0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Na co se zaměřit, pokud je Vašim cílem kvalita

Suplementy Na co se zaměřit, pokud je Vašim cílem kvalita Vydáno: 19.02.2011

Na co se zaměřit, pokud je Vašim cílem kvalita

Tento článek bude přínosem pro ty, kteří hledají na suplementovém trhu to nejlepší. Stane se Vaším návodem na to jak vybírat opravdovou kvalitu. V dnešní době mám pocit, že na trhu dominují v prodejnosti jen firmy se skvělým marketingem (světová kulturistická špička propagující jednotlivé produkty bez kterých by se neobešly, protože ty jsou pravou příčinou jejich úspěchu - jak hloupé se to jeví tomu, který jak se lidově říká ví, "o co go" a mezi těmito lidmi se pohybuje). Tento článek budeme neustále rozšiřovat a doplňovat o nové informace u jednotlivých druhů suplementů a technologií.

Jak opravdu rozeznat kvalitu oproti marketingovým "tahům"?

Pro laika to bude nadlidský výkon, protože prostě nemá šanci se orientovat v záplavě zboží, které je v současnosti na trhu. Opravdu budete muset sledovat detaily, které jsou tím nejdůležitějším faktorem. Často slýchávám tvrzení, že v doplňcích žádný rozdíl není, ale je to velká lež, kterou nepřehlížejte. Myslím, že kdyby jste tvrdili majiteli značky Bentley, že Vaše auto, které stálo dvacetinovou cenu je stejné, tak by Vás považoval za blázna. Použijeme i jiný příklad, který více bude vypovídat, jaké jsou dnes rozdíly mezi jednotlivými suplementy. Jakou vodu by jste raději pili? Věřím že všichni si vyberete první variantu i kdyby druhá byla zdarma:

  • 1) ze studánky (vhodnou i pro kojence) nebo
  • 2) z řeky, kde díky kalné vodě nevidíte "na metr"?

Že všichni odpovídají za 1)? No vidíte, a přitom spousta zákazníků konzumuje v doplňcích spíše variantu 2).

Na prvním místě je třeba si uvědomit, že u doplňků jde zejména o to, aby byly v organismu co nejlépe vstřebány a využity. Na co je Vám doplněk, který potom končí tam kde nikdo nechce……v …J. Položili jste si někdy otázku proč Vám výrobci píší o všech těch zpracováních bílkovin jako je ultrafiltrace, CFM, iontová výměna apod. No přece aby se odlišili od konkurence. Tzn, že vždy hledejte na etiketě maximální informace ve složení výrobku. Čím více jich tam najdete, tím více je výrobce seriózní (samozřejmě musí to mít "hlavu a patu").

Víte kolik společností se dnes zabývá výrobou doplňků výživy a kolik z nich opravdu má výrobní závody, kde mohou vše kontrolovat? Radím Vám začněte rozlišovat detaily a najdete co hledáte. Přemýšlejte při koupi a bezhlavě se nevrhejte po něčem co má jen dobrou reklamu někdy podobnou spíše pohádce. Vždyť i člověku s průměrným IQ musí být jasná jedna věc, že pokud nějaká společnost dělá něco dobře, vždy se s tím ráda pochlubí přesnými údaji ve složení výrobku, pokud je tomu naopak bude se snažit fakta co nejlépe zakrýt v marketingových kličkách a od toho je tady náš článek, aby Vám pomohl.

Nyní si rozebereme na co se zaměřit u jednotlivých suplementů. Jak číst etiketu produktu?

Na etiketě najdete vždy spousty proklamací, které Vás mají převědčit o nákupu. Ovšem jedna věc je např. napsat na etiketu, že výrobek obsahuje glutamin a při důkladném průzkumu zjistíte, že je ho tam 300mg na 100g výrobku. Taková proklamace je právě příkladem marketingového tahu, protože takto malé množství prostě nemůže fungovat. Horším případem bývá i to, že gramáž proklamovaných látek vůbec ve složení produktu nenajdete? Potom je to prostě tak, že výrobce něco skrývá a tají. Jeden z nejhorších případů tedy je, že výrobce proklamuje nějakou látku na obalu, např. aminokyselinu a vy ji nenajdete ani ve složení. Proč? Tato aminokyselina je např. přirozeně obsažena v použité bílkovině produktu a výrobce Vás záměrně "mate" tím, že vyvolává dojem toho, že je aminokyselina do produktu "přidána navíc". V tomto případě bych si zmiňovaný produkt nekoupil v žádném případě, protože se opět jedná pouze o to, jak z Vás "vyloudit peníze".

Další velmi důležité informace najdete ve složení výrobku (anglicky - ingredients). Jednotlivé složky jsou chronologicky uspořádány, tak jak jsou ve výrobku obsaženy, tzn. od nejvíce zastoupené látky až po nejméně zastoupenou. Vřele Vám doporučuji odlepovat české přelepky (překlady), protože mnohdy s originální etiketou vůbec nesouhlasí.

I podle nutričních hodnot velmi mnoho poznáte. Například u sacharidů je obvyklé, že jsou uvedeny sacharidy a z toho ještě jednoduché cukry. V tomto případě máte jasnou představu kolik výrobek obsahuje jednoduchých sacharidů a kolik složitých. U proteinů můžete dokonce dle nutričních hodnot výrobce ,"odhalit", jakým způsobem je bílkovina zpracována (pokud tedy není obsažen náš velmi oblíbený "odpad" zvaný kolagen), chce to jen trochu znalostí v oblasti zpracování bílkovin a zkušeností.

Příklad čtení etikety:na níže uvedeném obrázku vidíte etiketu produktu pod názvem Micellar Casein. Pokud ale zkontrolujete složení, tedy anglicky ingredients, zjistíte, že součástí proteinové směsi není jen micelární kasein, ale i "levný" kaseinát vápenatý nízké kvality, kterého může být až 49%, což většina zákazníků přehlédne. Protože micelární kasein tvoří "hustý, smetanový koktejl" a kaseinát vápenatý ne, je přidáno "zahušťovadlo" - xantanová guma a další, které vytváří dojem hustého koktejlu.

Zkontrolujte i to, zda výrobce vyrábí zboží v souladu s normami kvality ISO 9001, popř. zboží nezávisle testuje atd., protože i to může vypovídat o kvalitě výrobků a dodržování určitých standardů ve výrobě.

Hledejte na internetu oficiální stránky a zastoupení výrobce, udělejte si obrázek o tom jakým způsobem jsou informace podávány. Zda najdete fakta a odkazy třeba na různé studie nebo zda najdete jen spousty reklamy a "nesmyslných blábolů a pohádek". Jedná se o výrobce, který doslova "chrlí jeden výrobek za druhým", aniž si ověřuje jejich účinnost? Nebo seriózně "inovuje jednotlivé výrobky a řady" v rozumné míře? Jedná se o výrobce s jasným původem a tradicí? Nebo např. o "východní značku", "oblečenou do kabátu značky západní"? Ptejte se proč?

V neposlední řadě si ověřte i cenu výrobku, zda není podezřele nízká. Některé výrobky Vám totiž slibují neskutečné účinky za více než podprůměrné ceny. Některé jsou zase extrémně předražené. Kvalita i cena by měla být vždy v souladu. Pro lepší představu použiji věty z internetové poradny, "odborník radí" našeho spolupracovníka a špičkového experta v našem oboru, pana Jakuba Přibyla:

"Vyhněte se chybám, nejčastěji založeným na zkreslených představách, že efektivně sestavení suplementace může být levnou záležitostí... Platí pravidlo, že za málo peněz můžete očekávat jen malý efekt a dost možná i doživotní názor typu: "zkusil jsem to, ale ono to nefungovalo". Je to nejčastější chyba, kdy zákazník přijde s představou určité značně omezené finanční investice, a tak svůj záměr v podstatě předem odsoudí k nezdaru.. jakoby předem dával najevo, že na prvním místě není výsledek, ale úspora. Skutečný paradox. Celé je to pouze o přístupu a vaší životní filozofii.".

PROTEINY

SYROVÁTKOVÉ SMĚSI
- hledejte produkty s obsahem koncentrátu a izolátu. Chtějte, aby byly napsány přesné formulace ve složení. To nejlepší je křížová mikrofiltrace z izolátu a ultrafiltrace z koncentrátu (bílkovina je bioaktivní, zpracována za studena bez obsahu denaturované bílkoviny s nízkým obsahem cukrů i tuků). Pokud má nějaký výrobce napsán jen koncentrát a izolát, tak je to málo. Sledujte obsah cukrů ve 100g. Ideál je 5-8g.Pokud je více jak deset, tak je tam absolutní převaha koncentrátu (nebo jen čistý koncentrát) nad izolátem a navíc nebude i nějak zvlášť dobře zpracován (ultrafiltrován nebo mikrofiltrován).

POZOR!!!
Dávejte si pozor na obsah kolagenu, kterým si někteří výrobci kromě snížení biologické hodnoty produktu, zvyšují své zisky. V proteinu nemá co dělat a poznáte ho buď dle hydroxyprolinu v aminokyselinovém spektru nebo dle složení produktu, kde je kolagen uveden. Často se totiž stává, že výrobce použije nejlevnější koncentrát s 65% bílkovin , „nastaví“ ji kolagenem, který je 98%ní a vznikne 80% protein "jak vyšitý". V tomto případě se o vysoké kvalitě nedá vůbec hovořit.

TIP:
Nejkvalitnější produkty mají vždy převahu CFM izolátu nad koncentrátem, tzn., že ve složení najdete izolát na prvním místě (chtějte vždy metodu CFM)

 

 

VÍCESLOŽKOVÉ PROTEINY
- syrovátka, vaječný protein a kasein. Každá složka musí mít napsáno zpracování – syrovátka (minimálně ultrafiltrace), vaječný protein (izolát), kasein (micelární). Chtějte po výrobci přesný poměr jednotlivých složek (musí být napsán na balení výrobku). To Vám zaručí, že nejdražší micelární není ošizen.

POZOR!!!
Pokud není napsáno u vaječného proteinu zpracování, tak se jedná skoro vždy o sušený vaječný bílek. Dejte si také velký pozor na podezřele nízké ceny u produktů obsahující velké procento micelárního kaseinu. Micelární kasein patří mezi nejdražší bílkoviny a proto proteiny za podezřelou cenou budou obsahovat s největší pravděpodobností – v lepším případě koncentrát mléčné bílkoviny, nebo místo kaseinu micelárního jen kaseinát vápenatý, který společně s kolagenem osobně řadím mezi odpad.

TIP:
Ti nejlepší deklarují přesný poměr jednotlivých složek na etiketě. Ideální je poměr 1:1:1

 

 

MICELÁRNÍ KASEIN
- ve složení by mělo být napsáno 80% micelární kasein, 20% syrovátkový protein. Tento poměr je ideální pro micelární kasein, pokud někdo uvádí jiný, tak se s nejvyšší pravděpodobností o micelární kasein nejedná.

POZOR!!!
Micelární kasein poznáte snadno dle struktury. Je hodně mazlavý. Ve složení nesmí být nikdy guarová guma, protože takto se "doplňuje" kaseinat vápenatý, popř. mléčný koncentrát, aby měl podobnou hustou strukturu jako micelární kasein. Navíc musí obsahovat přesný poměr vápníku a fosforu.

TIP:
Pokud chcete koupit kvalitní micelární kasein, tak vybírejte z evropské produkce, protože hlavní výrobci micelárního kaseinu jsou pouze dva a jsou z Evropy. Američané žádného většího výrobce nemají a dovoz je pro ně poměrně drahý, takže by i koncová cena zaskočila nejednoho člověka. (tzn, že pokud si myslíte, že kupujete čistý micelární kasein z USA, tak mi věřte, že bude minimálně nastaven kaseinátem vápenatým, vždy čtěte pečlivě složení na originální anglické etiketě, či stránkách výrobce!) Opět opakuji, pozor na rozdílné údaje na českých etiketách.

AMINOKYSELINY

TABLETOVÉ AMINOKYSELINY
- ve složení by měl být vždy pouze čistý hydrolyzát bílkoviny např. hydrolyzát syrovátkové bílkoviny apod. = naštěpená bílkovina na aminokyseliny,
- NIKDY komplexní nenaštěpené bílkoviny, jako je např. koncentrát (kolagen opět ne!) = nenaštěpená bílkovina, tedy obyčejný protein v tabletě!

Aminokyseliny musí mít vždy na etiketě celé spektrum aminokyselin a nesmí obsahovat hydroxyprolin (aminokyselina z kolagenu)

POZOR!!!
Dejte si pozor na další část textu složení, protože pokud tam objevíte syrovátkový koncentrát nebo izolát, tak už konzumujete nenaštěpené aminokyseliny nastavené proteinem nebo dokonce proteiny v tabletách!

TIP:
Pokud nechcete konzumovat pojiva ve velkém, tak se raději zaměřte na tekuté formy. U tablet dochází díky procesu výroby také k částečné tepelné denaturaci (znehodnocení) aminokyselin.

 

 

BCAA
- sledujte poměr jednotlivých aminokyselin který by měl být 2:1:1 (leucin:isoleucin:valin). Pokud chcete z BCAA "vytáhnout maximum", dbejte na to, aby obsahovali i vitamín B6, který dokáže zadržet ve svalech více bílkovin.

TIP:
Každý, kdo BCAA někdy užíval ví, že jejich funkčnost je nezpochybnitelná co se regenerace a ochrany svalové hmoty týká. Proto pokud nebudete některé BCAA výrobky "cítit", vězte, že budou obsahovat buď syntetické formy, nebudou ve správném poměru a nebo budou mít nižší gramáž nežli deklarují.

 

 

TEKUTÉ AMINOKYSELINY
- platí to stejné jako u tabletových forem

TIP:
Pokud chcete to nejlepší, hledejte před výkonem aminokyseliny ve volných formách (poznáte tak, že ve složení výrobku jsou uvedeny jednotlivé aminokyseliny) a po výkonu s hydrolyzátem syrovátkového proteinu s volnými formami argininu a ornitinu ( poznáte tak, že ve složení výrobku jsou uvedeny hydrolyzát bílkoviny, arginin a ornitin).

KREATIN

KREATIN MONOHYDRÁT
- vždy hledejte ochrannou známku kreatinu, v současnosti nejlepší je CREAPURE. Pokud produkt ochrannou značku nemá a cena je o dost nižší než u Creapure kreatinu, tak se skoro vždy jedná o laciný kreatin z "východu". Sice Vám může také fungovat, ale díky reakci sarkosinové soli obsahuje nežádoucí příměsi, které zatíží Vaše vnitřní orgány, hlavně ledviny. Všem přece jde hlavně o to, aby náš organismus byl co nejméně zatížen a dobře regeneroval po těžkém výkonu. V tomto případě to bude spíše naopak. Navíc má na někoho i projímavé účinky.

POZOR!!!
Moderní forma Kreatin Ethyl Ester dle studií nefunguje, protože je v našem organismu nestabilní. Navíc je odbourávána játry jako alkohol. Všimněte si, že některé firmy od esterových forem už upouštějí, protože jejich produkty prostě nefungují, nebo fungují minimálně.

TIP:
Chcete-li maximálně využít potenciál kreatinu, tak vybírejte spíše výrobky, kde je také transportní systém plus látky zachovávající stabilitu kreatinu v žaludku (v kyselém prostředí žaludku je rychlá degradace na kreatinin)

GLUTAMIN

L-GLUTAMIN
- vybírejte glutamin vždy fermentovaný. Je sice dražší, ale je lepší nežli jeho syntetický bratr, který v konečném důsledku je sice levnější, ale v žádném případě účinnější tzn. pro organismus využitelnější

POZOR!!!
Glutamin bohužel využívá energie střeva až z nějakých 90%, což je pro Vás špatná zpráva. Proto doporučuji zvýšit dávkování oproti většinou doporučovanému na etiketě. Za ideál se považuje 15-30g v závislosti na hmotnosti uživatele.

TIP:
Ten kdo chce využitelnější formu, ať se zaměří na glutaminové peptidy, které problém se střevy obchází.

TRIBULUS

TRIBULUS TERRESTRIS
- hledejte na etiketě obsah protodioscinu. Celkový obsah saponinů je Vám k ničemu, jsou jich stovky druhů, jediný saponin u kterého byl prokázán účinek na hladinu testosteronu je Protodioscin.

POZOR!!!
Nejlepší tribulus je bulharský, to ovšem neznamená, že všechen bulharský bude mít vysoký obsah protodioscinu. Obsah protodioscinu musí být napsán na etiketě výrobku. NENÍ DŮLEŽITÁ VELIKOST KAPSLE, NENÍ DŮLEŽITÉ MNOŽSTVÍ TRIBULUS TERRESTRISU, ALE OBSAH PROTOSIOSCINU! I kapsle 100 mg může mít 100x vyšší obsah protodioscinu než kapsle 1000mg!

TIP:
Ti nejlepší mají obsah protodioscinu až 60%. Pro nejlepší výsledky užívejte 15mg na 1kg tělesné váhy rozděleně 3x denně.

NO SYSTÉMY

NO SYSTÉMY
- nejlepší No systémy budou obsahovat jako hlavní složku citrulin, u které ho jsou prokázány nejsilnější účinky, následuje arginin. Chtějte, aby na etiketě byla napsána přesná forma a gramáž (což se Vám zejména u amerických firem nepodaří, protože většinou mají napsánu gramáž celkovou, potom následuje 20-50 látek, takže nevíte kolik čeho konzumujete -proč? Dle mého názoru se snaží zakrýt některá fakta, která by se Vám určitě nelíbila. Např., že jejich NO systémy obsahují příliš mnoho stimulantů na bázi kofeinu, ten Vás "rozřese" a Vy si díky tomu myslíte, že fungují skvěle)

POZOR!!!
Znovu musím upozornit na oblíbenost některých firem spojovat arginin, kreatin apod. s esterovými formami, které fungují minimálně (ale jsou pro výrobce extrémně levné). Pokud vyžadujete maximální efektivitu, dejte přednost jednodušším formám.

TIP:
Pro jedince, kteří chtějí, aby jim NO systém skutečně fungoval bez zkoušení jednoduchých NO systémů doporučuji vyzkoušet NOS systém. Je to moderní sofistikovaný systém stimulace enzymu eNOS, který je přímo odpovědný za tvorbu oxidu dusnatého. Pozor: NOS systémy musí mít na sobě ochrannou známku ActiNos!!!

SPALOVAČE

KARNITIN
- hledejte nejúčinnější formu acetylovou. Tato forma má výhodu v tom, že je bioaktivní a tudíž jí můžete dávkovat méně a funguje lépe. I forma base je výborná, ale pod ochrannou známkou Carnipure.

POZOR!!!
Pokud Vám klasická forma base funguje a acetylová nefunguje, potom něco u výrobku nebude v pořádku. Pravděpodobně se o acetylovou formu jednat nebude.

 

 

GUGGULSTERONY
- určitě dávejte přednost přírodní formě před syntetickou

POZOR!!!
Syntetické formy dle nových zjištění mohou oslabovat obranyschopnost organizmu.

MULTIVITAMÍNY A MULTIMINERÁLY

MULTIMINERÁLY
- chtějte vždy jen minerály v chelátech, oxidové formy "jdou při vstřebání proti sobě" a jejich využitelnost je velmi nízká. Upřednostňujte kapsle nad tablety, které jsou díky lisování za vyšší teploty částečně "znehodnocené" a díky pojivům i hůře využitelné.

POZOR!!!
Tuzemští výrobci bohužel mají nevýhodu, protože výroba chelátových forem je v ČR zatím legislativně zakázána. Povolen je pouze dovoz produktů ze zahraničí.

TIP:
Vyzkoušejte kvalitní multiminerál s chelátovými vazbami, kde je dávka rozdělena minimálně 3x denně ( vyšší využitelnost oproti "jednodenním" formám, které doslova "vymočíte") a budete velmi překvapeni jak cheláty dobře fungují (pokud jste v zimě unaveni a často nemocní, tak by Vám tyto formy měly zásadně pomoci). Doporučuji kapsle.

ZÁVĚR

Na závěr jsme pro Vás připravili jednoduchou pomůcku, nebo lépe řečeno vodítko, které platí doslova univerzálně: Chcete-li zjistit o čemkoliv CO TO JE, zjišťujte nejdříve CO TO NENÍ. Budete překvapeni jak tato metoda funguje! Zde jsou otázky, které by jste si měli u každé značky sportovní výživy položit vzhledem ke kvalitě, aby jste zjistili co není a následně, co tedy je:

TEST KVALITY – CO TO NENÍ?

  • 1) Jedná se o výrobce s jasným původem a tradicí? Tedy je tato značka dobře zavedena na svém domovském trhu a následně světovém trhu? Má bezproblémovou minulost?
  • 2) Používá tato značka při výrobě nějaké normy kvality ISO? ( 9001 atd..)
  • 3) Testuje tato značka nezávisle své produkty na obsah jednotlivých složek? ( nezávislé testy na obsah bílkovin atd..)
  • 4) Odpovídají údaje v popisech jednotlivých produktů, s údaji ve složení těchto produktů? ( např. pokud se produkt jmenuje Whey protein, obsahuje pouze Whey protein, nebo obsahuje např. také méně hodnotnou bílkovinu kolagenu atd.., nebo pokud se jmenuje Micellar kasein – obsahuje pouze micelární kasein ve složení? I na originální anglické etiketě? To stejné platí pro aminokyseliny s obsahem nenaštěpených bílkovin ve složení atd.)
  • 5) Odpovídají různé zkratky a názvy směsí a technologií daného výrobce mezinárodně uznávaným formulacím? ( Příklad: pokud je na výrobku uvedeno logo Creapure je jasné, že se jedná o mezinárodně uznávanou značku, pokud je ale na produktu logo CreafrstiX GTX12, nebo např. CreaPuran – CoTo je?????? Lépe řečeno Co to není? To stejné platí pro technologie, např. CFM je jasná uznávaná technologie, opakem je např. CPRX NanoDispersion Technology atd…)
  • 6) Je nabídka daného výrobce ucelená a bez duplicit - přehledný sortiment na základě prověřených surovin? ( opakem je nepřehledný sortiment obsahující "kvanta" nových položek, popř. "moderních" položek, které v tu dobu žádá trh - sortiment se stále mění )
  • 7) Odpovídají ceny nabízených produktů s obsahem deklarovaných značkových surovin průměrným cenám nabízených na trhu + - 10% ?

Právě těchto sedm otázek Vám pomůže lehce zjistit zásadní informace o dané značce. Pokud vám vyjde u většiny otázek pro danou značku NE ( NENÍ ), je zajímavou otázkou co to tedy vlastně JE?..........

A závěrem tedy naše doporučení k danému testu – doporučujeme minimálně takové výrobce a značky u kterých odpovíte v bodech 1, 4, 5 ANO. V případě, že je vašim cílem maximální efektivita a funkčnost jsou to body 1, 2, 4, 5, 7 pro odpověď ANO. Odpověď ANO ve všech bodech pak odpovídá absolutnímu ideálu.

Tento článek je publikován ve spolupráci se společností ForActiv.cz s.r.o. (www.foractiv.cz)

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669