0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Doplňky výživy pod lupou : 4. část – tabletové aminokyseliny

Suplementy Doplňky výživy pod lupou : 4. část – tabletové aminokyseliny Vydáno: 22.11.2010

Doplňky výživy pod lupou : 4. část – tabletové aminokyseliny

Co mě opravdu v poslední době velmi překvapilo a popravdě to moc nechápu je, jak jsou pro mnoho zákazníků důležité chuťové vlastnosti daného suplementu na úkor kvality. Jistě, jsou tací, kteří cvičí spíše kondičně a "něco" si ke cvičení koupí, aby výsledky byly o něco lepší s tím, že si u toho i pochutnají. Nechápu to ale u těch, kteří berou cvičení vážně a chtějí, aby dané úsilí bylo co nejvíce vidět.

Po pročítání mnoho diskuzních fór musím konstatovat, že právě toto téma je snad nejvíce rozebírané. Můj pohled je ovšem takový, že na chuti by Vám nemělo tolik záležet, zvláště pokud je to na úkor kvality. Jinými slovy, chuť je jen pro "jazyk", ale kvalita pro celé tělo! Vždyť není problém, když na Vás přijdou "chutě" si něco dobrého koupit v obchodě doslova "za pár korun". Když už dáváte takové a mnohdy i značně nemalé částky za suplementy, tak by Vás na prvním místě měla dle mého názoru zajímat jen a jen kvalita. Následně uvidíte, že se Vám vložené peníze vrátí několikanásobně a to v podobě nesrovnatelně lepších výsledků. Mnoho ze zákazníků si také neuvědomuje, že umělá sladidla která konzumujeme ve velkém a další podobné přísady jako guarová guma, nemají se zdravím a bezproblémovou stravitelností vůbec nic společného. Proto doporučuji, nežli nějaký suplement koupíte, dívejte se v první řadě na složení a následně až na chuť.

Nyní ovšem přejdeme k našemu tématu a to jsou a tabletové aminokyseliny. Již v minulém díle jsme si podrobněji rozebrali tekuté aminokyseliny a řekli jsme si, že na to, aby se skutečně jednalo o aminokyseliny, které jsou plnohodnotné (tzn., vysoký obsah esenciálních aminokyselin atd.), musíme danou bílkovinu (vaječnou, syrovátkovou, hovězí) hydrolyzovat za pomocí enzymů. Tyto produkty by navíc neměly v žádném případě obsahovat kolagenní hydrolyzát – viz. článek o kolagenu. Jak je v minulém článku o kolagenu uvedeno, pokud chcete zjistit přesnou gramáž kolagenu na 100g bílkoviny, vynásobte uvedený hydroxyprolin x 8,5. Kolagen není ovšem jediným problémem, který mohou aminokyseliny obsahovat. Dnes je již běžnou praxí, že aminokyselinové produkty se "nastavují" nejenom kolagenem, ale i pouhou bílkovinou. Co to pro Vás znamená? Znamená to, že pokud ve složení namísto syrovátkového hydrolyzátu nebo hydrolyzátu z jiného zdroje (kromě kolagenního) je např.syrovátkový koncentrát nebo izolát nebo jiný zdroj bílkovin, tak už se o aminokyseliny nejedná. Potom kupujete vlastně jen PROTEINY V TABLETÁCH!!!! Ano jedná se o trik, kde přicházíte o všechny své peníze (Vy jste přeci chtěli aminokyseliny a ne proteiny v tabletách navíc ,,obohaceny“ o pojiva). Pokud je ve složení napsáno na prvním místě hydrolyzát syrovátky nebo laktalbuminu, tak je vše v pořádku. Po tomto opět ovšem může následovat jako další v pořadí syrovátkový koncentrát apod. V tomto případě jsou aminokyseliny opět nastaveny jen bílkovinou, takže teoreticky řečeno, může být 30-50% aminokyselin a zbytek produktu zase jen protein. Pro Vás to znamená, že sice aminokyseliny "tam jsou", ale nevíte kolik přesně a to opět znamená, že produkující firma na Vás vydělá nějaký ten „krejcar“ navíc.

Všeobecnou nevýhodou tabletových aminokyselin je obsah pojiv (ty tam prostě musí být, jinak by tableta prostě "nedržela pohromadě"). Pojiva a aditiva zbytečně zatěžují trávící trakt a mají i vliv na vstřebatelnost. Proto, jak už jste si určitě všimli se na trhu objevují přípravky, kde je obsažen hydrolyzát v práškové podobě. Nevýhodou je sice silně nahořklá chuť, ale to by Vám určitě nemělo tolik vadit, pokud chcete mít dobré výsledky a navíc zbytečně neužívat tolik aditiv a pojiv.

Nyní naše obvyklé příklady

 

Příklad číslo 1 – syrovátkové aminokyseliny
Složení ve 100g

Bílkoviny – 57g
Sacharidy – 1,8g
Tuky – 2,7g

Balení 1, počet tablet x - Složení : hydrolyzovaný laktalbumin, laktalbumin, stearan hořečnatý, fosforečnan divápenatý, oxid křemičitý,mikrokrystalická celulóza

Balení 2, tablet y - Složení : laktalbumin, hydrolyzovaný laktalbumin, stearan hořečnatý, fosforečnan divápenatý, oxid křemičitý,mikrokrystalická celulóza

Balení 3, tablet z - Složení : hydrolyzát whey protein, hydrolyzát hovězího kolagenu,sojový izolát, mikrokrystalická celulóza,maltodextrin, stearan hořečnatý

Asi jste trochu zmateni a ptáte se, proč uvádím 3x jiné složení u jednoho příkladu. Věřte mi, že i já jsem trochu v rozpacích a také tomu vůbec nerozumím, proč výrobce, který vyrábí 3 balení stejného produktu, ale každé v jiném počtu tablet a u každého má jiné složení. Název, obal a dokonce i aminokyselinové spektrum je stejné, ale každé balení má úplně jiné složení. Také Vám to nedává logiku? Přiznám se, že ani nevím jak toto hodnotit, protože vlastně nemám co. Jaké složení mám z těchto tří vybrat, aby byl tento test seriózní?

PLUSY

-vzhledem k výše uvedeným faktům nemám co napsat

MÍNUSY

-asi vše vzhledem k výše uvedeným faktům

ZÁVĚR

Kam se poděla serióznost. Pokud budeme věřit prvnímu složení, tak jsou to aminokyseliny nastavené proteinem. Pokud druhému složení, tak jsou to spíše bílkoviny v tabletách a třetímu příkladu nemůžeme věřit vůbec, protože ve složení je hydrolyzát kolagenu a tím pádem by musel být v aminokyselinovém spektru hydroxyprolin. Vzhledem ke všem faktům to může být taky tak, že to nejsou aminokyseliny, nebo čemu tedy máme věřit. Můžete si přeci vybrat.

 

 

Příklad číslo 2 – hovězí aminokyseliny
Složení ve 100g

Bílkoviny – 60,5g
Sacharidy – 2,5g
Tuky – 7,3g

Složení: protein hovězího původu, syrovátkový protein, mikrokrystalická celulóza, stearan hořečnatý, stearová kyselina, oxid křemíku

Hovězí aminokyseliny, které obsahují dokonce i syrovátkový protein, který tam rozhodně nepatří. Kupujete přeci hovězí aminokyseliny, tak tam má být jen deklarovaný zdroj. Ve 100g výrobku je 11g hydroxyprolinu a to znamená, že je v těchto "aminokyselinách" cca 90% kolagenu. To pro Vás znamená, že pokud chcete podobné "amina", tak si raději kupte klasický hydrolyzát želatiny za pětinovou hodnotu.

PLUSY

-žádné

MÍNUSY

-jen samý kolagen

ZÁVĚR

Toto nejsou aminokyseliny z hovězího masa, ale jen téměř čistý hovězí kolagen, takže by to rozhodně mělo stát jiné peníze. Vaše výsledky po používání těchto aminokyselin budou minimální, čí žádné.

 

 

Příklad číslo 3 – syrovátkové aminokyseliny
Složení ve 100g

Bílkoviny – 74g
Sacharidy – 7,8g
Tuky – 4,3g

Složení: syrovátkový hydrolyzát (81%), hydrolyzát želatiny,E 466, pojiva:E551 a E470b, Vitamín B

Tady by se dalo říct, že už se o plnohodnotné aminokyseliny jedná z větší části. Výrobce solidně deklaruje hydrolyzát syrovátky s 81%, což je celkem vysoké číslo v poměru ke kolagenu. Ten bude někde na úrovni 15g na 100g, což vzhledem k tomu co se na trhu prodává je velmi slušné. I cena u těchto aminokyselin je velmi dobrá, takže upřímně řečeno se dají doporučit jako možná volba.

PLUSY

-hydrolyzát syrovátky (81%)

-obsah vitamínu B6, který má za následek lepší "zadržování" bílkovin

MÍNUSY

-i když ne mnoho, tak opět obsahuje kolagen

ZÁVĚR

Je to veliká škoda, stačí přeci jen trošičku a byly by to ideální aminokyseliny. Samozřejmě by stály mnohem více, kdyby byly udělané trochu jinak a na to dle mého názoru výrobce spoléhá, že vyrobí produkt cenově dostupný, ale někde bohužel ubere. Líbí se mi ovšem solidní jednání a deklarace přesného poměru hydrolyzátu.

 

 

Příklad číslo 4 – syrovátkové aminokyseliny
Složení ve 100g

Bílkoviny – 87,92g
Sacharidy – 2,7g
Tuky – 3,9g

Složení: whey protein hydrolyzát, whey protein koncentrát,pojiva: fosforečnan vápenatý, silicium dioxide, sojový protein, bavlněný olej, stearát hořečnatý, celulosa MC

Opět aminokyseliny ze syrovátky nastavené "obyčejným" proteinem. Škoda, že výrobce neudává jaký poměr je z aminokyselin a jaký z proteinů. I podle aminokyselinového spektra to nejste schopni zjistit.

PLUSY

-hydrolyzovaná syrovátka

MÍNUSY

-pojivo fosforečnan vápenatý

-aminokyseliny nastaveny jen proteinem

ZÁVĚR

Opravdu by mě zajímalo jaký je poměr aminokyselin k proteinu. Vzhledem k nízké ceně produktu si ovšem myslím, že proteinů zde bude poměrně mnoho.

 

 

Příklad číslo 5 – syrovátkové aminokyseliny
Složení ve 100g

Bílkoviny – 77,8g
Sacharidy – 28g
Tuky – 3g

Složení: hydrolyzát syrovátkových bílkovin, pomocné látky (syrovátka, sodná sůl karboxymetyl celulózy, farmaceutický šelak, kyselina stearová, stearan hořečnatý)

Je toto složení tak, jak má být? Jedná se o čistý hydrolyzát syrovátky, který by neměl být ničím nastaven. Ovšem dovolím si rýpnout do nutričních hodnot. Spočítejte si gramáž na 100g u B,S,T a zjistíte, že to nějak nesedí. Výsledek je 108,8g což je samozřejmě nesmyslný údaj. Tyto aminokyseliny mají bohužel velmi vysoké procento sacharidů.

PLUSY

-plnohodnotné aminokyseliny ze syrovátkového hydrolyzátu

-gramáž tablet

MÍNUSY

-vysoký obsah sacharidů

ZÁVĚR

Je to škoda, tyto aminokyseliny co se týká složení jsou prakticky bezchybné. Kazí jim to jen velmi vysoký podíl sacharidů na 100g, což bude znemožňovat mnoho spotřebitelům je použít do diet. Vypadá to, že vysoký podíl sacharidů je díky použitému pojivu ze syrovátky. I tak se jedná o jedny z nejlepších aminokyselin na trhu a to díky tomu, že obsahují skutečné ničím nenastavené aminokyseliny.

Co říci na závěr? Pokud si projdete celý trh s aminokyselinami, myslím že budete více než zklamáni. Jak jsme si ukázali na těchto příkladech většinou se o čistá "amina" vůbec nejedná. Podrobně jsem prozkoumával i největší americký server o doplňcích a dalo by se říct, že na opravdu kvalitní aminokyseliny skoro nenarazíte. Teď to bude znít asi trochu ironicky, ale ve farmaceutickém průmyslu najdete trochu jinou kvalitu aminokyselin, samozřejmě i za jiné ceny. Pokud chcete znát můj osobní názor, tak považuji komplexní aminokyseliny za slušný "marketingový tah". Pro Vaše nejlepší výsledky potřebujete aminokyseliny, které si však dnes již naštěstí můžete koupit zvlášť , navíc ve volných formách - viz BCAA, Glutamin, Arginin atd. Tady potom máte jistotu, že Vám budou skutečně přinášet to co mají!

Nakonec vás musím upozornit ještě na jeden nešvar, který se mi ale vůbec nelíbí. Dejte si Velký pozor na to, co je napsáno na originální etiketě a co je napsáno na českém překladu (každý produkt dovezený ze zahraničí musí mít návod v češtině!!!) Nedávno se mi do rukou dostal aminokyselinový produkt, který byl opravdu za tak nízké peníze až se mi to samozřejmě nezdálo. Měl na českém návodu napsáno hydrolyzát syrovátkových bílkovin (což jak jsme si ukázali výše jsou kvalitní aminokyseliny), ale po odtržení českého návodu, který byl jak jinak přesně nalepen na místě složení originálu (můžete hádat proč) jsem viděl něco co mě v našich končinách už vůbec nepřekvapuje. Na originále bylo složení whey protein koncentrát, maltodextrin, laktóza atd., takže opět jen protein v tabletách a navíc obohacen o maltodextrin. Takže si koupíte dle složení na českém návodu "kvalitní aminokyseliny", které ale mají více než podezřelou cenu a pak se z nich vyklube protein v tabletách velmi mizerné kvality. Toto je opravdu něco, co se nedělá.

Tento článek je publikován ve spolupráci se společností ForActiv.cz s.r.o. (www.foractiv.cz)

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669