Proč nefunguje Kreatin Ethyl Ester?

Zjistilo se, že nadmíru medializovaný kreatin ethyl ester je nestabilní a není tak kvalitní jako kreatin monohydrát. Každý, kdo během posledních let používal kreatinové doplňky, bude pravděpodobně o kreatin ethyl esteru vědět. Je to ne moc dobře chutnající kreatin, který má být lepší než kreatin monohydrát; mnoho společností zabývajících se výrobou výživových doplňků vyrazilo na trh, aby prodaly tento vysoce výnosný kreatinový doplněk. Překvapivě ale jen málo těchto společností provedlo výzkum, který by prokázal, jestli skutečně funguje, a opustili takový bezpečný a ověřený produkt jako je kreatin monohydrát.

Kreatin ethyl ester je kreatinový monohydrát, který je esterifikován buď methanolem (kreatin methyl ester) nebo ethanolem (kreatin ethyl ester).

Když se kreatin ester vstřebá do těla, je rozštěpen na kreatin a alkohol methanol nebo ethanol. Tato přeměna nastane velmi rychle. Deset minut po ústním podání, nelze ester už detekovat a je úplně rozštěpený na kreatin, kreatinin a methanol nebo ethanol. Ukázalo se, že tento proces probíhá již před absorpcí do svalových buněk.

Dvanáct procent ústně podaného kreatinu je přeměněno na kreatinin po 30 minutách, a navíc esterifikace silně podporuje přeměnu na kreatinin. Kreatin je vylučován ledvinami. Alkohol – ve formě methanolu a ethanolu – musí být detoxikován játry. Methanol je vysoce toxický a dokonce malé množství může poškodit nervový systém.

Tento kontroverzní výzkum, vedený dvěma z nejvýznamnějších jmen v průmyslu, byl představen na 4. výročním zasedání International Society of Sports Nutrition (ISSN) v Las Vegas.

Britští vědci Dr. Robert Child a Dr. Mark J. Tallon srovnaly dva výrobky, které obsahovaly kreatin ethyl-ester s kreatinem monohydrátem.

Citujeme Marka Tallona, který řekl: „ Zjistili jsme, že přidání ethylové skupiny kreatinu zvyšuje kyselou stabilitu a urychluje rozložení na kreatinin“. „ Toto následně omezuje schopnost kreatinu v jeho esterifikované formě. Závěr je, že jako zdroj kreatinu není ethyl – ester tak kvalitní jako kreatin monohydrát.“

Dr. Robert Child, spolupracovník, řekl:“ Do dnešního dne, žádná publikovaná studie neukázala, že kreatin ethyl-ester pracuje lépe než běžný kreatin.“ „Ve skutečnosti, naše práce ukázala, že je méně stabilní. Každý by si měl dvakrát rozmyslet, než utratí své peníze za tento typ výrobku.“

James Phillips z Reflex Nutrition řekl toto: „Pevně věřím, že společnosti zabývající se doplňkovou výživou jsou odpovědné za to, že poučí spotřebitele o kreatinu. My nabízíme pouze bezpečný a vyzkoušený Creapure. Co mi dělá starosti je potencionální škoda, kterou může kreatin ethyl ester způsobit. Byli bychom rádi, kdyby byly tyto neschválené ingredience v EU zakázány, a kdyby se k tomuto tématu zaměřila ESSNA (The European Specialist Sports Nutrition Alliance) během 2008.“

V čem je tedy tak zásadní rozdíl, mezi kreatin monohydrátem a kreatin ethyl esterem?

Kreatin jako takový je látka tělu vlastní. Kreatin je tvořen v játrech ze tří aminokyselin: glycin, arginin a methionin. Kreatin monohydrát představuje kombinaci molekuly vody a kreatinu, kde voda tvoří cca 12%.. Kreatin Ethyl Ester (CEE) představuje kombinaci kreatin monohydrátu s etanolem (alkohol), kdy tzv. esterifikací vzniká kreatin ethyl ester.

Kritickým okamžikem a rozdílem ve funkčnosti těchto forem je vstřebávání a následná metabolizace, konkrétněji průchod žaludkem a játry:

  • 1. Průchod žaludkem: kreatin jako takový je velmi citlivý na kyselé prostředí žaludku, kde se částečně mění na jeho neúčinnou formu kreatinin, která musí být odbourána ledvinami. Právě uvedená forma kreatin ethyl esteru ( CEE ) je velmi nestabilní a naprostá většina produktu je již degradována během průchodu žaludkem.. Forma kreatin monohydrátu je v tomto ohledu mnohem odolnější, navíc moderní produkty, obsahují doplňující složky, které umožňují jeho stabilizaci. Příkladem může být Krealkalyn, který je kombinací kreatin monohydrátu a bikarbonátu sodného ( sody ), který neutralizuje kyselé prostředí žaludku.. Mezi absolutní novinky v této oblasti, patří také náš Creapure® Uptake Systém, který je kombinací Creapure kreatin monohydrátu, silného transportního systému, systému neutralizujícího kyselé prostředí žaludku a malátového systému, který aktivuje přeměnu kreatinu na jeho aktivní formu kreatin fosfát.. Na rozdíl od KreAlkalinových produktů, které jsou miligramovou záležitostí, tak do svalu dostáváte až 10g kreatinfosfátu denně!
  • 2. Průchod játry: všechny živiny procházejí po vstřebání v tenkém střevě játry..Jednoduše řečeno „ játra hodnotí, zdali daná forma cukrů, tuků a bílkovin je vhodná, či ne..forma, která se nehodí je dále naštěpena, či pozměněna..forma, která se hodí, je propuštěna dále krevním oběhem k jednotlivým buňkám“.. Právě zde dochází k dalšímu zlomovému okamžiku - kreatin monohydrát, se v tomto procesu doslova stává kreatinem a vodou, což jsou látky pro tělo vlastní, játra je tedy bez problému identifikují a „pustí“ dále..Naproti tomu kreatin ethyl ester (CEE), není látkou tělu vlastní v uvedené formě. Jak je uvedeno výše, kreatin se tvoří ze tří aminokyselin glycin, arginin, methionin, v případě kreatin ethyl esteru tak pravděpodobně játra jednoduše řečeno „vidí“ řetězec glycin-arginin-methionin-ethyl ester, který může být následně naštěpen na jednotlivé články a využit úplně k jiným účelům, než byl určen. Dále je uvolněn ethanol, což je alkohol, který játra zatěžuje a musí být také odbourán. Dle všeho platí stejné pravidlo pro kreatin malát, kreatin alfaketoglutarát a další formy, které dodnes nejsou prověřeny klinickými studiemi.. Pozn..pozor, rozdílné je využití těchto forem ( malát, alfaketoglutarát ) v samostatné podobě, či vazbě na jednoduché aminokyseliny jako je arginin.

Závěr: Dosud nebyla zveřejněna žádná klinická studie, která by prokazovala, že je kreatin ethyl ester funkční.. Nízká funkčnost tohoto produktu, není však v tomto případě tak vážná jako fakt, že může nezdravě zatěžovat organizmus a to zejména zvýšeným obsahem kreatininu a etanolu, což jsou odpadní látky, které výrazně zatěžují systém ledvin a játer.

Reflex nutrition používá Creapure® kreatin monohydrát z Německa, nejčistší, nejbezpečnější a nejvíce testovaný kreatin na světě.

Reference:
Child, R.& Tallon, M. J. (2007). Kreatin ethyl ester prudce zvyšuje odbourávání na kreatinin v kyselém prostředí žaludku. International Society of Sports Nutrition (ISSN) 4. Výroční zasedání.

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.