0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Ubíjí vás trénink? Zkuste cheat workout

Zajímavosti Ubíjí vás trénink? Zkuste cheat workout Vydáno: 03.03.2017

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Ubíjí vás trénink? Zkuste cheat workout

Možná se vám to už také někdy stalo - jindy s radostí odcvičený trénink se najednou stává malým martyriem. Jde to zkrátka ztěžka. Tentokrát to však není tím, že by docházely síly fyzické. Na rozdíl od těla totiž možná trochu paradoxně trpí psychika. Mysl jednoduše říká, že už toho bylo dost. Ano, dá se to překonat, zatnout zuby a jet dál. Nebude to ale spíše na škodu? Je to podobné, jako když dostaneme neodolatelnou chuť na oblíbené jídlo. Touhu po něm sice můžeme potlačit, jenže ta se objeví možná v ještě silnější podobě po několika dnech, během nichž na nás navíc tu a tam vykukuje v podobě myšlenky jako pověstný kostlivec ve skříni. Tělu se zkrátka někdy poroučí velice těžko.

Pomůže odpočinek?
Nebylo by tedy nejlepším řešením dát si na pár dnů od všeho pokoj? Možná. Ostatně taková dvoutýdenní pauza může ve finále přinést více užitku, než neustálé podsouvání si představy toho, že tělo je stroj, který dokážeme jednoduše a podle libosti ovládat příslušnými tlačítky. Příčin výše popisovaného stavu může být, a to i v podobě vzájemné kombinace různých faktorů, více. Přetrénování, nedostatek spánku, ztráta motivace, starosti a problémy, to všechno mohou být překážky na cestě k dosahování tréninkových cílů. Ačkoliv nejsou nepřekonatelné, jejich neustálým zdoláváním se někdy zbytečně oslabujeme. Tlačítka na těle zkrátka neexistují a ani imaginární volume otočené více doprava nepřináší uspokojivější hudební zážitek. Tedy ten, při němž zvuky nevydávají obvyklé nástroje, ale stroje na cvičení a osy činek naložené železnými kotouči.

Zkuste cheat workout
Možná by se zdálo, že ideálním řešením bude vše překopat. Tedy naprosto změnit tréninkový plán, jídelníček a režim dne. Ale znáte to – soukolí složitého stroje není přeci při neuspokojivém chodu vždy nutné demontovat celé. Kolikrát stačí výměna docela malé součástky na to, aby vše zase běželo hladce a podle očekávání. Ostatně v tomto duchu funguje princip cheat meals, kdy (velmi stručně řečeno) nedietním jídlem nejenže stimulujeme metabolismus, ale posilujeme i psychiku a tím i vůli jít si dál za svým cílem. Co tedy jednoduše zkusit cheat workout, tedy něco jako „nesprávný trénink“? Pod pojmem nesprávného tréninku přitom můžeme rozumět takový trénink, který v konkrétním případě z dlouhodobého hlediska jen stěží povede k vysněné postavě. Příklad? Pokud někdo potřebuje výrazně zesílit a nabrat svalovou hmotou, pak toho asi jen stěží dosáhne cvičením izolovaných cviků na přístrojích. A přesně takový cheat workout může být silnou zbraní v případě, když vám dochází dech. Trénujete silově? Dejte si izolovaný trénink na přístrojích, zaboxujte si do pytle, zařaďte protahování nebo si zajděte na skupinovou lekci aerobního cvičení. Jednoduše udělejte pravý opak toho, co jinak běžně cvičíte a co vám přináší dobré výsledky, ale z čeho jste dočasně poněkud unaveni. Pomůcka při koncepci této tréninkové lekce je docela jednoduchá – dělejte cokoliv, na co máte chuť a dočasně vymazejte z hlavy veškeré poučky o optimálním počtu sérií, opakování, délky přestávek, řazení cviků, míry zatížení procvičovaných svalů a všech těch všeobecně známých principech a pravidlech. Cvičte zkrátka cokoliv jakýmkoliv způsobem, ovšem pouze technicky správně. Zapoťte se a dejte si do těla, ale odlišným způsobem, než jste běžně zvyklí. Může to sice znít bláznivé, ale pravda je taková, že tréninkový cíl se vám při takovém občasném přístupu nemusí paradoxně vůbec vzdálit, ale naopak přiblížit na dosah.

Pevně daný režim a občasná změna
Všichni máme nějakým způsobem uspořádaný den. S občasnými výjimkami většinou vstáváme i usínáme ve stejnou dobu, v jídelníčku nám rotuje pár osvědčených a oblíbených jídel, chodíme do stejného zaměstnání, jezdíme po obvyklých trasách. Někdy ale potřebujeme změnu. Docela malou, abychom se zase cítili ve svojí kůži. Jiné jídlo, malý výlet, zhlédnutí nového filmu či návštěva zajímavého místa, to všechno nám může vlít do žil až nečekanou energii a pomoci v tom, abychom pro většinu z nás víceméně pevně daný režim zase s chutí dodržovali. Ostatně proč bychom to nedělali, pokud by nám to až doposud nepřinášelo tolik uspokojivých výsledků? Občas je ale nutná drobná změna. Není přitom třeba se hned stěhovat, měnit zaměstnání, partnera či od základů nalinkovat nový tréninkový nebo stravovací plán. Zkrátka jen taková drobná úprava aplikovaná v případě, pokud tělo vyšle v podobě vtíravé a neodbytné myšlenky zřetelný signál, že to chce malou změnu. Takovou, po které nemusí toužit pouze naše chuťové pohárky, ale v přeneseném slova smyslu i naše svalové buňky.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669