0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Zapomenutý ručník? Zacvičte si bez něj a třeba i lépe!

Zajímavosti Zapomenutý ručník? Zacvičte si bez něj a třeba i lépe! Vydáno: 27.12.2022

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Zapomenutý ručník? Zacvičte si bez něj a třeba i lépe!

Zdánlivě banální věc, jakou je zapomenutí ručníku na cvičení, může zcela změnit váš trénink a nasměrovat vás k dalšímu výkonnostnímu růstu. Možná se vám to zdá zvláštní a přemýšlíte nad tím, co se za touhle slovní hříčkou skrývá.

Vše se začne odehrávat už ve chvíli, kdy si připravujete věci na cvičení. Tepláky, triko, rukavice, ručník a sprchové mýdlo společně s vhodnou obuví a sportovním nápojem tvoří základ klasické výbavy každého, kdo si jde zacvičit do posilovny. Po příchodu do šatny se vše odvíjí jako obvykle. Postupně se převléknete a až následně zjistíte, že jste doma zapomněli ručník na cvičení. Ano, přesně ten, který si dáváte pod sebe, kdykoliv se chcete posadit na sedátko nějakého přístroje. Veslování, horní kladka, přednožování. Těch možností je nepřeberně. Představa nabouraného tréninkového plánu, který jste měli v hlavě anebo přímo na papíře v podobě nalinkovaného rozpisu, vás na chvíli rozpálí do běla a možná z vašich rtů nechá uniknout i nějakou tu nadávku. Jistě, můžete cvičit i bez ručníku, ale personál posilovny tohle zrovna příliš rád nevidí. A vy to moc dobře víte.

Možná se vám to chce zabalit a jít si zacvičit jindy. Než však tenhle zbrklý nápad převedete do reálné podoby, zkuste ještě zvážit jiné možnosti. Dobré nápady se nerodí jen za dobrých podmínek, ale mnohdy právě za těch obtížnějších, kdy něco chybí, nedostačuje či je potřeba vylepšit. A proč by koneckonců tím, co potřebuje získat nový rozměr, neměl být právě váš trénink? A tak přemýšlíte a brzy vám v hlavě blesknou vzpomínky na zapomenuté cviky, které jste již dávno odsunuli někam do pomyslného spodního šuplíku. V duchu skenujete posilovnu, přejíždíte zrakem z jednoho koutu do druhého a váš seznam možných cviků pro dnešní tréninkovou jednotku se vám najednou začíná sám sepisovat doslova před očima.

Cvik Hlavní zatěžovaná svalová partie
Dřepy s velkou činkou Stehna
Mrtvý tah s nataženýma nohama Zadní strana stehen, hýždě, vzpřimovače      
Přítahy s velkou činkou či jednoručkami          Příslušné zádové svaly
Krčení ramen Trapézy
Shyby na hrazdě Široký sval zádový
Bicepsové zdvihy Biceps
Kliky na bradlech Prsní svaly, triceps, ramena
Tlaky s jednoručními činkami ramena

 

Jak najednou sami vidíte, nebude se třeba rozhodně obávat toho, že byste neměli dostatek inspirace a možností, jak zaplacené vstupné do posilovny skutečně dobře využít. Navíc se nebudete muset ani příliš obávat toho, že byste neměli možnost si kvůli obsazenému stroji zacvičit. To je dáno tím, že například stojan pro dřepy nebývá tak často obsazený. A pokud už ano, ne vždy je využitý pro svůj skutečný účel.

I bez přístrojů si tedy dokážete skvěle zatrénovat. Zajímavý objev. A je nakonec jedno, jaký zvolíte počet opakování. Menší bude více stimulovat svalový růst, více opakování pak pomůže zlepšit i svalovou vytrvalost. A další výhody? Cviky s volnou zátěží dokážou budovat více svalové hmoty. Pohybem se zátěží ve volném prostoru bez jakýchkoliv omezení máte jistotu, že vaše individuální biomechanická dráha pohybu nebude narušena nutností přizpůsobit se dopředu dané dráze pohybu některého z přístrojů. Při správné technice dokážete také do pohybu zapojit velkou měrou patřičné stabilizační svaly, podílející se na balancování a udržení těla v potřebné poloze. To má za následek zvýšenou neurosvalovou stimulaci, která se kladně podílí nejen na zmíněném svalovém růstu, ale i na celkově lepší kondici a zlepšení svalové koordinace.

Zapomenout si tedy ručník, který vás doprovází jako věrný přítel při všech návštěvách posilovny, možná nemusí být až tak nutně na škodu. Teď je jen na vás, zda jej doma dokážete někdy nechat úmyslně s cílem oživit svůj trénink, dát mu nový impuls a vyladit svoje svaly do dalšího stádia dokonalosti. Zkusíte to?

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669