0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Cvičení sluší každému

Zajímavosti Cvičení sluší každému Vydáno: 13.12.2016

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Cvičení sluší každému
Kdykoliv jsem za uplynulé tři dekády vstoupil do posilovny, upoutaly moji pozornost pozoruhodné výkony cvičenců s obdivuhodně mohutnými postavami, jejichž vypracované svaly zvládaly těžké zátěže se samozřejmou lehkostí a pohodou. Existovalo ale něco, co mě uchvacovalo minimálně stejnou měrou. Byli to starší lidé, statečně zápolící s častokrát mnohem lehčími činkami. Jejich těla, nezřídka nahlodaná neúprosným časem, však pracovala soustředěně a zarputile. Jak cvičili, rozlévala se kolem nich pozitivní a motivující energie. Tehdy jsem si pomyslel, že pokud existuje univerzální lék pro mladého i stárnoucího člověka, pak tím spásným medikamentem může být posilování.

Doba se mění, to podstatné zůstává
Na konci osmdesátých let minulého století se cílenému cvičení s činkami, i díky velmi malému počtu veřejných posiloven, věnovalo mnohem méně lidí, než je tomu dnes. Zájemci o posilování se tehdy hojně soustředili na pražském Klárově. V tamní poměrně slušně vybavené posilovně se scházela různorodá parta. Svalnatí kulturisté, začátečníci i starší cvičenci se vzájemně tolerovali, podporovali a často nevědomky i motivovali. O patro výš chodili boxeři, ve vedlejším sále se zase ke skupinovému cvičení i s využitím lehkých jednoručních činek scházely ženy. To byl jeden z hlavních rozdílů oproti dnešku – ženy se tehdy v posilovnách prakticky nevyskytovaly. Přesto ale cvičily a postupně si do nich cestu našly. To všechno mě fascinovalo a ještě více prohlubovalo můj obdiv ke cvičení. Chuť zvedat těžší zátěže a mít větší svaly však u nás mladších přirozeně vítězila. A tak jsme možná nemohli oslňovat starší cvičence kdovíjakou postavou, ale zato jsme několik z nich možná dokázali motivovat svým nezdolným nadšením. Tak jako dříve, i dnes mladí cvičenci inspirují starší a ti zase na oplátku prostřednictvím výmluvné řeči těl dokazují, že cvičit má cenu nejen v mladém, ale zvláště pak i ve zralém či dokonce velmi pokročilém věku. Pravidelné cvičení se zátěží totiž nejenže udržuje člověka ve skvělé fyzické i psychické kondici i do pozdního věku, ale rovněž mu z něj vizuálně dokáže ubrat pěkných pár let.

Pro koho je vhodné posilování? Pro každého!
Když se mě před několika lety můj dospívající syn zeptal, zda má cvičení v posilovně pro starší lidi nějaký význam, musel jsem se pousmát. „Tak samozřejmě, že ano,“ odpověděl jsem. „I když se to tak nezdá.“ A hned jsem pár dobrých důvodů jmenoval. Věci jako jsou zachování si svalové hmoty a síly a s tím související soběstačnost a schopnost se o sebe postarat jsou určitě nedocenitelné. A co třeba silnější a pevnější kosti coby prevence osteoporózy, dobrá aerobní kapacita, méně tělesného tuku, zlepšená imunita, lepší funkce kloubního a vazivového aparátu, nižší krevní tlak či dobrá nálada, optimismus a chuť na sobě pracovat? To už jsou věci stojící za zamyšlení. Ostatně kdysi na dovolené v mém teenagerovském věku jsem se právě s fyzickou kondicí staršího člověka setkal v podobě přátelského souboje ve vodě – na starého vodáka jsem byl sice krátký, zato se mi vrylo do paměti, že cvičit i ve starším věku je jednoduše skvělá věc. To jsem si ujasnil například i v podobě několika osobních setkání s dnes již nežijícím závodníkem v benčpresu, který po sedmdesátce v této disciplíně exceloval neuvěřitelnými výkony atakujícími hranici téměř 150kg. Neopominutelné místo v tomto tématu patří i celé plejádě bývalých soutěžních kulturistů a kulturistek, kteří navzdory dávno skončené závodní činnosti i nadále pokračují v pravidelném tréninku.

Nemluvme ale jen o starších lidech, protože nejsou zdaleka jedinými protagonisty mezi nespočtem nadšenců scházejících se v posilovnách. Je totiž úplně jedno, kolik dotyčnému zájemci o cvičení je. Důležitý je cíl a s ním související motivace, která k němu dláždí cestu. Svoje místo mezi činkami a stroji si tak docela dobře najde maminka po porodu, pokročilý kulturista s vypracovanou postavou, rekreační sportovec, naprostý začátečník, udržovaná dáma v letech, silový sportovec, výkonnostní atlet či naopak tělesně postižený či jinak handicapovaný jedinec. Vždyť třeba právě pro vozíčkáře se může stát posilování naprosto přirozenou součástí života, což koneckonců dokládá řada našich i zahraničních kulturistů-vozíčkářů, z nichž někteří dokonce bojují o medailové pozice na soutěžních prknech. Vše je zkrátka jen o tom, zda ve svém nitru objevíme chuť na sobě zapracovat. A není jediný důvod vymlouvat se na nedostatek času. Několik desítek dřepů a pár dalších dobře technicky provedených cviků lze s minimálním vybavením, vhodným pro základní zlepšení či udržení tělesné schránky, zvládnout klidně během patnácti či dvaceti minut i v domácích podmínkách.

Činky jsou tu pro každého
Je vždycky potěšující vidět, když na sobě někdo cílevědomě pracuje. A je docela jedno, nakolik jsou jeho výkony srovnatelné s výkony nejlepších atletů. Důležitá je vášeň, chuť a zanícení se sebou něco udělat a inspirovat tak nepřímo i svoje okolí. Taková zdánlivá obyčejnost přitom dokáže doslova zázraky. Elektrizující energie pak díky tomu prostupuje prostorem a zaplavuje jej, aby v něm svou inspirující silou pomohla každému, kdo po tom touží, odpíchnout se od bezduchého tréninku k radostnému cvičení.

V posilovně nemusí jít o zvedání neuvěřitelně těžkých zátěží díky obrovitým svalům, ale především o smysluplně provozovanou sportovní aktivitu, díky které obohacujeme jak sami sebe, tak svoje okolí. Něco dokázat, změnit a být výkonnějším, soběstačnějším a lepším člověkem. Nejlepším prostředkem k dosažení tohoto stavu je právě motivace, vycházející z naladění naší mysli. Právě ta určuje, zda budeme bojovat a věnovat se pravidelným tréninkům či si zvolíme ubíjející fyzickou neaktivitu. Cvičení totiž sluší každému – ženě i muži, mladému i staršímu. Tak tedy s chutí do cvičení, vždyť činky jsou tu pro každého. Stačí jen natáhnout ruku a začít. A pokud to nepůjde zrovna podle představ, nechme se inspirovat okolím. Příště mu to na oplátku můžeme vrátit.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669