0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Dvoutýdenní odpočinek

Zajímavosti Dvoutýdenní odpočinek Vydáno: 03.03.2016

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Zlepšete svoji formu a výsledky dvoutýdenním odpočinkem
Ta představa je zprvu šílená. Dva týdny bez tréninku? Jen s běžnou stravou a s hermeticky uzavřenými šroubovacími víčky doplňků výživy? Kdekoho napadne, že je to nezvládnutelné. A také to, že předchozí námaha v posilovně bude k ničemu a čtrnáct dnů fyzického nicnedělání nepopsatelně zhuntuje dosavadní výsledky. Jakkoliv jsou podobné úvahy nepředstavitelné, je právě přechodný odstup od tréninku i stravy jedním z nejúčinnějších receptů pro případ, kdy je potřeba se výkonnostně posunout dál.

Potřebujete tréninkovou pauzu?
Nejlepším indikátorem pro naordinování si tréninkového nicnedělání a volného stravovacího plánu je plíživý nástup stereotypu, nudy a vzdáleného pocitu nucení se do cvičení. Tohle se může dít i přesto, že z času na čas měníte složení tréninku tak, aby nebyl stále jednotvárný. Není na tom nic zvláštního, protože i ta sebelepší aktivita se může dočasně přejíst a možná snad i trochu zprotivit. V takovém případě je dobré dát si pauzu a od tréninku i striktního stravování si na dva týdny zcela odpočinout. Taková rada ovšem nemusí být pro každého. Dost dobře jste možná právě i vy sami zářným příkladem bezbřehé touhy po co nejrychlejších výsledcích, za jakými jste se usilovně honili v tréninkových začátcích. Tady jsou rady ohledně potřeby odpočinku pro tělo většinou málo účinné a jejich udílení se velmi pravděpodobně bude míjet potřebným účinkem. Mládí, touha a snaha dosáhnout tréninkových výsledků je natolik silná, že přebíjí část přirozeného a tolik potřebného nároku organismu na odpovídající regeneraci a odpočinek, během kterého se svaly zotavují a následně i rostou. Svým způsobem je to vlastně v pořádku – vždyť kdo z nás by si s úsměvem nevzpomenul na maratónské výkony v posilovně, na ty dlouhé a vydatné tréninky složené z bezpočtu cviků, sérií a opakování s minimálně čtyřmi tréninky během týdne. Za nějaký čas ale na tempu většinou ubere každý, to už je zkrátka přirozený proces. Ubrat ale neznamená šidit, jen se během přirozeného procesu získávání tréninkových zkušeností přenese snaha vytěžit maximum do menšího počtu tréninků, ze kterých lze ovšem překvapivě dostat mnohem lepší výsledky.

Dejte si odstup
Univerzální návod, kdy zařadit delší odpočinkovou pauzu, neexistuje. Pokud však máte už nějakou dobu pocit, že navzdory dodržování tréninkového i stravovacího plánu vaše výsledky stagnují, nastal zřejmě čas dát takové úvaze prostor. Samotný odpočinek vychází vlastně ze základů – odpočíváme při samotné sérii před dokončením posledního vynuceného opakování, mezi jednotlivými sériemi, zařazujeme o něco delší odpočinkový čas při přechodu na další cvik, významněji delší pauza se pak vkládá mezi jednotlivé tréninky. Bylo by asi nesprávně tvrdit, že cvičení v posilovně je formou zaměstnání. Přesto je to ale určitá neustále se opakující činnost v rytmu trénink, strava, odpočinek. Ta sice přináší fascinující potěšení a krásné výsledky, avšak po dlouhých měsících se může objevit stopa jakési nechutě, kterou je tak těžké vnitřně si přiznat. Tak jako sebelepší zaměstnání přináší potřebu dovolené, tak i sebelepší kulturistické tréninky by měla jednou za čas nahradit delší přestávka. Tělo si o ni jednoduše řekne samo. Potřeba někam odjet, zmizet, dělat věci jinak, na všechno na chvíli zapomenout a uvolnit se, nadechnout se, usmát se a být chvíli jen sám sebou. Po měsících tvrdé práce s činkami, dodržování stravy a hlídání si denního režimu je zkrátka zapotřebí si odpočinout.

Strach z delší pauzy
Jakmile zařadíte tréninkovou přestávku, přestanete se striktně stravovat a vysadíte všechny doplňky výživy, dojde po uplynutí jednoho týdne k přirozenému poklesu formy. Svaly nebudou tak plné, maximální výkony se mohou o něco zhoršit. Zpočátku bude možná těžké nesbalit si tréninkovou tašku a nevyrazit do posilovny. Zkuste však tomuto volání odolat, protože s dalšími odpočinkovými dny se už vaše forma výrazněji nezmění. Pokud budujete svaly, pak nepochybně zaznamenáte určitý pokles hmotnosti. Jestliže naopak pracujete na zeštíhlení či udržení formy, pak vám pohled do zrcadla na radosti pravděpodobně nepřidá. Jenže onu přestávku zařazujete paradoxně právě proto, abyste v budoucnu byli zase o něco lepší. Proto se nebojte a vydržte. Jakmile totiž znovu najedete na váš obvyklý režim, dostanete se během několika málo dnů do vaší původní formy a velmi pravděpodobně ji dokážete i zlepšit a dostat se na novou, lepší úroveň. A to všechno navíc s nebývalou vnitřní energií a zápalem.

Výhody dvoutýdenní pauzy
Fyzická regenerace a psychický odpočinek nejsou jediným přínosem zdánlivě bezúčelného zahálení. Dvoutýdenní posilovací vakuum a běžné stravování ve stylu „většiny nesportující populace“ vám pomůže dokonale si srovnat myšlenky. Během této doby pravděpodobně budete přemýšlet o tréninku a o tom, že někde bude možná rozumnější trochu ubrat a jinde zase přitvrdit. Zjistíte třeba, že občasný den volna navíc a naopak tvrdší trénink některých dosud zanedbávaných partií vám přinesou lepší výsledky, než bezmyšlenkovité kontinuální návštěvy posilovny podle monotónně nalinkovaného plánu. Okusíte rovněž „zakázaná“ jídla, které vám možná zpočátku přinesou nějakou tu výčitku či naopak uspokojení. Část z nich vám určitě po několika dnech přestane chutnat a vy si opět naplno uvědomíte, proč je tolik důležité vybírat si správné potraviny a všeobecně jíst zdravě a vyváženě. Znovu si připomenete, že vaše každodenní úsilí má smysl. Smysl, o jakém jste věděli už dávno, jen vám jeho pravý význam už zevšedněl a zanikl v každodenním rytmu dne. V rámci pauzy rovněž vysadíte všechny doplňky výživy jako je například kreatin, proteinové nápoje, aminokyseliny či předtréninkové stimulanty. To proto, aby si od nich tělo mohlo odpočinout a později na jejich podávání efektivněji reagovalo. Ke konci dvoutýdenní pauzy možná zaznamenáte menší chuť k jídlu, relativně horší trávení a pocit fyzické i psychické nespokojenosti s daným stavem. A to už bude přesně ta chvíle, kdy se budete moci znovu vydat do posilovny, protože budete neuvěřitelně silně motivováni a nabuzeni podávat do budoucna jenom ty nejlepší výkony.

Nový rok, nová předsevzetí
Se začátkem nového roku si řada lidí dává nejrůznější předsevzetí. Ta sportovní se obvykle nesou v duchu slibů o pravidelně provozované sportovní aktivitě. My všichni, kdo už delší dobu cvičíme a správně se stravujeme, však dobře víme, že pokud chceme něco skutečně změnit, tak na tom můžeme pracovat ihned, aniž bychom museli čekat na novoroční sklenku sektu. Jedno předsevzetí bychom si však přeci jen dát mohli. Totiž to, že si jednou za čas dobrovolně naordinujeme tréninkovou pauzu. Ostatně je to jedna z nejlepších rad, jakou bych dal každému, kdo se potřebuje výkonnostně posunout dál.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669