:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Není malých rolí

Není malých rolí

Jsou to na první pohled drobnosti, ale ve skutečnosti tvoří úžasný celek. Tedy spíše mohou tvořit, když je správně a dobře poskládáme. Většinou na tom není nic složitého, protože každý téměř ihned ví, jaký dílek se do výsledné stavby hodí a který ne. Abychom byli konkrétní – ony dílky jsou jednotlivými kroky vedoucími k vysportované postavě. Postavě vyšlechtěné desítkami zdánlivě monotónních hodin v posilovně a krmené vybranou směsí živin a stavebního materiálu, bez jehož přísunu by hotová skulptura byla minimálně jen polovičním počinem na cestě k dokonalosti každého z našich mnohdy tolik individuálně stavěných těl. Navzdory odlišné struktuře fyzické schránky máme všichni jedno společné – můžeme ji změnit k nepoznání.

 

Všechno se počítá

Stačí jen dodržovat ty zmíněné drobnosti. Trénink, strava a odpočinek jsou nejdůležitějšími z nich, nicméně nejsou jedinými kousky tvořícími konečný výtvor. Mohli bychom to snad možná přirovnat k divadelní scéně, kde lze se třemi či dokonce pouze jedním aktérem sehrát brilantní podívanou. Výsledek však v sobě zahrnuje daleko více na první pohled skrytých a mnohokrát opakovaných prvků. Každý má svůj nezaměnitelný význam. V kontextu předchozího přirovnání by se téměř chtělo říci, že není malých rolí. Slova dobře známá z divadelního prostředí naznačují, že i krátká zdánlivě nevýznamná role či dokonce malý „štěk“ mohou být pro celkový děj či jeho zvrat mimořádně důležitými komponentami, pokud se objeví ve správný čas.

Všechny ingredience se seskupují a vzájemně tvoří konečný úspěch. Nebo také jeho opak. Od prvotní myšlenky na trénink až po finální regeneraci se zhmotňují do podoby kladného nebo záporného výsledku. Modelových situací existuje celá řada a věrně kopírují celou tu kompozici složenou nejenom z tréninku, odpočinku a stravy. Tak třeba je možné být nespokojený s danými genetickými dispozicemi a tvrdit, že serióznější trénink nemá cenu. Nebo si naopak říci, že i tak jde vlastní tělo zásadním způsobem změnit. Lze téměř denně ponocovat a na trénink chodit bez dostatku energie nebo si místo toho dopřát potřebný odpočinek a cvičení v posilovně zvládnout na maximum. Po tréninku je možné zajít „na jedno“ či si namísto chmelového moku dát raději výživný proteinovo-sacharidový koktejl. Ráno je možné připravit si kvalitní a bohatou snídani nebo pouze v rychlosti vypít kávu a s prázdným žaludkem si ve spěchu něco koupit na cestě do zaměstnání. Oběd do práce přitom můžeme mít nachystaný již z domova či se můžeme nechat svěřit do rukou štěstěny a doufat, že v nedaleké restauraci budou mít v poledním menu jídlo blížící se alespoň trochu našim nárokům. Je možné zkusit použít vhodné doplňky výživy nebo se namísto toho uchýlit k tvrzení, že jsou všechny a za všech situací zbytečné. Je možné stoprocentně odjet trénink a koncentrovat na něj svoji mysl nebo si v místnosti s činkami zacvičit jen s malou intenzitou. Nákup v supermarketu se může zredukovat pouze na prospěšné základní průmyslově nezpracované potraviny nebo se stát synonymem pro plnění košíku atraktivně vyhlížejícími, ale často méně zdravými a výživnými výrobky. Podobných příkladů ať už z oblasti výživy, tréninku nebo regenerace je spousta, přičemž je to většinou jen naše mysl a způsob uvažování, jakým ovlivňujeme konečnou volbu výběru a tím pádem i budoucí výsledek.

 

Systematická práce se vyplácí

Je dobré vědět, že všechna byť malá a zdánlivě nevýznamná plus se slijí do jednoho velkého úspěchu, zatímco všechna malá zdánlivě bezvýznamná minus se promění na jeden velký neúspěch. Ať už je to mentální příprava, chystání si tašky na trénink, cvičení, výživa nebo dostatečný odpočinek, vždycky existuje možnost lepší volby. Není se přitom třeba obávat jakéhosi drilu či představy žití jen sportem 24 hodin denně. Ty drobné maličkosti budující konečný cíl naskakují v hlavě naprosto automaticky, takže daný den lze prožít naprosto hodnotně a v potřebné pohodě.

Ještě důležitější než dodržování všech maličkostí za všech okolností je spíše jejich neustálé opakování den za dnem, měsíc za měsícem, rok za rokem. Trénink, strava, odpočinek. Trénink, strava, odpočinek. A mezitím ty drobné věci. Neustále dokola, znovu a znovu. Nudné? Nikoliv. Zábavné.  Kulturistika či zkrátka cvičení s činkami dává lidem sílu a chuť do života, vnáší do něj řád a činí jej lepším a smysluplnějším. Což ostatně potvrdí každý, kdo si seriózní posilování vyzkoušel alespoň na pár měsíců, či dokonce ten, pro koho se posilovna díky oné neomrzující chuti svírat kovové osy činek stala neoddělitelnou součástí života. Ta celá věc v sobě jednoduše ukrývá velký smysl. Právě proto se vyplatí cvičit, dobře se stravovat, odpočívat a především brát posilování jako neoddělitelnou součást života. A občas si vzpomenout, že v celém tom procesu budování těla a upevňování správných sportovních a životních návyků není žádných malých rolí.

Text: Karel Šedivý

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.