ROZVOZY PO PRAZE NAŠÍ DOPRAVOU JEŠTĚ DNES!!

Vitamín D a imunitní systém - Vitamíny pro život I.

Vitamín D a imunitní sytém

 

Nejnovější vědecké studie upozorňují na fakt, že úloha vitamínu D je mnohem širší, než se předpokládalo. Přirozeně vzniká vitamín D v pokožce, během opalování na slunečním světle. U současné populace však můžeme pozorovat velmi časté příznaky nedostatku vitamínu D, svůj podíl na tom má kromě životního stylu "mimo dosah slunce", také osvěta, která šíří strach z pobytu na slunci bez použití ochranných prostředků. K nejvyššímu nedostatku vitamínů D, tak logicky dochází zejména během zimních měsíců.

V čem je tedy vitamín D tak zajímavý?

Na základě původních poznatků byla téměř jediným směrem působení vitamínu D kosterní soustava. Ve světle nejnovějších studií je však vitamín D považován za tzv. regulační hormon, který má klíčovou úlohu v udržení zdraví a správné funkce více než 30 orgánů a tkání lidského těla (svaly, tkáně), což zcela zásadně mění pohled na jeho fungování a význam. Vitamín D má komplexní a výrazné účinky zejména na imunitní systém, aktivuje tvorbu ochranných protilátek proti bakteriím a virům, je velmi užitečný v prevenci nachlazení a chřipek. Působí velmi rychle proti nachlazení! Potlačuje také nežádoucí autoimunitní reakce.

Kolik vitamínu D potřebujeme? Doporučovaná denní dávka (DDD) vitamínu D je pro dospělé osoby 200 mezinárodních jednotek (IU), pro osoby ve věku 51-70 let 400 IU a pro starší než 70 let je to 600 IU. Nejnovější studie však potvrzují jako efektivní a bezpečné dávky i na úrovni okolo 1000 - 4000 IU. Za bezpečnou je považována i dávka 10.000 IU denně. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že extrémně vysoké dávky vitamínu D mohou být škodlivé a způsobit patologické zvýšení hladiny vápníku v krvi, které může navodit svalové křeče, ukládání fosforečnanu vápenatého v ledvinách atd..

Závěr

Dostatečné množství vitaminu D snižuje riziko široké škály onemocnění, infekčních onemocnění jako je chřipka, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, podílí se na prodloužení a zlepšení kvality života. Vzhledem k tomu, že přirozená tvorba vitamínu D není obvykle dostatečná, doporučuje se jeho příjem ve formě suplementů.

Suplementy s obsahem vitamínu D3:

Nexgen+ Sports. – 25mcg (1000IU) v denní dávce

Vitamin D3 – 10mcg (400IU) v jedné kapsli = 200%DDD

Další články:

Novinky.cz - Světem hýbe rozruch kolem vitamínu D

Tento článek je publikován ve spolupráci s Reflex nutrition CZ - www.reflexnutrition.cz

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.