0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Chuť rozhoduje o všem

Zajímavosti Chuť rozhoduje o všem Vydáno: 24.05.2017

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Obyčejná chuť

Obyčejná chuť se může na první pohled jevit jako docela obyčejná záležitost. Jenže zdání někdy klame. Nejen v jídelníčku kulturistů a silových sportovců totiž tento smyslový vjem hraje roli zdaleka větší, než bezvýznamnou. Ostatně z čeho budeme mít větší užitek, pokud se budeme rozhodovat mezi proteinovým koktejlem se špičkovým obsahem použitých surovin, jenž nám však nebude chutnat, a nápojem s méně atraktivním složením, na který se nám budou doslova sbíhat sliny? A co běžné potraviny? Bude u nich platit něco podobného?

Rajče? Ne, děkuji.
Suplementové společnosti se nezřídka nechávají inspirovat názory profesionálních kulturistů. Snaží se společně s nimi zjistit, jaké suroviny by bylo nejlepší při sestavování nového výrobku použít tak, aby byl co nejúčinnější. To však není zdaleka jediné kritérium. Mezi ostatními požadavky nejen z hlediska legislativy příslušného státu přichází ke slovu například stravitelnost, využitelnost, vzájemná synergie jednotlivých složek a pochopitelně i chuť. Ať už výrobce použije některé z umělých sladidel nebo sáhne po přírodní variantě, vždy se právě na schopnost výrobku v tomto ohledu oslovit zákazníky klade nemalý důraz. Ostatně sebedokonalejší výrobek by se na trhu jen stěží dlouhodobě udržel, pokud by jeho skvostné ingredience korunovala vše degradující pachuť.

Obvyklé příchutě typu čokoláda, banán či jahoda vyhovují většinou všem v tom smyslu, že si v nich každý najde svého favorita. Do hry zde však vstupuje další faktor, kterým je individuální chuťová atraktivita konkrétního výrobku pro konkrétního uživatele. Vypití konkrétního gaineru nebo proteinového nápoje tedy může být pro někoho doslova kulinárním zážitkem, zatímco pro druhého se prostřednictvím chuťových receptorů stává epizodou, vyvolávající doslova až nepříjemný odpor. I když zmíněné receptory umístěné v chuťových pohárcích detekují celkem spolehlivě pro každého z nás především slané, kyselé, hořké a sladké vjemy, existuje u některých lidí přes všeobecně známou chuťovou atraktivitu určité chutě k této chuti specifický odpor. Ostatně co je tak špatného na jahodách, salátové okurce, rajčeti nebo melounu? Například autor tohoto textu si právě jahody, jeden z nejoblíbenějších letních plodů, dokáže s radostí vychutnat v jeho přirozené podobě, zatímco jejich přítomnost v takřka jakémkoliv instantním nápoji či výrobku zvládne jen se sebezapřením. A podobné to má také u okurek, i když jejich příchuť se do sportovních nápojů v podstatě nepoužívá. Některým lidem zase vadí meloun, a to do té míry, že u nich vyvolává doslova až návaly ke zvracení. Tedy projevy, které u některých jedinců vyvolá třeba konzumace obyčejného rajčete. Zkuste přitom dotyčnému vysvětlit, že obsahuje prospěšný lykopen – za daných okolností u něj s tímto argumentem asi těžko pochodíte.

Studie nebo pocity? Záleží i na výrobci.
Chuť sportovních nápojů jakéhokoliv druhu se pochopitelně odvíjí i od toho, jaké logo nese suplement na svém obalu. Zatímco určitá příchuť je v podání jednoho výrobce pro někoho nezáživná, dokáže jiná suplementová společnost vyvolat na tváři zákazníka milý úsměv. Platit to ovšem může i obráceně. Nejde přitom pouze o použité chuťové složky, ale také o celkové poskládání výrobku podle poměru jednotlivých různě kvalitních surovin. Ne vždy však musí platit, že nejkvalitnější ingredience jsou zárukou nejlepšího chuťového zážitku, který opět může být vnímán, jak jsme již několikrát poznamenali, u každého zákazníka zcela odlišně. Je poměrně dobře známé, že chuťově atraktivní jídlo se daleko lépe tráví. I proto je důležité při výběru vhodného suplementu zohlednit otázku chuti. Docela dobře totiž může nastat situace, kdy nám špičkový high tech suplement nepřiroste srdci. A nemusí to být zrovna jen tím, že výrobce použil umělá sladidla. Je v takovém případě dobré se do něj nutit nebo z hlediska složení zvolit relativně méně perfektní výrobek? Vzhledem k tomu, že při averzi na celkovou chuť určitého nápoje a tím pádem zhoršené trávení dochází i k méně dokonalému využití jednotlivých složek, je možná daleko vhodnější sáhnout po takovém suplementu, který má nejen stále zajímavé složení, ale především nám chutná. Ostatně k čemu je vědeckými citacemi ověnčené složení výrobku, když nám jeho zhmotněná verze leží ještě po neúměrně dlouhou dobu v žaludku, vrací se nám a nepříjemně ji cítíme?

Ideálním stavem správného výběru je především renomovaná značka, jasná deklarace původu vstupních surovin a absence umělých sladidel, aromat a barviv. Výrobci někdy nabízejí i malá vzorková balení, na základě kterých se dá snadno usoudit, zda se můžeme rozhodnout pro často mnohakilové balení produktu. Není nic horšího, než si objednat vysněný výrobek a následně proklínat jeho nepřijatelnou chuť. Často se stává, že i dobře chutnající produkt nám může v polovině obsahu balení přestat chutnat. V takovém případě je ideální situaci řešit jinou osvědčenou příchutí a po určitém čase se vrátit k té původní, kterou je lepší si pro příště už neobjednávat. Proteinový nebo sacharidový koktejl lze v případě nouze rovněž mixovat s mlékem a dalšími ingrediencemi, jako je například banán, hořká čokoláda, kvalitní lískooříšková pomazánka či arašídové máslo, čímž lze pro nás neatraktivní chuť alespoň částečně „přebít“ a propracovat se do stavu, kdy výsledný koktejl dokážeme bez problémů vypít. Ideální je v tomto ohledu poměrně univerzální vanilka, zatímco hlavně výrazné ovocné příchutě se maskují o něco hůře. Pokud nám však nový produkt nechutná, není dobré dát hned na první dojem. Neplatí to sice vždy, ale někdy se může stát, že se k chuti výrobku po několika koktejlech „propijeme“ a následně nám dokonce zachutná.

Zdravé musí být i chutné
Již jsme si řekli, že je výhodnější konzumovat relativně méně sofistikovaný doplněk výživy s pro nás vyhovujícím ochucením namísto produktu, který může být ověnčený jakkoliv pozitivními recenzemi, ale prostřednictvím chuťového vjemu nám bude signalizovat, že něco není úplně v pořádku. Podobná analogie platí i u jídla. Existuje nepřeberné množství výzkumných prací o tom, které potraviny jsou více či méně prospěšné a z jakého důvodu. Jenže názory si často protiřečí. A pak je tu chuť, tolik důležitý aspekt, na jehož základě se pro nás určitý pokrm stává oblíbeným nebo zatracovaným. O tom, jak si vybrat mezi spoustou potravinářských výrobků jsme se už na těchto stránkách zmiňovali. Základní potraviny v jejich přirozené podobě a v co nejvyšší kvalitě jsou tím nejlepším řešením, pokud jde o plánování jídelníčku. Každá taková potravina představuje jedinečnou kombinaci makro a mikronutrientů, fytochemikálií a dalších látek většinou příznivě působících na naše zdraví. Neměli bychom se však nutit do konzumace takových, které nám vyloženě nechutnají, přestože jsou nutričně cenné. Nechutná nám kuřecí maso? Je na místě zařadit třeba hovězí. Nepochutnáváme si příliš na bramborách? Rýže to může vynahradit. Zdá se nám, že má tempeh nedobrou chuť? Zkusme místo něj sojové maso nebo tofu. A tak to platí i u dalších potravin. V určitých různě dlouhých životních etapách se navíc chutě mění, a to často někdy i výrazně. To, co nám nechutná, se může stát po dlouhých letech vyhledávanou pochoutkou. A platí to i opačně. Tělo si většinou samo řekne, co potřebuje a co je pro něj dobré tím, že nám svoji informaci předá prostřednictvím měnící se chutě na určité jídlo nebo potravinu. Je přitom dobré si těchto signálů všímat a neignorovat je.

Jídlo jako zážitek
Ať už jde o určitý pokrm nebo proteinový nápoj, měli bychom si chvíle s jídlem užít. Tedy namísto spěchu si udělat přiměřeně dlouhý čas na jeho konzumaci tak, abychom si jej mohli co nejvíce vychutnat. Ostatně mimo chuťového vjemu je pro důležité trávení a vstřebání všech prospěšných živin důležitý i vjem čichový a zrakový, takže estetická úprava jídla je důležitá vždy, nikoliv jen pro případ významnějších společenských příležitostí či kvůli pořizování food fotografií. Potraviny všeobecně považované za zdravé jsou jistě prospěšné, nicméně brát v úvahu bychom přitom neměli pouze citace z odborných textů, ale i naše tělo. Ono jediné skutečně dobře ví, co je pro nás dobré.

Všechno je provázané. Jestliže si budeme na druhý den připravovat chutný oběd, může to v nás už dopředu probudit tolik důležitý pocit spokojenosti a harmonie. Když nám bude chutnat snídaně, začneme nový den s větší radostí. Pokud budeme vědět, že na nás po tréninku čeká chutný gainer, bude nás to nutit odvést maximum potřebné práce v posilovně. Zkusme se jednoduše zaměřit na zmíněný kvalitní základ bez umělých sladidel, barviv, aromat a konzervantů včetně prokazatelného původu všech použitých surovin. Poslouchejme přitom zároveň, co nám sdělují chuťové pohárky a podle toho si dále vybírejme. Nekonzumujme jednoduše cokoliv, co se nám obrazně řečeno vzpříčí již v ústech či nám bude ještě hodně dlouho ležet v žaludku, a to navzdory tomu, že se bude jednat o potravinu všeobecně považovanou za vysoce zdravou, nebo o sportovní doplněk výživy pyšnící se těmi nejlepšími doprovodnými komentáři. Namísto toho je mnohem účinnější zaměřit se na takové věci, které nejen podporují naše úsilí posilovně, ale současně nám pomohou zpříjemnit si den a cítit se spokojeněji. Vybrat si ze zdravých a přitom nám chutnajících věcí je cestou, jak se osvobodit od některých mnohdy svazujících informací a dát tak prostor nejen racionálnímu úsudku, ale i vlastním pocitům a intuici.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669