0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Nitrox Pump vs. Serious Pre – souboj se dvěma vítězi

Suplementy Nitrox Pump vs. Serious Pre – souboj se dvěma vítězi Vydáno: 26.11.2018

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Není tomu tak dávno, co se na trhu s doplňky výživy objevil nový výrobek značky Prom-IN, kterým je vedle již několik let populárního Nitrox Pumpu předtréninkový přípravek Serious Pre. Nitrox Pump přitom asi není potřeba detailněji představovat, protože za dobu od svého uvedení odvedl spoustu kvalitní práce a nesmazatelně se zapsal do mysli každého vyznavače intenzivních tréninků. Ačkoliv by se mohlo zdát, že koexistence dvou na první pohled možná totožných produktů je zbytečná, je tady jeden zásadní argument, proč tomu tak není. Změny ve složení totiž nejsou vůbec kosmetické, díky čemuž se liší pocity jak během samotného tréninku, tak před ním.

Nitrox Pump vs. Serious Pre – souboj se dvěma vítězi

Základní rozdíly ve složení
Největší změny u Serious Pre v porovnání s Nitrox Pumpem ve smyslu poskládání jednotlivých ingrediencí se týkají především obsahu kofeinu, větvených aminokyselin BCAA a čtveřice dalších látek cílících především na zlepšení koncentrace na trénink. Prvně jmenovaný kofein v novém výrobku nenajdeme, takže vyvstává otázka, zda je přípravek dostatečně účinný a nebylo by lepší jej o tuto běžně se vyskytující látku přeci jen obohatit. Zde je však možné se ptát, zda je použití suplementu s vysokým obsahem kofeinu účelné zejména s ohledem na dobu tréninku. Pokud cvičíme pozdě odpoledne nebo večer, je potřeba přemýšlet nejen o tom, aby byl trénink intenzivní, ale aby bylo možné nazvedanou tonáž kompenzovat dostatečnou regenerací, jejíž velmi podstatnou část tvoří kvalitní spánek. K poměrně velkému množství kofeinu obsaženého v předtréninkovém nápoji se mohou nastřádat i další dávky, a to především z tolik mezi sportovci oblíbené kávy. Výsledkem celkového množství přijatého kofeinu může být neschopnost rychle a hluboce usnout navzdory únavě, přičemž spánkový deficit může negativně ovlivnit dostatečnou regeneraci. Další složkou nového Serious Pre jsou volné aminokyseliny BCAA. Kromě toho, že tvoří až jednu třetinu svalových bílkovin, mají kromě ochranné funkce na svalovou hmotu další zajímavé a v praxi jasně pocítitelné benefity. Zatímco aminokyselina L-Leucin podporuje růst svalové hmoty a L-Isoleucin napomáhá lepšímu spalování tuků, zbývá nám L-Valin. Díky němu se můžeme lépe soustředit na trénink a mít více energie, současně se zlepšuje zotavení mezi jednotlivými sériemi. Ostatně jedním ze stěžejních poslání nového Serious Pre je právě soustředění se na cvičení, ke kterému kromě L-Valinu přispívají i zmíněné čtyři látky, jimiž jsou v konkrétní podobě cholin bitartrát, L-tyrosin, deanol l-bitartrát a acetyl L-carnitin. Výrobek tak dostává nový rozměr, kdy namísto razantní stimulace spíše vymazává rušivé vlivy okolí, nenápadně vtahuje člověka do tréninku a citlivě doplňuje energii ještě před tím, než by k jejímu nedostatku došlo v případě bez suplementace.

Nitrox Pump nebo Serious Pre? Záleží na tom, co očekáváme
Jakýkoliv trénink, pokud má být jeho efektivnost maximální, vyžaduje především vlastní dávku mentálního (a pochopitelně i fyzického) nasazení. Předtréninkový přípravek pak figuruje jako jakási nadstavba, která v případě únavy může pomoci pozvednout trénink na obvyklou úroveň nebo ji ještě překonat v případě, pokud do posilovny přicházíme v plné síle. Odpověď na to, jaký suplement z uvedených dvou výrobků použít, se odvíjí od více faktorů a je rovněž závislá na vlastních praktických zkušenostech. Na to, aby bylo možné pocítit dostatečný účinek jednoho nebo druhého suplementu, není nutné ihned začínat s plnou dávkou. I poloviční totiž většinou stačí k tomu, aby bylo možné pocítit odpovídající reakci těla. To jen svědčí o výborné účinnosti uvedených přípravků, které dále můžeme používat v plných dávkách, respektive tak, jak je uvedeno v návodu na obale.

Nitrox Pump najde vzhledem k obsahu kofeinu uplatnění především při tréninku, který bude následovat do půl hodiny po probuzení, případně pak v pozdějších dopoledních hodinách. Denní příjem kofeinu je v danou chvíli většinou na nule, pokud předtím pochopitelně nedošlo například ke konzumaci silné kávy. Ráno je potřeba se vzhledem k plánovanému tréninku rychle nabudit, zároveň je vhodné, aby byl vzhledem k dalším následujícím povinnostem, jako je například zaměstnání, trénink nejen efektivní, ale relativně brzy odcvičený. Nitrox Pump dokáže nastartovat a dát potřebný impuls, současně podporuje výkon i během tréninku, přestože úvodní pocity razantního návalu energie a chuti do cvičení postupně opadávají. Jinými slovy může být Nitrox Pump prostředkem, díky kterému začneme nedočkavě a s plnou vervou cvičit, přičemž po úvodním „zážehu“ bychom se neměli spoléhat jen na účinnost obsažených látek, ale i na vlastní zdroj mentální síly. Pokud neřešíme potřebu rychlého večerního usnutí, je samozřejmě možné tento přípravek použít i v pozdních odpoledních hodinách.

Serious Pre přináší rovněž citelné mravenčení jako předchozí produkt, což je dáno obsahem beta alaninu. To je ale v prvních minutách v podstatě vše, takže člověk může snadno nabýt dojmu, že se nic neděje. Tento pocit je však jen zdánlivý. Po přibližně patnácti či dvaceti minutách od konzumace se nenápadně začíná zvyšovat koncentrace na trénink, kdy se eliminuje velká část jindy rušivých vlivů. Ačkoliv rozjezd může být pomalejší, postupem času roste znatelně chuť si přidat další sérii, cvik či opakování. Příjemný je narůstající pocit dostatku energie, který lze zaznamenat minimálně po cca patnácti minutách od zahájení tréninku a rovněž motivující, až nutkavý pocit cvičit o něco déle, než jsme běžně zvyklí. Díky nulovému obsahu kofeinu je možné dopřát si intenzivní trénink i bez strachu z toho, zda dokážeme usnout, proto se výrobek může hodit zejména v pozdně odpoledním a večerním čase. Chuť zůstat déle v posilovně může být až překvapující, proto není vůbec od věci vyhradit si k obvyklé době tréninku jako rezervu patnáct i více minut navíc.

Uvedené dva výrobky rozhodně nejsou jedinými, které stojí za vyzkoušení. Příkladem může být výrobce Reflex Nutrition a jeho předtréninkový přípravek Muscle Bomb, jenž je k dostání i v bezkofeinové verzi. Inspiraci lze snadno načerpat i prostřednictvím pravidelně uveřejňovaných recenzí na těchto stránkách, některé další informace je možné získat například v tomto článku. Ačkoliv předtréninkové suplementy dokážou vnést do tréninku velmi citelné a příjemné oživení, opět nebude od věci si připomenout, že přes jejich mnohdy velmi silnou účinnost je nejdůležitějším a nejsilnějším prostředkem, který vede k senzačním tréninkům, vlastní motivace a snaha dosáhnout určitého cíle.

Text: Karel Šedivý

Použité stránky: prom-in.cz

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669