0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Na cestách? Nespoléhejte na náhodu, ale na sebe

Strava Na cestách? Nespoléhejte na náhodu, ale na sebe Vydáno: 26.04.2024

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Na cestách? Nespoléhejte na náhodu, ale na sebe

Dáte si párek v rohlíku, langoše nebo tatranku? Možná vám přijde tahle otázka zvláštní, ale pokud jste se ocitli na většině různých akcí, zpravidla jste moc možností jiné volby neměli. Tedy pouze v případě, pokud jste si v předstihu nepřichystali domácí svačinu.

Nekažte si trénink
Cvičení v posilovně a s ním spojený celodenní režim není jen o samotné fyzické aktivitě. Je to právě strava jako významný faktor významně se podílející na konečném výsledku. Možná si řeknete, že dát si bramborák s pivem není žádným velkým prohřeškem, ale opravdu chcete tímto způsobem dosahovat takové formy, po jaké skutečně toužíte? Navíc jen těžko nějak zjistíte, jakým způsobem, za jakých podmínek a z jakých surovin bylo vše připraveno. Nic proti jídlu jako takovému, protože je vždy dobré si ho vážit. Na druhou stranu máme-li možnost volby, je v tomto případě určitě lepší mít vše ve vlastní režii. Pokud si totiž představíme, že jsme se v posilovně předešlý den snažili a nyní si dáme něco, co absolutně nebude splňovat nároky těla na adekvátní regeneraci a výživu, je to tak trochu promarněná příležitost.

Je to jednoduché
Nemusíte být žádný velký kuchař na to, abyste si během chvíle dokázali vzít s sebou vše, co budete během následujících hodin mimo domov potřebovat. Rozkrojená celozrnná houska či dva plátky tmavého chleba, mezi které jednoduše dáte například rozetřeného tuňáka, tvrdý sýr a plátky rajčete či listové zeleniny. Chuťový zážitek určitě umocní potření pečiva za studena lisovaným panenským olivovým olejem, přidání chilli vloček či dalších vámi vybraných bylinek. Další z možností je mít s sebou již připravenou ovesnou kaši. Tu si lze doma buďto jednoduše uvařit či si přípravu zjednodušit použitím její instantní, avšak nikterak neochucené formy. Ostatně lze koupit zcela neochucené kaše nejen ovesné, ale i z dalších obilovin, například pšenice špaldy. Přidáním třeba oříškového krému či ovoce máte po ruce zdravou, chutnou a výživnou svačinu, na kterou se budete těšit. A pokud nechcete chtít jíst kaši studenou, jednoduše použijte termonádobu, která vám pomůže se zachováním potřebné teploty.

(Nejen) plastové krabičky
Používání krabiček na jídlo je běžně rozšířené, protože je velmi praktické. Hledět by se mělo na jejich zdravotní nezávadnost, která by u renomovaných značek neměla být problémem. V tomto ohledu je možné využít i skleněné dózy na potraviny a rovněž materiály z kvalitní nerezové oceli. Právě do termonádoby se hodí nejen zmíněná obilninová kaše, ale klidně třeba i porce běžného jídla. Je jen na vás, jak velké množství sacharidů a živočišných či rostlinných bílkovin zvolíte. Další příklad? Vezměte menší misku a oloupejte si do ní mandarinku, pomeranč či nakrájejte jablko. Když přidáte třeba tvaroh, pak během minuty máte k dispozici další z variant na cestách snadno konzumovatelných pokrmů s dostatkem bílkovin a vitamínů. Nebo si do nádobky nakrájejte bloček tvrdého sýra, přidejte sušené bylinky, chilli, panenský olivový olej a na malé kousky pokrájené pečivo podle vašeho výběru. Pak už jen stačí vyndat a s pomocí malé vidličky či lžičky pohodlně zkonzumovat.

Jde to i bez limonády
Proč si neodpustit zdlouhavé čekání ve frontě na barevné nápoje a nedat si raději třeba docela obyčejnou vodu? V tomhle ohledu vás určitě nezklame ani teplá varianta pití, to když si do termosky vezmete oblíbený čaj či kávu. K ní se bezpochyby bude hodit třeba proteinová tyčinka jako malý snack. A nemusí zůstat jen u ní. S sebou si totiž můžete vzít i praktický šejkr se zásobníky jak na tablety, tak i se samostatným zásobníkem na proteinový či sacharidový prášek, který snadno rozmícháte v případě potřeby přímo na místě.

Ať už se chystáte na delší výšlap do přírody či návštěvu některé z mnoha pořádaných hromadných akcí, vždy si dobře promyslete, zda vám stojí případné výčitky za pouhých několik minut strávených plánováním a přípravou výživných jídel. Pokud nevíte, na jak dlouho se vše protáhne nebo zda budete mít na dlouhém výletu hlad a obáváte se tak, že byste třeba měli problém veškeré připravené jídlo zkonzumovat, pak si jednoduše vezměte jen jednu porci jako základ. K ní pak s sebou přibalte jen to, co můžete zase klidně přinést zpátky. Může to být zmíněný sacharidový nebo proteinový prášek, proteinové tyčinky, sušené maso nebo třeba sáček ořechů. A pokud už se dostanete třeba do restaurace, i zde máte možnost volby. Třeba takové, kdy si necháte vyměnit přílohu či požádáte o nemaštění jídla či minimum omáčky.

Snaha v posilovně by rozhodně neměla být využita pouze částečně tím, že vsadíte na náhodu. Nejenže můžete ušetřit, ale především budete mít po ruce dostatek živin přesně podle vašich představ, vyhnete se možnému riziku pokaženého žaludku a nebudete litovat, že šlo všechno udělat jinak. Vaše tělo si zkrátka zaslouží lepší servis, ať už se vydáte kamkoliv.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669