:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Najděte si správnou posilovnu

Najděte si správnou posilovnu

V kanadské provincii Ontario byla nedávno otevřena posilovna. Podle reportu je to jedno z  mála míst jako stvořených pro tvrdé tréninky. Čistě a vkusně pojaté zázemí a dostatek potřebného vybavení v jednoduše, ale účelně zařízených místnostech. A k tomu těžké váhy, maximální úsilí a nejen elitní atleti. To všechno vytváří základ jedinečného koktejlu inspirace, vzájemné sounáležitosti a motivace do tréninků pro všechny, kdo chtějí svoje tělo změnit k nepoznání. Ostatně na jednom ze sloganů, jehož autorem je šestinásobný vítěz soutěže Mr. Olympia Dorian Yates, stojí: „Prostředí napomáhající tvrdým tréninkům vám umožní vyburcovat mysl až na samou hranici mentálních schopností.“

 

Není všechno zlato, co se třpytí

Není přitom vůbec důležité, jak se ona posilovna jmenuje. Podstatné je spíše poselství, ukrývající se za jejími obvodovými zdmi. Ostatně místnost se železem vůbec nemusí být dokonalou kopií nabídkového katalogu s posilovacími stroji. To z toho důvodu, že i docela obyčejné cvičební místo dokáže vyplavit do prostoru takovou dávku emocí, že by se jimi mohl nakazit i návštěvník několikrát přeočkovaný proti fyzické aktivitě. Dostatek základního cvičebního nářadí, byť opotřebovaného a otlučeného, navíc umístěného v relativně holých a na první pohled neútulných prostorách, je však důležitý.  Jen s velkou nakládací činkou, dostatkem železných kotoučů, několika lavičkami, dřepovacím stojanem, strojem na zanožování, hrazdou na shyby a jednoručními činkami se dá přes očividnou skromnost docílit úchvatných tréninkových výsledků. A platí to i opačně – sebedokonaleji vyhlížející fitness centrum hotelového typu pyšnící se pouze futuristicky vyhlížejícími stroji nebude nikdy schopné poskytnout dokonalé zázemí pro nadšence, jejichž tréninkový program je postavený na základních cvicích s maximálními zátěžemi. Ryze syrové prostředí místní bouchárny má oproti naleštěným klikám jemně laděných fitcenter jednu nespornou výhodu. Při poměrně snadné improvizaci s použitím os, kotoučků a malých zátěží si v ní jistě svůj tréninkový program dokáže kvalitně odcvičit nejen žena formující svoje křivky, ale i třeba starší cvičenec udržující se v kondici. Univerzálnost posilovny se základním vybavením je v tomto ohledu nepřehlédnutelná. A když se k ohmataným činkám, pokrytých ušlechtilou patinou z dřiny a potu, přidá i správná tréninková atmosféra, není už síly zabraňující tomu, aby se svalům, síle, kondici a zdraví na takovém místě nedařilo.

 

Tréninková atmosféra

Příjemný pocit v posilovně je ve svém ohledu možná ještě důležitější než fakt, že na scéně chybí ten či onen stroj. V posilovně přitom zdaleka nejde pouze o vlídnost obsluhy a nabízené služby, ale hlavně o celkovou atmosféru a portfolium scházejících se sportovních nadšenců. Je důležité dobře se cítit nejen po stránce toho, jak je o nás postaráno, ale také mít jasný pocit, že na tréninky nedocházíme zbytečně a investovaný čas má smysl.

Do většiny posiloven přichází řada lidí s často naprosto odlišnými tréninkovými cíly. Převládající tréninková atmosféra je pak výsledkem více i méně motivujících emocí, vysílaných do prostoru jednotlivými návštěvníky. Možná to bude znít zvláštně, ale často právě tohle dokáže rozhodnout o tom, jak se nám bude dařit na tréninku a zda se nám podaří dosáhnout tréninkového cíle. Pokud bude převážná většina přítomných cvičit jen s průměrným či dokonce zanedbatelným nasazením, pak bude o to těžší ponořit se do vlastního mikrosvěta a bez ohledu na vnější podmínky setrvat v potřebném tempu a intenzitě. Možná i právě proto je nejlepší najít si takovou posilovnu, kde se schází ve všech směrech rozdílné spektrum lidí, tedy lidé starší i mladší, ženy i muži, výkonnostní i amatérští sportovci. Vzájemná inspirace a hecování se vzájemným ohledem a respektováním druhého dává ve výsledku možnost významně zvýšit vnitřní touhu po dosažení určitého výsledku a snadněji jej i realizovat.

 

Vybavení + atmosféra = ideální kombinace

Můžeme si namlouvat cokoliv, ale s nedostatečnou zásobou železného arzenálu a mdlou atmosférou se příliš velkých cílů nedočkáme. Tedy alespoň ne takových, které by odpovídaly našemu potenciálu. A o to jde především. Kdo chce dostoupat nejvýš, musí trénovat i v odpovídajícím prostředí. Nenechme se ale mýlit a znovu si zopakujme, že i jednoduše zařízené posilovny dávají možnost vzniknout úchvatným tělesným proporcím a křivkám. Možnost zacvičit si všechny základní cviky s dostatečně těžkými volnými zátěžemi je onou esencí, na níž je možné stavět cokoliv dalšího – tedy nejen cvičit s ohledem na zisk maximální síly a hmoty, ale i tvarovat tělo do žádaných proporcí. Cokoliv dalšího, tedy více strojů a hezčí prostory, je jen nadstavbou, i když nutno říci, že příjemnou. 

Zkusme se jednoduše chvíli zamyslet nad tím, zda opravdu cvičíme ve správné posilovně a zda by nám jiné prostředí nemohlo přinést lepší výsledky. Pokud však jinou možnost jednoduše nemáme, měli bychom se alespoň občas pokusit trénovat jinde. Částečně proto, abychom si třeba zacvičili s dostatečným vybavením odpovídajícím naší představě anebo kvůli změně prostředí a načerpání inspirace prostřednictvím atmosféry, která burcuje mysl i tělo do nových obrátek. Tento nový pocit je pak dobré snažit se co nejdéle udržet v mysli a čerpat z něj mentální sílu tam, kde to z hlediska inspirace poněkud pokulhává.

Nejlepší tréninky a nejlepší posilovna jsou spojenými nádobami. Trénink v oblíbené posilovně, kde se cítíme doslova jako doma, by nás měl přimět přinést na plac to nejlepší, co je v nás. Nelze jednoduše jen přijít, nic nepředvést a mezi ospale provedenými sériemi pouze dlouze postávat, zatímco ostatní pojedou nadoraz. Taková je správná posilovna. Motivující k tvrdým tréninkům, přitom však přátelská a povzbuzující. Místo, kam se vždy rádi vracíme, protože je nám tam po všech stránkách příjemně.

Text: Karel Šedivý

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.