0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Potřebuji rehabilitaci!

Zajímavosti Potřebuji rehabilitaci! Vydáno: 08.09.2021

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Potřebuji rehabilitaci

Když někdo vysloví podobnou větu, není důvod mu jeho slova nevěřit. Vždyť kdo z nás by se nepotřeboval na chvíli zastavit a dopřát tělu zaslouženou dávku odpočinku. Nechat někoho, aby o nás pečoval a dopřál nám pocitu znovuzrození je lákavé. Získat něco jen tak bez vynaložení většího množství úsilí je pohodlné, ale má i svoji druhou tvář, protože ne vždy při tom rozvíjíme naše znalosti. Když nás bolí záda, můžeme si zajít na masáž. Pokud se však seznámíme se základy cvičení a začneme pracovat na problému vlastními silami, dostaneme namísto krátkodobého úlevného pocitu, jaký se po masáži dostavuje, mnohem víc.

Potřebuji rehabilitaci!

Rehabilitace jako taková je nezastupitelná, protože používá řadu metod a zejména přístrojů, které jen těžko bude mít někdo k dispozici v domácích podmínkách. Proto můžeme či možná měli bychom chápat její smysl především v podobě akutní potřeby řešit stav po úraze, po dlouhotrvající sportovní zátěži v podobě přípravy na závody apod. Pokud však sami aktivně necvičíme vůbec a naše tělo tak zanedbáváme, měli bychom mít na paměti, že návštěvy rehabilitačního pracovníka za určitý čas skončí. Být i nadále aktivní je však důležité, proto je dobré nespoléhat jen na pomoc zvenčí, ale převzít věci do vlastních rukou. Pohyb posiluje svaly, srdce a kardiovaskulární systém. Je tělu vlastní a jeho vhodná forma napomáhá předcházet celé řadě civilizačních onemocnění. Pokud budeme pouze nečinně přihlížet přirozené ztrátě pružnosti, úbytku svalové hmoty a dalším procesům stárnutí, bude situace o to horší, čím déle budeme tělo živit pouze nekvalitní stravou. Je to jako nádech a výdech, kdy tělu udělíme dostatečně intenzivní fyzický stimul a následně mu ponecháme prostor pro regeneraci. Soustavné odpočívání či naopak vyčerpávající dřina a přepětí tělu neprospívá. Proto je dobré zatěžovat jej pouze správným způsobem a poskytovat mu jen to nejlepší palivo v podobě základních, průmyslově nezpracovaných potravin.

Jednou z nejlepších forem aktivního přístupu k životu jsou pravidelné návštěvy posilovny. Jednotlivé tréninky se v průběhu let spojí a vytvoří jedinečný štít chránící naše tělo fyzicky i psychicky. Pokud budeme cvičit s rozumem a naše tělo systematicky nedestruovat, můžeme se potřebě rehabilitace zcela vyhnout. Prostor s činkami skrývá ohromnou výhodu v podobě volby snad jakéhokoliv tréninku, jeho frekvence, intenzity a orientování se na aerobní či anaerobní aktivity a jejich vzájemné kombinace. My sami se stáváme tvůrci toho, co našemu tělu svědčí nejlépe a s čím se zároveň ztotožňují naše cíle a potřeby. Zatímco tvarujeme svaly a zlepšujeme kapacitu našich plic, pracujeme současně i na tom, abychom byli zdravější, silnější a celkově úspěšnější. Zátěž tělo léčí, pasivita mu naopak ubližuje.

Pro význam posilování s ohledem na zdravý životní styl hovoří řada faktů. Třeba ten, že existuje nemálo aktivních sportovců, kteří jako doplněk vyloženě nezbytné rehabilitace zvolili vlastní cestu, na níž se tak trochu jako zdánlivě zatvrzelí blázni nechali vést svými pocity a podvědomím. Šli proti zdi a běžným doporučením a dělali jen to, co cítili, že je právě pro ně dobré. Ať už šlo o rameno, se kterým podle doktorů nešlo už nikdy cvičit a nebyla naděje na zlepšení (nejmenovaná závodnice si v posilovně našla způsob, kterým jej dala dohromady a řadu let poté nejen dále soutěžila, ale zachovala si i jeho funkčnost), bolavé klouby, na něž paradoxně dost často neplatí naprostý klid a fyzická neaktivita, ale naopak adekvátně koncipovaný silový trénink či nespočet operací kolenního kloubu, jehož často plné funkčnosti bylo dosaženo i díky následnému pozvolnému zatěžování v posilovně. A tak bychom mohli pokračovat. Řada aktivit vykonávaných nejen ve vnitřních, ale i venkovních prostorách prostřednictvím street workoutů  motivuje naprosto všechny jedince včetně těch handicapovaných. Ti všichni již dávno zjistili, že jejich tělo je díky pravidelným tréninkům v každodenním životě výkonnější a jejich mysl vyrovnanější.

Jedním z nejvýznamnějších propagátorů a průkopníků našeho sportu byl Joe Weider, který již před řadou desítek let předpovídal, že se kulturistika ve smyslu cvičení s činkami stane v budoucnu součástí přípravy v každém sportu. Jeho sen je již dlouhou dobu splněnou vizí a co víc - posilování si již dávno našlo cestu i do rehabilitačních zařízení, kde i fyzicky neaktivní lidé provádějí silová cvičení pod odborným dohledem s cílem získat rychleji zpět potřebnou hybnost a sílu tak, aby opět mohli v co největší míře plnohodnotně a soběstačně žít.

Klíčem k úspěchu je přitom jediná věc. Začít. Je jedno, jaký je zrovna den, počasí či momentální situace. Už dnes můžeme zlepšovat naši imunitu, trávení a celkově dobrý pocit jednoduše tím, že zatížíme naše tělo odpovídajícím způsobem a následně mu poskytneme potřebný odpočinek. Vše máme ve svých rukách, respektive v naší mysli. Když se pro něco rozhodneme, stane se tak bez ohledu na okolnosti, které nás mohou svazovat a budit v nás pocit, že je vše marné a nedosažitelné. Abychom mohli žít naplněný život, musíme vzít v úvahu fakt, že o fyzické tělo je potřeba se určitým způsobem starat a nečekat na situaci, kdy se objeví zdravotní potíže vzniklé prokazatelně v důsledku nedostatečné pohybové aktivity. Každý má svoje zájmy a priority, ale pro všechny platí, že k uskutečňování snů se bez dobře fungujícího těla neobejdeme. Právě proto je dobré několikrát týdně vystoupit z pomyslné komfortní zóny a zacvičit si, projít se na čerstvém vzduchu a celkově se otužovat. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Vlastní aktivita může být stokrát víc, než dočasná péče bez vlastního přičinění. Vždy můžeme jen získat, pokud se budeme nějakou věc snažit vyřešit nejen s cizí pomocí, ale hlavně díky našemu úsilí. |Před zahájením vzdělávacího kurzu nemusíme spoléhat jen na vědomosti na něm získané, ale i na poznatky, které si dopředu nastudujeme a následně si je pouze rozšíříme a utřídíme. Podobně i snaha naučit se cizí jazyk samostudiem ve formě vyhledávání základní gramatiky a nejdůležitějších slovíček přinese mnohem víc, než jen pouhé navštěvování zaplacených lekcí s tím, že nás to tam naučí.

Posilovna je jedno z nejlepších míst, pokud jde o výkon, zdraví a vitalitu. Můžeme si zde plnit sny v podobě zvedání těžkých zátěží, připravovat se na soutěž v jakémkoliv sportu či provádět nejrůznější cviky podle našich potřeb a možností. Dopřejme si více pohody v našem životě, stravujme se na základě dlouhodobě osvědčených základních pravidel, věnujme se cvičení a nezapomínejme ani na ostatní aspekty našeho života, jako je třeba pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu. Posilovna je nejlepší rehabilitace, neboť pravidelné tréninky v ní jsou tím, co nám pomůže být až do pozdního věku fyzicky i psychicky mladší, živější, vitálnější, zdravější a spokojenější.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669