0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Do kondice po nemoci? Nejrychlejší cesta je nespěchat

Zajímavosti Do kondice po nemoci? Nejrychlejší cesta je nespěchat Vydáno: 30.01.2024

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Do kondice po nemoci? Nejrychlejší cesta je nespěchat
Obklad na krku, ucpaný nos, pokašlávání. Cvičení musí stranou, ale to čekání je nesnesitelné. Když je vám po týdnu lépe, je konečně nejvyšší čas vyrazit do posilovny a všechno dohnat. Jenže slabost je zpět, trénink za mnoho nestojí a vy se další dny cítíte opět mizerně. Přitom možná stačilo udělat něco jinak a návrat by se odehrál v mnohem lepším provedení.

Nejděte hlavou proti zdi
Zatímco velké teploty, silná malátnost a otupělost rozhodnou zcela jednoznačně o tom, že namísto posilovny budeme muset dát přednost nedobrovolnému pobytu v posteli, je lehčí nachlazení často u řady z nás považováno za něco, s čím můžeme, pokud se jinak cítíme dobře, docela dobře trénovat. Ačkoliv to může být do určité míry pravda, přeci jen je namístě otázka, zda by nebylo lepší cvičení jednoduše vynechat, dopřát tělu extra dny na zotavenou a plné nabrání sil a trénink si pak opět užít v pohodě a poklidu bez starosti z toho, zda nás intenzivní námaha spíše neskolí. Potřeba cvičit za každou cenu je pochopitelná, neboť sportovci se jen neradi vzdávají svého cíle, snaží se pečlivě dodržovat tréninkové schéma a nic nešidit. Pro krátkodobou strategii to může do určité míry fungovat, z pohledu dlouhodobého je však trénink v daném stavu nevhodný. Zatímco se tělo pere se zvládnutím nákazy, dáváme mu zabrat intenzivním sportovním výkonem, čímž se nejen připravujeme o skutečně vydatný a s radostí odcvičený trénink, ale mnohdy si díky tomu přivodíme více či méně závažné zdravotní komplikace (např. přechozená angína či chřipka). Nejde o to, že se to dá zvládnout. Jde o to, že to nemusí zvládnout naše zdraví. A to je skutečně zbytečné. Ostatně jak se říká, zdravý člověk má mnoho přání, zatímco nemocný jen jedno.

Doporučení pro lehké nachlazení
Možná jste se také setkali s radou, podle které lze například v případě rýmy pokračovat v tréninku téměř jako doposud. Když si však představíte, že vaše tělo zápasí s infekcí, současně máte stres v práci či v osobním životě, potřebujete řešit určité problémy a navíc nedostatečně spíte a tím pádem i hůře regenerujete, nejeví se další fyzická námaha jako příliš dobré rozhodnutí. Důvod je jednoduchý – trénink rozhodně nebude to, co od něj obvykle očekáváte. Navíc se zdánlivě nevinné posmrkávání může začít manifestovat daleko důrazněji a objeví se i další příznaky nachlazení. Co tedy udělat? Vynechejte cvičení a dopřejte si dva až tři dny odpočinku navíc. Pokud se váš stav během této doby podstatně zlepší a stávající symptomy odezní, můžete se zkusit vrátit k obvyklé fyzické aktivitě. Platí ovšem, že pokud dojde opět k projevům nemoci, není ještě všechno docela v pořádku. Celkově tak pauza může sice trvat zhruba týden, ve finále však s tímto přístupem získáte velice pravděpodobně více, než pokud byste se slepě za každou cenu hnali za splněním tréninkového plánu a následně se vše zhoršilo do stavu, který by vám neumožňoval cvičení po mnohem delší dobu. Navíc je dobré zmínit i otázku ohleduplnosti k ostatním cvičencům, neboť ani vy byste nejspíš nestáli o to, aby vedle vás někdo zhluboka oddechoval námahou a mezi sériemi vytahoval kapesník.

Když vás nemoc složí do postele
V tomhle případě není skutečně co řešit. Tělo si o tohle řekne naprosto srozumitelně, takže jasně cítíte, že to nebude na návštěvu posilovny, ale doktora. Možná budete dokonce rádi, když si s přemáháním dojdete uvařit čaj a něco malého sníte. Teploměr a případná medikace vám v takovém případě zkrátka budou dělat společnost namísto aminokyselinových tablet, ať už chcete nebo nechcete.

Když nemoc odezní a vy se opět již nějaký ten den naplno věnujete studentským, pracovním a dalším povinnostem, je znovu čas pomýšlet na návrat k pravidelnému cvičení. Bez ohledu na styl vašeho cvičení a konkrétní cíl je namísto plného zápřahu výhodnější začít pozvolna. Tělo je nemocí do jisté míry vyčerpané a imunitní systém oslabený, proto není od věci dát si něco jako návratový trénink. Jeho hlavní podstata je následující.

  • procvičte celé tělo, přičemž na každou svalovou partii by vám měly stačit pouhé dvě série
  • počet opakování si zvolte sami podle pocitů, avšak série neprovádějte do úplného vyčerpání
  • cvičte s nižší zátěží než s takovou, jakou byste aktuálně zvládli
  • mezi jednotlivými sériemi volte dostatečně dlouhé pauzy tak, abyste se jen minimálně zadýchali
  • nedělejte žádné nebo jen naprosto minimální kardio aktivity
  • na závěr zařaďte krátké protahování

A to je naprosto vše. Po skončení tréninku byste měli docílit příjemného pocitu díky procvičeným svalům, současně byste se díky relativně malé zátěži neměli další den probouzet rozlámaní se svalovou bolestí. Následně zařaďte minimálně den, ale spíše dva dny odpočinku. Pokud nemáte pocit vracejících se příznaků nachlazení nebo nemoci, dejte si ještě jeden návratový trénink, který může být tentokrát o něco intenzivnější. Opět se při něm řiďte svými pocity. Jestliže je vše nadále v pořádku, můžete se po přiměřeně dlouhém odpočinku pustit do vašeho obvyklého tréninkového nasazení. Pokud však za normálních okolností trénujete opravdu nadoraz, vůbec nebude na škodu dát do prvních tréninkových jednotek méně než ono pomyslné maximum.

Mějte na paměti, že jakmile se v průběhu návratového či vašeho vlastního tréninku nebudete cítit dobře, rozkašlete se, budete se nadměrně potit či se cítit oslabeni, raději ještě více zvolněte či trénink zcela ukončete. Je to znamení, že tělo se ještě z nemoci plně nezotavilo a potřebuje delší rozestup mezi tréninky nebo jejich úplnou absenci.

Kromě samotného cvičení je zvláště v období po nemoci poměrně důležitá i taková věc, jakou je přesun z posilovny domů. Zejména pro chladné či dokonce zimní dny platí, že zvláště v období oslabeného organismu není vhodné náhlé střídání teplot bez dostatečně zateplujícího oblečení. Při cvičení se zátěží dochází ke zvýšenému průtoku krve, a tak se cítíme zahřátí bez potřeby brát si při odchodu z posilovny navzdory nízkým venkovním teplotám například pokrývku hlavy. Takový přístup se ale nemusí vyplatit a opět hrozí nalomení stávajícího křehkého stavu znovunabytého zdraví. Doporučení může být následující.

  • nedávejte si po cvičení příliš teplou sprchu. Namísto toho volte relativně chladnější vodu a nemyjte se delší dobu, než je nezbytně nutné.
  • osušte se opravdu do sucha, na vlasy použijte fén
  • následně vyčkejte v šatně nebo na baru alespoň několik minut, avšak ne například nabaleni ve svetru či bundě
  • přiměřeně teplé oblečení si na sebe vezměte až v okamžiku, kdy budete odcházet ven
  • nebojte se vzít si něco na hlavu a krk, což platí i v případech, kdy je venku relativně teplo. Zatímco pro jiné dny může být chození bez čepice v pořádku, pro samotný přesun domů po sportovním výkonu je lepší se navzdory pocitu tepla chránit.

Co ještě doporučit?
Návratový trénink můžete použít nejen ve výše jmenovaných situacích, ale i ve chvíli, kdy máte pocit, že se o vás něco pokouší nebo si nepřijdete úplně fit. Typickým signálem může být to, že se sice necítíte na pořádný trénink, ale ani na to, abyste šli domů a posilování ten den zcela vynechali. V případě nemoci určitě platí, že se vyplatí brát lékařem doporučenou medikaci. Současně je dobré zvážit, zda by současně s ní, ale i jako prevence do budoucna či v případě lehčích forem nachlazení, nemohly pomoci běžně známé a generacemi vyzkoušené metody podpůrné léčby, tedy například bylinné čaje, kvalitní med nejlépe přímo od včelaře, poctivý český česnek, kloktání solným roztokem, obklady na krk, dostatek posilujícího spánku a další. Do budoucna vám v tomto směru určitě může pomoci otužování. Nemusíte se obávat, že tato forma adaptace těla na zimní podmínky musí výhradně probíhat formou plavání v ledové řece či jezeře. Méně se oblékat a postupně se sprchovat studenou vodou může být nejen dobrým standardem, ale postupně i začátkem touhy vyzkoušet si něco víc. Pokud však otužování již dávno provozujete, sami už možná víte, že vám v případě lehčích forem nachlazení může díky trénovanosti studená sprcha pomoci, ovšem jen za předpokladu, že posloucháte svoje tělo a na tuto proceduru se cítíte.

Je také potřeba uvést, že veškeré informace v tomto článku nejsou a ani nemohou být platné úplně pro každého a nelze se jimi řídit za každých okolností zejména s ohledem na vlastní zdravotní stav. Jsou spíše jakýmsi sdílením možných doporučení a zejména radou v podobě varování před intenzivními tréninky v případech, kdy by si i laik jednoznačně indikoval tréninkovou pauzu. Překonat se někdy neznamená zvítězit, ale prohrát. Autor příspěvku se přitom nepočítá mezi cvičence, kteří se pod falešnými záminkami vzdávají tréninku a oddávají se nicnedělání. Ve svých začátcích tak kvůli „strachu“ z vynechaného tréninku občas ignoroval náběh na rýmu, pocit zvýšené teploty či dokonce lehkou bolest v krku. Postupně ale přišel na to, že je daleko lepší udělat pravý opak a raději jít domů, dlouho spát a přidat si třeba další dva nebo tři dny odpočinku.

Je potřeba připustit si, že není jen čas na cvičení, ale někdy i na nemoc. Až se vrátíte zpátky, možná budete chvíli slabší, ale jen do chvíle, kdy se ve vás probudí něco, co vás posune zase o kus dál. Dočasná pauza není prohra, ale příležitost, jak se do hry vrátit silnější než kdykoliv předtím.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669