0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Hlad po síle

Zajímavosti Hlad po síle Vydáno: 08.02.2024

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Hlad po síle
Můžete říkat, že vám na ní nezáleží. Že se snažíte nabrat svaly, dostat se do formy, cítit se dobře. Jenže ruku na srdce – vážně jste nikdy nezkoušeli, jakou máte sílu?

Touha po síle, zdatnosti a celkovém fyzickém zdraví je známa již od nepaměti. Člověk jako lovec, ochránce obydlí před vetřelci nebo jako bojovník si vždy uvědomoval nutnost dobré kondice nezbytné pro zdárný lov a nezřídka i pro záchranu vlastního života. A je prostým faktem, že silní muži byli odjakživa obdivováni. Ať již to byli řečtí zápasníci, římští gladiátoři nebo široká plejáda našich i zahraničních siláků minulých i současného století. Ani ten, kdo se za ní cílevědomě nehoní, zcela přirozeně po určitém čase zaznamená zlepšenou schopnost zvedat větší zátěže. Lehčí činky se odkládají stranou, ocel těch těžších se s novým pocitem radosti začíná ohřívat v propocených dlaních. Jedná se o známý princip postupného zvyšování zátěže, jednoho z nejzákladnějších ukazatelů zvyšování sportovní výkonnosti při silovém tréninku.

Vpřed s rozumem
Když se chcete posunout výš, pak nikdy nespěchejte. Více opakování, těžší váhy, objemnější paže, silnější stisk. Ačkoliv vás touha žene nezadržitelně vpřed, nesmíte se jí nechat zcela pohltit a nedat současně potřebný prostor i pro určitý nadhled a rozvahu. Zkuste si představit, že byste radili sami sobě z pozice trenéra. Možná v tu chvíli uvidíte věci v jiném světle. Uvědomíte si, že zátěž vás nesmí kontrolovat, protože v takovém případě si přímo říkáte o zranění, které vás vyřadí z plnohodnotného tréninku a stopne veškerou snahu většinou v tom nejlepším. I limitní a tedy na hraně zvládnutelná zátěž musí být za všech okolností kontrolovatelná tak, aby i poslední opakování bylo možné navzdory maximální možné snaze dostat činku do určené polohy považovat za relativně dobře technicky zvládnuté. Jakmile nejste schopni pracovat s dobrou technikou, je nutné váhu snížit. Síla je vedlejším produktem snahy o přibrání svalové hmoty, proto se neobávejte, že se silově nebudete zlepšovat. Nadměrný spěch vás totiž vždy paradoxně zbrzdí, ať už kvůli akutnímu zranění nebo v pozdějších tréninkových letech s ohledem na nepříliš dobrý stav pohybového aparátu.

Chtějte víc
Druhým protipólem často až neuhasitelné žízně po zvedání stále těžších zátěží je zbytečné spokojování se s dosavadním stavem a absence větší snahy o zlepšení tréninkových výsledků. I nenáročné cvičení je vždy lepší než život bez sportu. Avšak pokud jste zdraví a dokážete si přidat váhu, aniž byste uškodili technice, proč se nezlepšit a nedosáhnout nové tréninkové mety? Občas lze vidět cvičence dlouhodobě setrvávající v jejich až příliš komfortní zóně a trénující s činkami, které váží podobně jako běžně prodávané láhve s vodou. Snad se už v tomto ohledu rozplynuly obavy některých žen z přílišného nárůstu svalové hmoty, tak jak tomu bylo zejména kdysi před několika dekádami. Trénovat v posilovně by za běžných okolností mělo vždy znamenat sáhnout si na něco více, než co nabízí každodenní život. I tomu by měla odpovídat zvedaná zátěž, díky níž se muži mohou pyšnit pěknými svaly a ženy krásně tvarovanými křivkami.

Krocení touhy po síle
Lidé se odjakživa snažili ovládnout sílu, ať už se jednalo třeba o využití páry v železniční dopravě. Vždy se však muselo myslet nejen na výsledek, ale i na bezpečnost. I proto je dobré k čince vždy přistupovat se zdravou sportovní dravostí, současně však s pokorou. Sílu musíte zkrotit a použít ve svůj prospěch tak, aby vám sloužila, nikoliv ubližovala. Jakkoliv silně po ní toužíte, v určitých situacích může být přehnané chtění více na škodu než k užitku. Akutní zranění, nemoc, věk a menší výkonnost, to všechno jsou situace, ve kterých je lépe volit více odpočinku a relativně lehčí tréninky. Pokud už jste jednou byli na svém sportovním vrcholu, proč si vzpomínky neuchovat a nepokračovat nadále sice stále náročnými, ale s ohledem třeba na relativně vyšší věk méně objemnějšími tréninky se cviky, které vám sedí a zároveň vás neničí? Proč chtít naskočit po nemoci ihned do vlaku a řítit se naplno tou nejvyšší rychlostí bez přihlédnutí k faktu, že by bylo lepší rozjíždět se postupně? Z jakého důvodu cvičit bolavá ramena jakmile se jejich stav jen trochu zlepší? Chtějte od svého těla klidně maximum, vždy však vezměte v úvahu všechny další faktory. Takovým způsobem docílíte nejlepšího poměru mezi výsledkem a vynaloženou námahou, současně pak jako bonus získáte i schopnost dlouhodobě a plnohodnotně trénovat.

Oživte vaši sílu
Touha po síle po zranění, nemoci či dlouhodobé pauze je krásným příkladem železné vůle a touze překonávat překážky. Je to jako mohutná vatra, ze které ve studeném ránu najdete jen zbytky zuhelnatělého a jen v místech stále horkého dřeva. Nejprve opatrně foukáte, přidáváte chomáčky vyschlého mechu či suché trávy. Dychtivě pečujete o doutnající uhlíky a za chvíli zahlédnete drobné jiskřičky. Pak už jen stačí přidat na síle dechu a za chvíli už ve vás sílí plameny a oheň praská. Kolikrát i větší sportovní zranění s nejistou prognózou, dlouhodobé zdravotní omezení či osobní důvody nejsou důvodem k ukončení toho, co opravdu máte rádi. Pokud je to alespoň trochu možné, důvěra ve vlastní schopnosti a neochota poddat se nepřízni osudu dokáže vykouzlit doslova zázrak. Klíč k jeho splnění máte ve své mysli a ve svých dlaních.

Činky pro život
Touha po síle má nepochybně něco společného i s poctivým přístupem k životu, snahou nevzdávat se, zatnout zuby a zabrat ve chvíli, kdy je to nejvíc potřeba. Právě takové okamžiky formují váš život, dávají mu směr a předznamenávají vítězství. Zátěž je podobně jako svět nevyzpytatelná. Někdy ji zvládnete lehce, jindy se před ní musíte sklonit. Vždy ale můžete zkusit zabrat a nebát se přitom dočasné prohry. A když vás tíha starostí nejen pokoří, ale doslova přimáčkne k zemi, možná je ten pravý čas nechtít všechno najednou, ale postupovat krok za krokem s vírou v dobrý konec. Nevzdávejte se bez ohledu na to, jak dlouho už na konečný výsledek čekáte. Vaše pozitivní představy, vizualizace a neochvějná víra v dobrý konec jsou to nejdůležitější. A když už opravdu nepůjde jít dál, nechte věci na nějakou dobu plynout, abyste ve vhodnou chvíli opět zabrali tak, jak to umíte.

Zátěž vás formuje nejen po stránce fyzické, ale pomáhá vám být také lepším a odolnějším. Činka je tu totiž pro každého, kdo si jen trochu přeje nalézt v sobě odhodlání zdolávat překážky a plnit si sny. Až si příště budete přidávat další kotouč na osu či se radovat ze splněného, zpočátku však zdánlivě nezvládnutelného životního úkolu, bude to jen další potvrzení toho, že všechna ta vynaložená dřina měla smysl. Příležitost, jak toho dosáhnout, leží na dosah. Nezapomínejte přitom na sílu myšlenky, kdy každá pozitivní představa formuje úspěch, zatímco negativní vás od konečného cíle vzdaluje a brzdí. Stačí jen začít a dát se do toho. Touhu po vašem lepším já nejen v posilovně můžete začít uskutečňovat už dnes.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669