Portrét zápasníka - Gustav Frištenský

Portrét zápasníka - Gustav Frištenský v dokumentu České televize

socha

Silní muži byli odjakživa obdivováni. Ať již to byli řečtí zápasníci, římští gladiátoři nebo široká plejáda našich i zahraničních siláků. Doba minulá a současná se pochopitelně v řadě věcí liší, avšak atributy jako jsou krása těla a jeho fyzické dovednosti díky silovým cvičením nadále zůstávají. Pojďme prostřednictvím dokumentu České televize nahlédnout do života jednoho z nejznámějších zápasníků, jehož podobizna nejen bývala, ale stále je k vidění i v mnoha dnešních posilovnách či zápasnických sálech.

Psal se rok 1879 a svět se točil ještě v blahé nevědomosti dvou budoucích válečných konfliktů, které měly připravit o život desítky milionů lidí.  Do hry s osudem vstupuje ve stejném roce Gustav Frištenský a jako mnoho jiných dětí zažívá tvrdou práci na poli. Je to zřejmě právě fyzická dřina, která jej nesrazí na kolena, ale naopak se stane společně s příhodnými rodinnými konstelacemi základem sportovní dráhy slavného zápasníka. Díky slibným začátkům, nespornému talentu, hladu po vítězství i tréninkové píli se stává brzy jméno rodáka z Kamhajeku pojmem a ozdobou doslova každého významnějšího klání.

Snímek sleduje jak hvězdnou dráhu a zázemí cílevědomě trénujícího atleta, tak i rozhodující osudové okamžiky. Právě na nich lze vysledovat, že zdaleka nejtěžší soupeř často nečíhá v protějším rohu zápasnické žíněnky, ale naopak se materializuje v podobě nejedné životní zkoušky. Při jejich zdolávání se Frištenskému dostane hlavní pomoci nejen od nejbližších členů rodiny, ale díky sportem zocelené vůli nepochybně i od něj samotného.

Připravil: Karel Šedivý

Použité stránky: ceskatelevize.cz

Autor článku

Karel Šedivý Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.