ROZVOZY PO PRAZE NAŠÍ DOPRAVOU JEŠTĚ DNES!!

Upozornění! DPD nepřijímá platby v hotovosti. V případě dobírky je nutné platit kartou přímo řidiči

Šatna - místo pravdy

Šatna - místo pravdy

Každý den vyráží za pravidelným cvičením do téměř posvátné budovy zvané posilovna tisíce nadšenců. Je to místo, kde tráví svůj trénink, při kterém prolévají pot a provádějí desítky opakování. Jde vlastně o takovou „továrničku“ na svaly, kde není místo pro zbytečné řeči. Je to prostor, kde se za pojmem splněná norma skrývá pouze kus tvrdé práce. Navzdory mnohdy enormnímu úsilí vkládanému do tréninku však věnují někteří cvičenci určitým svalovým skupinám mnohem menší pozornost než jiným. Mělo by být však spravedlivé rozdělit série a opakování tak, aby se všem partiím dostalo tolik, kolik se dostat má. Tak proč tomu tak není? Proč obelhávají sami sebe a doma před zrcadlem kontrolují často jen tři dobře vypracované partie, kterými jsou paže, hrudník a ramena?

V posilovnách není o takové cvičence nouze. Příkladem může být bench press, na který si nakládají úctyhodné zátěže a zahaleni v mikinách působí na okolí vskutku impozantním dojmem. Jaké však bude překvapení, když po úmorném tréninku přijde na řadu zdánlivá banalita, jakou je převlékání se v šatně. Z robustního a vypracovaně vyhlížejícího chlápka se náhle vyklube něco docela jiného. Objemný hrudník zůstává, ale s tolika procenty podkožního tuku? A co ty hubené nohy, jsou vlastně vůbec jeho? Břišní svaly se zase ukrývají v tučném pupíku, pečlivě pěstovaném pomocí vydatných kalorických jídel ve večerních hodinách. V tom okamžiku se iluze rozplývá, zbývá jen touha mít někdy také tak velký bench.

Díky daným genetickým dispozicím jsou faktory jako například tělesná stavba či tvar svalů do velké míry neměnné. Mimo to má postava snad každého člověka určitá slabá místa, na která se dotyčný při trénincích soustřeďuje a snaží se je vylepšit. Je však zapotřebí umět rozlišovat mezi nepříznivou genetikou a nedostatkem disciplinovanosti. Ať už jde o tištěný anebo internetový zdroj informací, vždy se dá narazit na řadu motivačních článků a tréninků typu „Skvělé břicho za 6 týdnů“, „Stehna jako ze žuly“ apod. Potíž tedy zjevně neleží v nedostatku informací, ale v podceňování významu systematického procvičování všech svalových skupin. Jejich rovnoměrné zatěžování má nepochybně svůj zdravotně-preventivní význam včetně hlediska estetického. Neméně důležité je procvičování všech svalových skupin i v případě provozování některého sportu. Pokud posilujeme pouze ty svaly, které v daném sportu dominují, pak se ochuzujeme o možná ještě lepší sportovní výsledky.

Až tedy příště půjdete do posilovny, myslete na to, že po namáhavém tréninku na vás bude v šatně před ostatními čekat malá prezentace výsledků vašeho snažení. Šatna je zkrátka disciplína, ze které se nevykroutíte. Zapracovat na nedostatcích může být oním pomyslným kousnutím do trpkého jablíčka, kterému se mnoho z nás až zbytečně zarputile brání. Náprava přitom nemusí být tak nesnadná a nemožná, jak se na první pohled zdá. K vylepšení postavy by přitom možná docela dobře stačila maličkost v podobě redukce sacharidů ve večerních hodinách, a to bez obav z toho, že přijdeme o nějaký ten kilogram tělesné hmotnosti. Ano, těžší a mohutnější se cítíme sice lépe, zároveň však klameme sami sebe., protože pomyslně dokonalé tělo je nejen o velkých, ale zároveň i přiměřeně definovaných svalech. Mohutnou a silnou postavou schovanou v oblečení je možné ohromovat v posilovně nováčky a být kingem pro pár sparingpartnerů, v běžném životě ale zaujme spíše vypracovanější atletická postava než odulý vzhled.

Považujte tedy šatnu ode dneška za něco víc než jen za pouhou převlékárnu. Berte ji jako součást tréninku, po kterém pomyslně procházíte výstupní kontrolou své formy do světa mimo posilovnu. Projdete? Neprojdete? To už teď bude záležet jen na vás. Šatna je totiž skutečné místo pravdy.

Text: Karel Šedivý

Autor článku

Karel Šedivý Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.