0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Vitalita a síla z přírody!

Zajímavosti Vitalita a síla z přírody! Vydáno: 08.02.2021

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Vitalita a síla z přírody!
Podejte ruku přírodě a objevte elixír mládí i sportovní výkonnosti

Na světě se neustále něco mění. Nic není stálé. Možná právě proto toužíme alespoň po určitém pevném bodu. Nepříznivá období střídají ta šťastná, na některé věci proto nevzpomínáme příliš rádi, zatímco radostnější okamžiky chceme prožívat opakovaně.

Nestálost se ostatně promítá i do nepřeberného množství názorů v mnoha různých oborech. Ani svět výživy a posilování není v tomto ohledu výjimkou. Co se řadu let doporučovalo, začne být po čase přežitým a nevyhovujícím přístupem. Boří se staré a staví nové, aby se pak nové zničilo a znovuobjevilo to, co fungovalo vždy.

Základní principy tvoří převážnou část veškerého úspěchu. Ve výživě je tedy nejdůležitější základní kvalitní strava, průmyslově nezpracované potraviny, čerstvost, vyváženost a zastoupení všeobecně ověřených a doporučovaných složek potravy. V metodice posilování je pak základem odpovídající trénink, jeho intenzita, frekvence a schopnost rozumně jej střídat s odpočinkem. Na trhu s doplňky výživy pro sportovce zase máme celou řadu myslitelných preparátů. Když se však podíváme zpětně, vždycky tu byl a bude proteinový prášek, sacharidový nápoj a vitamínový přípravek. Je to pochopitelně zjednodušený pohled, avšak ukazuje nám, jakým směrem by se měly ubírat naše snahy. Tedy nebát se experimentovat, na druhou stranu však nezapomínat na to, co je nejpodstatnější.

Vitalita a síla z přírody!

Protože kuchyně do světa posilování a fitness neodmyslitelně patří, podíváme se v tomto příspěvku na několik běžně dostupných ingrediencí, které by určitě neměly chybět v našem jídelníčku. Takových věcí však může být celá spousta, doslova nepřeberné množství. Abychom vše zjednodušili, vrátíme se opět k základům. Tedy k tomu, co zde bylo vždy a bylo používáno nespočtem generací dávno před námi. I v tomto bodě je však seznam možná až příliš dlouhý. Ať už jsou to lokálně používané potraviny či bylinné čaje, nikdy nebude v schopnostech žádného člověka každodenně využívat příznivých účinků veškerých potravin. Pojďme proto z pomyslného seznamu vybrat ty, které velmi dobře známe, jsou snadno dostupné, prospívají našemu zdraví a především nepodléhají žádnému dočasnému trendu. Jsou to med, česnek, olivový olej, zelený čaj a přírodní barviva.

Krátké povídání o této pětici začneme medem. Jeho odvěká cennost neztrácí nic na svém významu ani dnes. Například původní domorodé kmeny žijící stále stejným stylem života obývají i v současné době odlehlá a těžce dostupná místa na naší planetě. Obstarávání potravy proto pro ně nepředstavuje často úplně snadný úkol. To se týká i získávání medu, kvůli němuž neváhají vylézt na vysoký vzrostlý strom, kde se ukrývá hnízdo divokých včel. Sladkost získaných plástů sice možná jako první ochutnají samotní sběrači, v daleko hojnějším množství však med v první řadě dostanou oslabení a nemocní členové kmene. Tato sladká pochoutka má výrazný antibakteriální účinek a nejen proto se používá jako podpůrný prostředek při léčení různých infekčních onemocnění. Zajímavý je i obsah antioxidačních látek či přírodních enzymů. Med je z největší části tvořen fruktózou a glukózou, tedy jednoduchými cukry. Přesto bychom se neměli obávat toho, že nám konzumace jedné či dvou lžiček denně přinese nějaké viditelné zhoršení formy, a to zejména v případě, pokud je jídelníček pestrý. Ostatně samotný glykemický index medu je možné snížit tím, že si jej jednoduše přimícháme například do doma připravené ovesné kaše. Při hodnocení kvality medu se využívá celá řada parametrů, které odhalí třeba jeho nesprávné uskladnění či míchání s méně kvalitními medy. Nemalá část komerčně prodávaných medů nejpřísnější kritéria málokdy splňuje, což dokládá snad jakákoliv kontrola. Lákavé obaly některých výrobků je tak v tomto ohledu určitě lepší vyměnit za možná docela obyčejnou a dokonce dražší skleničku od prověřeného včelaře, která však v sobě na oplátku skrývá s láskou a péčí vytvořené opravdové tekuté zlato.

Česnek je dalším přírodním pokladem nepodléhajícím toku času. Čerstvý jej můžeme přidat například do zdravých pomazánek, drcených rajčat či s ním ochutit nezrající sýry. Pokud bychom měli vyjmenovávat všechny jeho zdravotní benefity, bylo by to na pěkných pár řádků. Není ostatně překvapením, že vynikající tisícileté zkušenosti s jeho používáním potvrdila nakonec i věda. Má tradiční místo v lidové medicíně, výrazně redukuje kornatění cév, snižuje hladinu LDL cholesterolu, celkově posiluje organismus a imunitu, může pozitivně ovlivňovat hladinu testosteronu a především má silný antibakteriální a antivirový účinek. Přínos jeho konzumace je více než zřejmý, i když zejména ze společenského hlediska to nemusí být vždy žádoucí. Nejen s ohledem na dočasný typický závan z úst, ale i kvůli případné těžkosti po jeho konzumaci, je možné zvolit alternativu v podobě kvalitního doplňku výživy.

Pokud bychom se vydali jakýmkoliv směrem, zcela určitě bychom snad v každé kuchyni na světě narazili na olivový olej. Ať už se v dané zemi olivovníkům daří či nikoliv, cenné vlastnosti tohoto oleje znají všichni příznivci zdravého životního stylu. Na světě existuje jen několik málo oblastí označovaných jako tzv. blue zones. Tyto modré zóny jsou známé tím, že se v nich většina tamních obyvatel běžně dožívá velmi vysokého věku. Rozhodujících faktorů, proč tomu tak je, existuje více, přičemž jedním z nich je i jídelníček postavený na základních přírodních potravinách včetně používání olivového oleje, a to nejen ve studené, ale i v teplé kuchyni. Pokud mluvíme o teplé kuchyni, lze olej přidat až na závěr do uvařeného pokrmu nebo jej použít při dušení jídel, protože v tomto případě se jedná o maximálně šetrný způsob úpravy. Na závadu by nemělo být ani krátkodobé smažení při nízkých teplotách. Nejhodnotnější olivový olej se získává za studena mechanickým lisováním oliv, čímž vzniká extra panenský olivový olej. Země jako jsou například Španělsko, Řecko, Itálie, Tunisko či Chorvatsko patří k těm, kde se olivovníkům daří a v tamní kuchyni se proto olivový olej využívá v hojné míře. Zdravotní přínosy jeho konzumace jsou zcela nezpochybnitelné. Patří k nim například obsah vitamínu E, tedy antioxidantu, obsah mononenasycených mastných kyselin, vliv na snižování LDL cholesterolu či úloha v prevenci srdečně-cévních onemocnění. Olivový olej je dokonce považován za tak důležitý a zdravý, že je někde v podobě kapky podáván již malým kojencům.

Kdo by neznal asijský paradox. Navzdory mnohdy nezdravému holdování cigaretám žijí tamní obyvatelé překvapivě dlouho. Bývá to právě zelený čaj, jehož časté popíjení během dne podle mnohých kompenzuje zmíněný nezdravý návyk. Zelený čaj obsahuje především antioxidanty chránící naše buňky před oxidativní zátěží v podobě volných radikálů. Mezi mnoha jinými příznivými účinky, jako je příznivý vliv na psychickou výkonnost, duševní pohodu či srdečně cévní systém, najdeme doporučení pro konzumaci zeleného čaje všude tam, kde nám jde o podporu redukce tukové tkáně. Extrakt ze zeleného čaje je proto běžně zastoupen jak v samostatných, tak vícesložkových doplňcích výživy pro sportovce. V těch nejlepších se používá extrakt z listů čajovníků pěstovaných v organickém režimu. I proto je možná nejlepší pochutnat si a zároveň podpořit zdraví takovým čajem, na jehož přípravu použijeme pouze kvalitní sypaný produkt splňující nejvyšší kritéria.

Přírodní barviva jsou velmi cennou složkou potravy. Kromě celé řady jejich zdrojů si zde záměrně uvedeme následující čtyři, a to borůvky, ostružiny, černý rybíz a červenou řepu. Jmenované plody představují samy o sobě velmi cenné obohacení jídelníčku v mnoha ohledech, a to zejména v případě, pokud jsou konzumovány ve své čerstvé podobě. Význam barviva z výše uvedených potravin spočívá v tom, že tato barviva dokážou pronikat do těla bakterií. Pokud k tomu dojde, vývoj bakterie i množení se zastaví, což napomáhá organismu s bakteriemi účinněji bojovat. V našem jídelníčku by tedy konzumace přírodních barviv zejména jmenovaných plodů určitě neměla chybět. Drobné zahradní a lesní plody je možné přidat do domácí ovesné kaše, bílého jogurtu či použít při přípravě proteinového nebo sacharidového nápoje. Červenou řepu je pak možné nejen mixovat v nápojích, ale použít v kuchyni při přípravě řady teplých i studených jídel.

 

Na závěr je potřeba říci, že není v silách člověka využívat najednou všechny dary, které nám příroda nabízí. Jmenované potraviny v tomto článku však určitě patří k těm, které jsou už doslova po tisíciletí považovány za jedny z nejosvědčenějších. Přidejme k nim několik dalších jako například doma nakládané a tudíž chemicky ani tepelně neošetřené kysané zelí, český křen, tedy nikoliv chemicky konzervované křenové pasty, či léčivé bylinky v jejich čerstvé i sušené podobě. A nezapomeňme ani na rodinné tradice a recepty, i kdyby použitou surovinou měly být „obyčejné“ šípky. Držme se zkrátka generacemi prověřených základů, nikoliv převratně znějících novinek o objevení údajně zázračných extraktů z tajemných plodů, protože se ve většině případů bude jednat pouze o převážně komerční a časem i pozapomenutý produkt. Pokud však existuje odůvodněná potřeba s doplňováním určitého minerálu, vitamínu či jiné specifické látky, potom se určitě vyplatí investovat do špičkových doplňků výživy, ve kterých jsou použity nejčistší suroviny v garantovaném množství a nejvyšší kvalitě. Nelze rovněž neuvést, že neexistují ani tak superpotraviny, jako spíše zdraví více či méně prospěšné potraviny, Není však malých rolí. Vždyť i docela obyčejná šťáva ze strouhaných syrových brambor se používá v lidovém léčitelství. Každá potravina je sama o sobě skvělá a jedinečná. Jejich nejlepším zdrojem by měla být především čistá, chemií nezatížená příroda. Stejně jako na potravině samotné záleží i na jejím rozumném dávkování a délce používání. Některé z nich, jako například česnek, je možné zařazovat celoročně, zatímco třeba u léčivých bylinek je důležité používat je pouze po určité doporučené období. Současně platí, že do jídelníčku nestačí jen bezmyšlenkovitě přidat potravinu považovanou za zdraví prospěšnou, protože musí splňovat jednu podmínku - měla by nám chutnat, protože s nechutí konzumovaná strava přinese kýžený efekt jen stěží.

Text: Karel Šedivý

Použitá literatura: Böhmig, U. Přírodní léčitelství v domácí praxi, Knižní klub, 1993

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669