0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Vraťte zpět staré dobré časy

Zajímavosti Vraťte zpět staré dobré časy Vydáno: 24.02.2022

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Vraťte zpět staré dobré časy

Pamatujete na chvíle, kdy jste se do žádného z tréninků nemuseli nutit? Kdy šlo všechno samo a přirozeně, jako kdyby neexistovala jediná překážka ani důvod, proč nejít cvičit? A pokud by se doporučovalo chodit do posilovny dvakrát denně sedm dní v týdnu, nebyl by to žádný problém? 

Možná máte v současné době opačné starosti. Nemyslím zrovna to, že byste vynechávali vaše fitness aktivity, ale spíše pocit minimálně částečné absence původního nadšení. Pokud k sobě budete zcela upřímní, existují jisté signály, jak tento stav zcela snadno rozpoznat. Jedním z nich je, že zvedání činek berete spíše jako povinnost, cítíte se tak trochu znuděně a v tréninkovém rozpisu si jen prostě odškrtnete, že máte splněno. Kde je ale ona tolik potřebná radost? Nezapomněli jste na ni?

Ačkoliv jistě máte svůj osvědčený tréninkový plán, zkuste na chvíli vystoupit ze začarovaného kruhu tím, že opustíte myšlenku na řekněme vašich obvyklých pět či více tréninkových jednotek týdně jak jste doposud zvyklí. Namísto radikální změny tréninkového plánu, zařazování intenzifikačních technik, měnění cviků či snahy o úpravy v jídelníčku seberte odvahu a jeden trénink týdně zkrátka ve svém týdenním programu vynechejte. Cílem je vzít si z osvědčeného způsobu tréninku jeho podstatu a tu zakomponovat do menšího počtu tréninkových jednotek. Jakékoliv rozsáhlejší změny mohu být naprosto zbytečné. Zkrátka jen uberte na počtu návštěv posilovny a začněte pozorovat ten rozdíl. A určitě z tohoto rozhodnutí nemusíte mít špatný pocit, nýbrž právě naopak.

Proč může méně znamenat více? Možná jste si také všimli, že po několika dnech pauzy máte více energie a chuti se opět naplno pustit do dalšího úsilí. Vaše tělo je ideálně připravené vaše požadavky beze zbytku splnit. Jestliže jste dostatečně odpočatí a zregenerovaní, pak budete mít jistě daleko do jakési apatie, všednosti či rutiny, kdy cvičíte víceméně bezmyšlenkovitě jako stroj namísto toho, abyste současně se svaly zapojili do hry i pozitivní myšlenky. Větší rozestupy mezi tréninky mohou přinést opravdu hodně. V posilovně se budete během provádění jednotlivých cviků a opakování více soustředit, takže lépe dosáhnete potřebného propojení myslí s pracujícími svaly. U těžkých základních cviků budete schopni více zpevnit tělo a zaujmout stabilnější postoj, což vám umožní zvedat těžší váhy. Současně tak přispějete ke snížení rizika možného zranění.

Ačkoliv ze sebe během cvičení jistě vydáváte momentální maximum, ve skutečnosti se můžete při nadměrném počtu tréninků podvědomě šetřit, neboť dobře víte, že zítra vás čeká opět cvičení a pozítří možná ještě další. Méně návštěv posilovny vám naopak pomůže k tomu, abyste během cvičení zvládli přirozeně cvičit s vyšším úsilím a intenzitou. Velmi pravděpodobně si s chutí přidáte další zátěž, pojedete opravdu nadoraz, vydáte se, zahryznete se do tréninku a doslova se do něj ponoříte. Budete totiž dobře vědět, že šanci máte dnes, nikoliv zítra. Právě tohle vás požene automaticky vpřed, aniž byste se museli do potřebného úsilí jakkoliv nutit.

Možná je těžké uvěřit tomu, že méně návštěv posilovny by vám mohlo prospět. Tréninkové plány jsou sice koncipovány podle určitých pravidel, navzdory tomu nemusí ve všech případech zohledňovat některé další faktory. Pokud vše funguje jak má, není zřejmě co řešit. Pokud ne, je potřeba se tím zabývat. Cvičení má přinášet nejen výsledky, ale zároveň i těšit. Důležitá je totiž nejen rychlost fyzického zotavování mezi jednotlivými tréninky, ale i regenerace psychická.

Jestliže tedy už delší dobu zažíváte pocit setrvačnosti, zkuste se podívat na to, z jakého důvodu máte určitý počet tréninkových jednotek týdně stanovený. Možná jste v dřívějších dobách cvičili poměrně často a trénink se vám osvědčoval. To však nemusí platit dnes. S věkem sice klesají regenerační schopnosti organismu, na druhou stranu máte nasbíraných celou řadu zkušeností, díky kterým dokážete i s menším počtem tréninků týdně procvičit tělo dostatečně intenzivně. Dalším důvodem je dodržování určitého tréninkového plánu proto, že je to tak v něm stanovené. Pamatujte na to, že posilování není matematika. Co může být dobré pro jednoho, nemusí svědčit někomu dalšímu. Určitý počet sérií, cviků či opakování a dalších proměnných určitě neznamená, že je nutné vše do posledního puntíku zcela dodržet. Důležitější je na základě zkušeností vzít si z určitého tréninkového systému již zmíněnou podstatu a tu potom aplikovat s ohledem na vlastní možnosti a potřeby. V neposlední řadě je dobré zvážit, zda do posilovny nechodíte nejen kvůli tréninkům, ale i s ohledem na potřebu potkávat se s kamarády a sparingpartnery. To může být jak prospěšné, tak kontraproduktivní, protože najednou můžete chodit cvičit mnohem častěji, než by bylo ve skutečnosti zapotřebí. Princip není v tom, že by snad bylo nejlepší cvičit jen dvakrát týdně. Na druhou stranu může být už například pět tréninků z hlediska fyzické i psychické zátěže nevyhovující a spíše vás podobný objem práce může paradoxně brzdit v lepším výkonnostním rozvoji. Pamatujte na to, že i relativně malé svalové partie procvičené v určitý den v týdnu potřebují čas na regeneraci, která ovlivňuje celý chod organismu.

Zkuste tedy na nějaký čas udělat z tréninku větší vzácnost. Během cvičení se díky tomu nebudete šetřit a spontánně zaberete víc, než obvykle. Sebelepší jídlo si také nedopřáváte každý den, proto i trénink považujte za něco výjimečného, abyste si jej díky delší pauze mohli náležitě vychutnat. Bezmyšlenkovité a víceméně mechanické cvičení vám nikdy nepřinese tolik, jako trénink, který ve vás doslova rozehraje líbivou melodii a nabije vás pozitivními emocemi. Tak jako dřív, tak jako za starých dobrých časů.

Snížení počtu tréninků vám může přinést

  • více energie
  • lepší regeneraci
  • zlepšené trávení
  • nárůst výkonnosti
  • pevnější a stabilnější postoj zejména při práci s volnými zátěžemi
  • menší riziko zranění
  • větší soustředěnost během cvičení
  • výraznější propojení pracujících svalů s myslí
  • prohloubenou radost z tréninku a lepší náladu

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669