:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Doplňky výživy pod lupou : 3. část – tekuté aminokyseliny

A máme tu další část Vašeho již velmi oblíbeného hodnocení suplementů pod lupou. Proč říkám oblíbeného, když tu máme teprve 3 část? Protože ve statistikách návštěvnosti našeho internetového informačního portálu, se tato sekce stala suverénně nečtenější. To ukazuje na fakt, že kvalita produktů na našem trhu Vám není lhostejná, což mě velmi těší. Nyní nás čeká další část, ve které se zaměříme na tekuté aminokyseliny, kde bohužel postupně dojdeme až k pro Vás "šokujícím" informacím.

Ale nepředbíhejme a pojďme na to pěkně po pořádku.

Každý, kdo se trochu zajímá o cvičení určitě ví, že aminokyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin. Určitě jste slyšeli o aminokyselinách jako jsou BCAA (isoleucin, leucin, valin), glutamin nebo arginin. O těchto jednotlivých volných formách aminokyselin si však budeme podrobně povídat v některé z dalších částí. Samozřejmě si také později řekneme na co má daná aminokyselina vliv v našem organismu.

Nyní se zaměříme na aminokyselinové produkty, které obsahují celé spektrum aminokyselin. Na to abychom získaly vysoký obsah volných, rychle vstřebatelných aminokyselin a jejich řetězců ve formě oligopeptidů a polypeptidů musíme bílkovinu hydrolyzovat za použití enzymů. Hydrolyzovaná bílkovina chutná hořce. Tato hořká chuť pochází z vysokého procenta peptidů a aminokyselin. Hodnota hydrolyzátu se pohybuje asi od 5 % do 30 %. Čím vyšší je procento, tím větší hydrolýza proběhla a tím více bude chutnat hořce. Je to také nejdražší forma zpracování bílkovin. Proto se většinou aminokyseliny vyrábí v tabletových formách, kde hořkou chuť necítíte. Existují samozřejmě i pitné formy, které si dnes podrobně rozebereme. Jak si později na příkladech ukážeme, většinou se však o aminokyseliny v podstatě vůbec nejedná. Je to jen jeden z dalších marketingových triků, které výrobci používají, aby na Vás vydělaly velké peníze, bohužel.

Jak tedy poznáme opravdu kvalitní aminokyseliny?

Jak jsme si uvedli již v předchozích dílech, tak se Vám určitě vyplatí pozorně číst složení výrobků. Tam musí být jasně uvedeno v daném pořadí , jak je daná složka zpracovaná.

Pokud se jedná o pitné formy měla by být ve složení na prvním místě voda (ano, bohužel platíte i za vodu ) a na druhém místě by měl být hydrolyzát např. syrovátkových bílkovin , mléčný nebo vaječný hydrolyzát. V žádném případě by neměl být na prvních místech hydrolyzát kolagenu (neplnohodnotná bílkovina, která se vyrábí z kravských paznehtů, kůže, očních bulev, koster a dalších neplnohodnotných zdrojů), který Vám tak maximálně podpoří výživu kloubů.

Jako další marketingový trik se používá i to, že ve složení nejdete také neštěpenou bílkovinu jako např. ,,syrovátkový koncentrát nebo izolát“. Pokud je tato formulace až za hydrolyzátem syrovátky apod., tak už jsou aminokyseliny ,,nastaveny“ jen bílkovinou, takže se nejedná o čisté aminokyseliny. Pokud se tato formulace vyskytuje na prvních místech, tak musím bohužel konstatovat, že se o aminokyseliny vůbec NEJEDNÁ.

Nyní přejděme opět k příkladům, abychom si to názorně ukázali.

Příklad číslo 1

Složení ve 100ml

 • Bílkoviny – 45,3g
 • Sacharidy – 13,8g
 • Tuky – <0,1g

Složení ve 100ml: voda,41,8g hydrolyzovaná bílkovina, fruktóza, 3,8g syrovátkový hydrolyzát,leucin,taurin, sorbát draselný, aroma, cyklamát sodný, acesulfam-K, sacharin, vitamín B6

Toto že jsou plnohodnotné aminokyseliny? Vůbec ne. Podívejte se, co je na prvním místě ve složení. Hydrolyzovaná bílkovina…., ale z jakého zdroje to už se od výrobce nedozvíte. Je tedy více než jasné, že je to hydrolyzát kolagenu, protože syrovátkový hydrolyzát je v pořadí až čtvrtém místě s hodnotou 3,8g.

PLUSY

 • jsou vůbec nějaké? Snad jen 38g plnohodnotných aminokyselin na celé balení.

MÍNUSY

 • absolutní převaha hydrolyzátu kolagenu
 • vysoká cena

ZÁVĚR

Toto nejsou plnohodnotné aminokyseliny. Vlastně jen podpoříte výživu kloubů. Krásně to poznáte na aminokyselinovém spektru, kde největší zastoupení má glycin a prolin. Když si koupíte želatinu za desetinovou hodnotu, bude to pro Vás levnější a stejně účinné. Trochu mi přijdou směšné i proklamace na obalu - obsahuje leucin, taurin a hydrolyzát syrovátkových bílkovin. Zase marketingový trik, protože tyto složky jsou obsaženy v produktu ve velmi malém množství.

Příklad číslo 2

Složení ve 100ml

 • Bílkoviny – 32g
 • Sacharidy – 23g
 • Tuky – <0,1g

Složení: čištěná voda, hydrolyzovaná želatina, fruktóza, syrovátkový izolát, propylen glykol, kyselina citronová, maltodextrin, hydrolyzát vaječných bílků, celulóza, inositol, cholin bitartrát, kyselina sorbová, benzoát sodný, methylparaben, pantothenát vápenatý, niacinamid, L-karnitin, propylparaben, cyankobalamin, pyridoxin hydrochlorid, riboflavin, thiamin, aminobenzoová kyselina, biotin, kyselina folová

A další přípravek bez plnohodnotných aminokyselin. Alespoň výrobce nic neskrývá a napíše do složení hydrolyzovaný kolagen a ne jako v předchozím případě hydrolyzovaná bílkovina. Na čtvrtém místě v pořadí je syrovátkový izolát, takže jen nastaveno bílkovinou. Hydrolyzát vaječných bílků je už tak málo zastoupen, že se o aminokyseliny v podstatě opět nejedná.

PLUSY

 • žádné

MÍNUSY

 • absolutní převaha hydrolyzátu kolagenu

ZÁVĚR

Opět to stejné jako v předchozím případě. Jestli někdo bere jako plnohodnotný zdroj aminokyselin hydrolyzát kolagenu, tak prosím s chutí do toho. Pro mě osobně jsou to ovšem vyhozené peníze. Alespoň na nízké ceně můžete poznat, že se o aminokyseliny skutečně nejedná, protože každému, kdo umí trochu počítat to musí být jasné. Už v úvodu jsme si přece říkali, že hydrolyzovat syrovátku patří k nejdražším zpracováním.

Příklad číslo 3

Složení ve 100ml

 • Bílkoviny – 51,8g
 • Sacharidy – 10,3g
 • Tuky – <0,1g

Složení ve 100ml: voda, 36,3% hydrolyzát kolagenu, fruktóza, kyselina citronová, 4,8% L-glycin, 3,6% syrovátkový proteinový hydrolyzát, taurin, L-leucin, L-tryptofan, sorbát draselný, aroma, acesulfam K, cyklamát sodný, sacharin, vitamín B6

Takže opět aminokyseliny, které si na ně jen hrají. Složení je hodně podobné jako v prvním příkladě a to je proto, že oba dva výrobky pochází ze stejné továrny, ale pod jinou značkou.

PLUSY

 • žádné

MÍNUSY

 • absolutní převaha hydrolyzátu kolagenu

ZÁVĚR

Existují na trhu opravdové plnohodnotné aminokyseliny, kde nebude hydrolyzát kolagenu, ale jen hodnotné zdroje?...... Existují jak uvidíte v dalších případech, ale musíte opravdu důkladně hledat, aby jste na ně narazili. Po menším zhodnocení našeho, ale i celosvětového trhu musím konstatovat, že opravdové plnohodnotné tekuté aminokyseliny, kde je syrovátkový nebo vaječný hydrolyzát jsou zastoupeny tak zhruba z 10%. Většinou se ale jedná o ampulové balení (bohužel i v některých jsem našel náš oblíbený kolagen)

Příklad číslo 4

Složení ve 100ml

 • Bílkoviny – 50g
 • Sacharidy – 10g
 • Tuky – 0,5g

Složení: voda, lactalbuminhydrolyzát, kolagenhydrolyzát, kyselina citronová, fruktóza, přírodní aroma, umělé sladidlo (aspartam, acesulfam-K a sacharin), cholincitrát, inositol, draslík, sodík, kreatin monohydrát, niacin, L-ornithin, L-karnitin, kyselina pantothenová, kyselina paraaminobenzoová, vitamín B6, vitamín B3, vitamín B1, biotin, kys. listová, vitamín B12

Tady se dalo říci, že už se konečně jedná o aminokyseliny, protože obsahují převahu kvalitního hydrolyzátu oproti kolagenu.

PLUSY

 • hydrolyzát laktalbuminu

MÍNUSY

 • pořád obsah i hydrolyzátu kolagenu

ZÁVĚR

Kdo hledá aminokyseliny, které jsou plnohodnotné alespoň z části, tak je tento produkt pro něj správná volba. Ovšem opravdu špatnou informací pro Vás je, že na našem trhu v litrovém balení lepší aminokyseliny prostě nejsou. Jsou to opravdu jediné, které jsem našel, kde není ve složení hned za vodou hydrolyzát kolagenu. Pokud se z mé strany jedná o mýlku, prosím o poslání informací na info@vitaminexpress.cz. Následně potom můžeme zmíněné texty doplnit o potenciálně lepší tekuté aminokyseliny (pozor jen pokud budou v litrovém balení)

Příklad číslo 5

Složení ve 100ml

 • Bílkoviny – 58,1g
 • Sacharidy – 2g
 • Tuky – 0,1g

Složení: voda, syrovátkový hydrolyzát, L-ornitin hydrochlorid, L-arginin hydrochlorid, kyselina citronová, L-leucin, L-alanin, aroma, sorbát draselný, acesulfam K, cyklamát sodný, sukralóza, sacharin, L-cystein, vitamín B6

Tak jsme se přece jen dočkali opravdových aminokyselin bez hydrolyzátu kolagenu. Navíc jsou ve výrobku ještě přidány volné formy aminokyselin jako je ornitin, arginin a lysin.

PLUSY

 • plnohodnotné aminokyseliny ze syrovátkového hydrolyzátu
 • přidané volné formy aminokyselin ornitin, arginin, lysin

MÍNUSY

 • produktu nelze nic vytknout

ZÁVĚR

V našem testu se jedná o nejlepší aminokyselinový produkt a v podstatě bez nadsázky by se dalo říct, že je i jediným opravdovým aminokyselinovým produktem z výše uvedených. Po prozkoumání našeho trhu jsem zjistil, že kupovat litrové balení aminokyselin je až snad na jednu vyjímku ztráta peněz a vyplatí se spíše investovat do ampulového balení. Je jasné, že mnoho lidí určitě uchvátí obsah aminokyselin v litrových baleních, kde se pohybujeme někde kolem půl kila aminokyselin, které ovšem, jak již výše bylo zmíněno jsou většinou pouze z hydrolyzovaného kolagenu, který znovu opakuji má akorát tak vliv na výživu kloubů. Musím upozornit ještě na jeden paradox, který se mi opravdu nelíbí. U našeho posledního příkladu je produkt od výrobce, který má v nabídce i tekuté litrové a tabletové balení aminokyselin, ale tyto tři výrobky jsou natolik odlišné, co se kvality týká, že i v rámci jedné značky musíte velmi pečlivě vybírat, který výrobek je ten ,,pravý“. Možná Vás zklamu, ale i v tabletových formách je to velmi podobné, ale to si ukážeme až v příštím díle.

Tento článek je publikován ve spolupráci se společností ForActiv.cz s.r.o. (www.foractiv.cz)

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.