:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

cAMP a odbourávání tuku

V kulturistice a fitness patří mezi nejoblíbenější spalovače tuku tzv. termogenní stimulátory, tedy spalovače, které zrychlují metabolizmus, mírně zvyšují tělesnou teplotu a tím podporují zvýšený výdej energie a následné spalování tuku. Mezi nejznámější složky termogenních stimulátorů patří např. kofein, nebo synefrin, z těch nejsilnějších avšak nelegálních je to např. efedrin a pseudoefedrin.

Termogenní stimulátory – stimulace CNS, výhoda i problém současně

Společným rysem těchto spalovačů tuku je, že termogenního efektu je dosaženo prostřednictvím stimulace CNS (centrální nervová soustava) a kůry nadledvinek (noradrenalin). Následně je stimulována produkce metabolické substance cAMP (cyklický adenosin monofosfát), tím dochází k aktivaci enzymu lipáza, který se aktivně podílí na odbourávání tuků z podkoží. To je pozitivní stránkou těchto spalovačů tuku, tou negativní je, že díky stimulaci CNS dochází ke známým nežádoucím vedlejším účinkům jako je třes, nevolnost, bolesti hlavy, zvýšení tlaku, následný rychlý nástup únavy, popř. urychlení vývoje skrytých zdravotních problémů jako je srdeční disfunkce atd.. I z těchto důvodů je také zakázáno použití efedrinu a pseudoefedrinu, tedy těch nejúčinnějších, ale také nejnebezpečnějších stimulačních spalovačů.

Uvedený mechanizmus účinku stimulace produkce cAMP patří doposud k těm nejefektivnějším cestám spalování tuku, hlavní otázkou tedy zůstává: Existují účinné látky, které zvyšují produkci cAMP a enzymu lipázy, avšak bez působení prostřednictvím CNS a uvedených nežádoucích účinků?

Naštěstí, dnes již můžeme odpovědět ano. Na prvním místě je to Coleus Forskohlii, který je v ájurvédě a tradiční čínské medicíně využíván již tisíce let, avšak na našem trhu patří mezi horké novinky a v druhém případě je to Salvia Sclarea.

Coleus Forskohlii

Tato ájuruvédická rostlina je možná tím termogenním zástupcem, na kterého jsme dlouhou dobu čekali. Aktivní látkou je forskolin, který aktivuje enzym lipázu a to prostřednictvím zvýšení produkce metabolické substance cAMP. Zvýšením produkce cAMP dochází k uvolňování mastných kyselin z tukových buněk, kde jsou uloženy. V současné době je forskolin jedinou substancí, která dokáže spustit tento mechanismus bez aktivace prostřednictvím nervového systému a kůry nadledvinek. Jednou z dalších látek, která zvyšuje produkci cAMP na obdobné úrovni, je výše uvedený efedrin, ale právě prostřednictvím zmíněného nervového systému, což vyvolává uvedené nežádoucí vedlejší účinky. Coleus Forskohlii tak patří zcela určitě k nejperspektivnějším spalovačům nové éry.

Salvia Sclarea

Známá jako šalvěj muškátová, ve své extrahované podobě někdy nazývaná norambrolid. Účinnou složkou je sclareolid, který stimuluje zvýšení produkce cAMP a enzymu lipázy obdobným způsobem jako Coleus Forskohlii, tedy „vyhýbá se“ jak nadledvinkám, tak CNS.

Závěr

Uvedené složky patří mezi perspektivní, tzv.„inteligentní“ spalovače tuků, proto není náhodou, že Coleus Forskohlii je např. jednou z nejdůležitějších složek známého spalovače tuku Lipo6 ( Nutrex ), kde každá kapsle obsahuje 50mg. Mezi další spalovače s obsahem Coleus Forskohlii patří např. Coleus Forskohlii Guggul Lipid Complex ( Reflex Nutrition ), kde v každé kapsli dokonce naleznete 250mg Coleus Forskohlii. Salvia Sclarea, tedy norambrolid je jednou ze základních složek Xenadrinu Efx, také velmi známého a v USA oblíbeného spalovače tuků, zde však již přesné množství norambrolidu na etiketě nenalezneme, což je určitě škoda.

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.