0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Budujte svaly, spalujte tuky a odměňujte se dobrotami

Zajímavosti Budujte svaly, spalujte tuky a odměňujte se dobrotami Vydáno: 19.11.2014

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Kdy jste si naposledy dali nějakou laskominu? Podivná otázka, napadne vás možná. Copak má kulturistika a fitness něco společného s mlsáním? Ale ano, má. Posilování a cvičení se zátěží si doslova žádá o odměnu. Zapomeňte však na všechny ty cukrem, tukem a spoustou dalších často podivných ingrediencí vyšňořené pochutiny. Odmyslete si rovněž delikatesy v podobě kaviáru, ústřic či pompézního francouzského vína z oblasti Champagne. Zbývá však po vyjmenování předchozích lahůdek vůbec něco, co by se dalo označit jako dobrota?

Rozhodně ano. Jako příklad k rozřešení této zdánlivé hádanky vám možná poslouží dávná vzpomínka na dětství. Také se vidíte, jak si na nádherně voňavý a ještě teplý plátek chleba ukrojeného z křupavého bochníku mažete obyčejné máslo? Krajíc pak stačilo posypat několika zrníčky soli a zdánlivě obyčejné věci dokázaly tehdy ve vašich ústech rozehrát nevídanou chuťovou estrádu. Mimochodem, tenhle zážitek si můžete naplno dopřát i dnes. Stačí si jen vybrat dobrého pekaře a koupit si opravdové poctivé máslo. Máte-li chuť pustit se do vlastních experimentů, pomocnou ruku v podobě rad najdete na řadě internetových stránek zabývajících se domácí výrobou chleba s tradičním kváskem. Tak co, sbíhají se vám už sliny? Když si jednou týdně dopřejete podobnou záležitost a navrch přidáte opravdová domácí vejce, máte postaráno o výživnou, zdravou, nutričně vyváženou a svaly budující snídani. Jestliže se vám předchozí verze ranního ceremoniálu zdá až příliš odvážná nebo jednoduše nehraje do karet vašemu dietnímu režimu, zkuste jinou variantu. Celozrnné bio vločky smíchané s dalšími surovinami a dále upravené podle vašeho přání určitě dokážou nastartovat do nového dne s neméně energizujícím potenciálem.

Pochoutky v podobě přírodních a kvalitních potravin po zavedení do kulturistického jídelníčku přímo volají. Strava a cvičení totiž k sobě neodmyslitelně patří, z čehož jasně vyplývá, že desítky kil různých jídel snězených v průběhu dlouhé řady měsíců formují lidské tělo nejen navenek, ale také zevnitř. Zdravé jídlo, tedy ideálně takové, které bylo vytvořené z původních průmyslově nezpracovaných surovin, nám zdatně pomáhá nejen nabalovat svaly či pálit tuky, ale dodává nám též řadu důležitých vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek, jenž se z potravin při komerčním zpracování často vytrácí a jsou pak nezřídka uměle nahrazovány v nepřirozeném množství, poměru a kvalitě.

Z čistě obchodního hlediska se v potravinářství téměř všechno podřizuje zisku. Základní potraviny, jakými jsou třeba už zmíněné ovesné vločky, brambory, mléko, jogurty, ovoce, zelenina nebo maso, totiž v případě kvalitního a ověřeného zdroje téměř nevyžadují větší pozornost. Téměř cokoliv dalšího připraveného z těchto surovin a vystavené v regálech však už minimálně nabádá ke zvýšené pozornosti. Výrobky průmyslově zpracované jsou totiž často synonymem pro sáhodlouhý seznam éček na etiketě. Potraviny se míchají, upravují, ochucují, dobarvují, prochází nepřirozenými procesy zpracování, konzervují se a nakonec plní do lákavých obalů. Maso mražených mořských ryb je mnohdy pomocí speciální lázně, do které se ryby ponoří, záměrně napuštěno vodou. Ovocné mošty neobsahují v mnoha případech původní aroma a další látky tak jako z čerstvě vymačkaných jablek. Chuť dovozového rajčete, které v porovnání s tím ze zahrádky obstojí částečně snad jen v otázce vzhledu, snad není ani potřeba připomínat. Těch příkladů by se daly najít desítky a otázku proč bychom tady mohli řešit v mnoha rovinách a úvahách. Důležité je jedno – přihlásit se ke zdravému životnímu stylu nejen prostřednictvím pravidelného cvičení, ale i kvalitní a dobré stravy.

Pěkně tuto problematiku vystihl v jednom z rozhovorů pro internetový server hobby.idnes.cz Filip Sajler, jedna z předních ikon české gastronomie. „Vezměte si průměrného Čecha. Kdyby peníze, které utratí za alkohol a cigarety, dal za kvalitní stravu, tak se to strašně rychle projeví i na zdravotním stavu. Což je mimo dobrého pocitu, že se dobře najím, další pozitivum a skok v kvalitě života,“ říká Sajler a dodává: „Pro tělo by samozřejmě bylo nejlepší jídlo bez chemie. Zeleninu bez postřiků, maso bez antibiotik. A necítit bohatství v tom, že si můžeme koupit hodně potravin. Já bych pocit bohatství viděl v tom, že potraviny bez chemie už máme a že si můžeme pestře vybírat,“ vysvětluje.

Možná vás napadne řada příkladů, jak se odměnit dobrým jídlem či zkrátka a jednoduše zdravou pochutinou. Stačí jen porovnat chuť a vůni mléka z krabice a opravdového bio mléka z rodinné farmy. Zatímco v prvním případě pravděpodobně pronesete něco jako „Aha, dá se to vypít,“ v tom druhém, okomentovaným „Hmmm, to je dobrota,“ vám vaše chuťové vjemy zprostředkují zážitek v podobě malé extáze. Stejné kouzlo obstará levný „jogurt“ podivné konzistence se zarážejícím složením a poctivý obyčejně-neobyčejný jogurt vyrobený z mléka volně se pasoucích krav. Máme zde další krásný příklad. Jestli jste ještě nikdy nevyzkoušeli upéct si domácí kuře nebo kuře v bio kvalitě, určitě je na čase to změnit. Ten chuťový rozdíl v porovnání s tvorem z konvenčního velkochovu je jednoduše nepřehlédnutelný.

V tomto příspěvku se jaksi samo a přirozeně nabízí srovnání také s doplňky výživy. Na tomto poli panuje obrovská konkurence výrobců a prodejců a podobně jako v případě potravin lze i zde nalézt markantní rozdíly co se týče kvality a složení jednotlivých výrobků. A nejde přitom jenom o reálná procenta bílkovin v daném proteinovém preparátu, jak by se na první pohled mohlo zdát. Co třeba aditivní látky, neznámý původ vstupních surovin, diskutabilní čistota produktu, zarážející barviva či možné další, mnohem horší varianty na první pohled zdánlivě nezpochybnitelných převratných výrobků? I zde se lze odměnit dobrotou. Trend kvality v tom nejlepším slova smyslu se i v této oblasti začíná pomalu, ale jistě měnit. Zákazníci už nechtějí pouze nejlacinější produkt a v čím dál širším měřítku dávají přednost vysoce funkčním, účinným a nutričně hodnotným výrobkům s minimálním či nulovým obsahem aditivních látek. Lidé zkrátka chtějí stále více kvalitu, za kterou jsou ochotni si připlatit. Dobře totiž vědí, že nejlevnější výrobek možná poskytne úlevu peněžence, ale coby investice do zvýšení výkonnosti či zlepšení a udržení zdraví bude představovat špatnou volbu.

Dejte si tedy něco dobrého. A vůbec nemusí jít o sladkosti, i když taková lžička medu od dobrého včelaře rozhodně není k zahození. Mějte se rádi a odměňujte se za svoji práci v posilovně zdravými, základními a přirozenými potravinami. Snažte se používat vysoce kvalitní doplňky výživy namísto okrajově dostupných produktů diskutabilního původu a složení. Rozumné cvičení, zdravé jídlo a vhodně zvolené doplňky stravy jsou tím nejlepším řešením při cestě za vašimi splnitelnými sny, ležícími na dlouhé a krásné trati lemované železem a lahodnými přírodními dobrotami.

Text: Karel Šedivý
Použité stránky: hobby.idnes.cz/farmarske-potraviny-filip-sajler-dl0-/hobby-domov.aspx?c=A140428_120343_hobby-domov_bma

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669