0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Syrovátkové proteiny - rozdělení, porovnání

Suplementy Syrovátkové proteiny - rozdělení, porovnání Vydáno: 26.10.2021

Michal Dimelis Autor článku
Michal Dimelis

Protein je základním stavebním kamenem v lidském těle. Lidský organismus se bez něho neobejde. Neukládá se do zásoby, získáváte ho pouze ze stravy. Pro sportovce je bílkovina nebo-li protein alfou a omegou jejich stravovacího režimu. Existuje spousta možností jak se stravovat, v žádném ale jídelníčku sportovce se bílkoviny nijak neomezují a jsou základem každého sportujícího. Denní příjem bílkovin by se měl pohybovat kolem 2g na 1/kg tělesné hmotnosti u sportujícího a aktivního člověka. Jelikož ujíst ze stravy vyšší množství bílkovin může být pro spoustu lidí problémem, proto existují doplňky stravy v podobě proteinových nápojů, které ulehčí našemu trávení.

SYROVÁTKOVÉ PROTEINY

Často je na etiketě proteinu rozpoznáte pod názvem WHEY. Jedná se o nejlépe vstřebatelnou a využitelnou bílkovinu. Obsahuje komplexní spektrum aminokyselin. Snad každý kvalitnější výrobce má ve svém sortimentu právě syrovátkový protein.

Syrovátkové proteiny se dále dělí na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Syrovátkový koncentrát je standardem mezi syrovátkovými proteiny. Jeho nevýhodou může být vyšší množství laktózy, je nejlevnější. Syrovátkový izolát je jak název napovídá izolovaný od cukrů a tuků, obsahuje opravdové minimum laktózy, tudíž je vhodný i pro osoby trpící na intoleranci na laktózu, jeho cena je vyšší. Je velmi rychle vstřebatelný, používá se tedy zejména ve dne ideálně po tréninku. Je též velmi vhodný do redukční diety. Syrovátkový hydrolyzát je předtrávenou bílkovinou, jedná se o nejrychleji možný způsob doplnění bílkovin, vhodný pouze před a po tréninku a to v menším množství (cca. 10g) zbytek bílkovin pravděpodobně nebude využito.

Spousta výrobců nabízí i tzv. mixy např. izolát + koncentrát, což je za mě ideální kombinací u syrovátkového proteinu. Pozor je třeba si dát na to, aby výrobce uváděl procentuální množství poměru izolátu ke koncentrátu či naopak. Spousta výrobců používá poněkud nekalé praktiky, že pouze uvede na první místo ve složení syrovátkový izolát a koncentrát na druhé, což značí, že izolátu tam bude zastoupeno více, ale konečný spotřebitel již nemůže vědět, zda izolátu je tam např. pouze 51% a koncentrátu 49% a cena je díky izolátu mnohonásobně vyšší než-li by mohla ve skutečnosti být.

POROVNÁNÍ

Vyberu od nejznámějších výrobců jejich nejprodávanější protein tohoto druhu a porovnám je společně, aby jste viděli jak jejich pozitiva tak i negativa. Začneme za mě nejlepším proteinem, který já osobně používám a právě s ním budu porovnávat zbytek proteinů, aby bylo jasně vidět proč užívám právě ten.

 

GF NUTRITION - Diamond Whey Protein

1. Ultrafiltrovaný nedenaturovaný (nativní) syrovátkový proteinový izolát (70%), ultrafiltrovaný nedenaturovaný (nativní) syrovátkový proteinový koncentrát (30%) VOLAC (Velká Británie)

2. Trávicí enzymy Opti 7 Digest (lipáza, celuláza, papain, alfa-amyláza, proteáza, laktáza, bromelain)

3. Probiotika Lactospore (Bacillus coagulans)

4. Kakaový prášek, barvivo karamel, aroma čokoláda

5. Vitamin C, vitamin D3, vitamin B1-Thiamin, vitamin B2, vitamin B3-Niacin, vitamin B6, vitamin B7-Biotin, vitamin B12, kyselina listová

6. Sladidlo steviolglykosidy, sukraloza, himalájská sůl

VS. REFLEX NUTRITION - Instant Whey Pro

1. Instantizovaný syrovátkový protein (syrovátkový proteinový izolát 70 %, syrovátkový proteinový koncentrát 11 %, emulgátor sójový lecithin), mléčný proteinový koncetrát 15%

2. Aromata, zahušťovadlo celulózová guma, barvivo karoteny

3. Komplex enzymů Digezyme® (alfa-amyláza, neutrální proteáza, celuláza, laktáza, lipáza)

4. Sladidlo sukralóza, sladidlo steviol-glykosidy, mořská sůl

5. Probiotické kultury (Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus).

Prvním porovnávaným proteinem je velmi známý protein od Reflexu. Když se podíváme na rozdíl bílkovin, které oba obsahují, tak je patrné, že Reflex sice obsahuje též 70% izolátu, ovšem už není uvedeno zda je vyrobený tzv. nativní technologií (za nízkých teplot do 10 stupňů, čímž se protein nedegraduje) a dále na rozdíl od Diamondu obsahuje pouze 11% syrovátkového koncentrátu a 15% mléčného koncentrátu (levnější složka s vyšším obsahem laktózy) a ještě k tomu sójový lecithin. Reflex navíc obsahuje zbytečně přidané zahušťovadlo. Ostatní složky jsou si podobné. Navíc Diamond uvádí původ použité syrovátkové bílkoviny a tím je VOLAC z Velké Británie, Reflex nikoliv.

VS. WEIDER - Premium Whey Protein

1. Syrovátkový koncentrát (66%), syrovátkový izolát (20%)

2. L-glutamin

3. Nízkotučný kakaový prášek, aroma, emulgátory (sojový lecithin)

4. Sladidlo Acesulfam-K, sukralóza a steviol-glykosidy

Dalším porovnávaným proteinem je protein od německého giganta Weidera. Weider též uvádí procentuální podíl složek bílkovin, ovšem jak je patrné, tak nejvyšší zastoupení má zde koncentrát z 66% a pouze 20% izolátu. O nativní technologii zde stejně jako u Reflexu též není žádná zmínka a původ suroviny také nefiguruje v informacích od výrobce. Je zde přidaný L-Glutamin 2g v jedné dávce, což je plus. Stejně jako u Reflexu nechybí zbytečně přidaný emulgátor sójový lecithin. Největší zastoupení má jako sladidlo Acesulfam-K, což je za mě sladidlo z dob minulých a za mě by ho kvalitní protein obsahovat vůbec neměl. Trávicí enzymy ani probiotika o proti předešlým 2 proteinů neobsahuje.

VS. NUTREND - 100% Whey Protein

1. Syrovátkový koncentrát (65%), syrovátkový izolát (24%), (obsahuje slunečnicový lecitin a protispékavou látku fosforečnan vápenatý)

2. Kakao, aroma, bezlepková pšeničná vláknina, stabilizátory akáciová a xanthanová guma, protispékavá látka oxid křemičitý, chlorid sodný

3. Směs trávících enzymů Digezyme® (amyláza, proteáza, laktáza, lipáza a celuláza)

4. Sladidlo sukralóza a steviol-glykosidy

Dalším porovnávaným proteinem je protein od českého výrobce Nutrend. I Nutrend uvádí procentuální podíl složek bílkovin, který se podobá předešlému Weideru, tedy opět převažuje syrovátkový koncentrát před izolátem. Ovšem zde je navíc uvedeno spoustu zbytečně přidaných aditiv, tudíž o čistotě proteinu v tomto případě nelze již hovořit. Na rozdíl od předešlého Weidera jsou zde opět trávicí enzymy, což je určitě plus a sladidla jsou též v pořádku, patří k těm lepším. Původ bílkoviny též výrobce jako v předešlých třech případech neuvádí.

VS. PHD NUTRITION - Pharma Whey

1. Syrovátkový proteinový koncentrát, syrovátkový proteinový izolát

2. nízkotučný kakaový prášek, aromata, zahušťovadla (xanthanová guma, guarová guma), chlorid sodný, emulgátor slunečnicový lecitin

3. Sladidlo sukralóza

Dalším porovnávaným proteinem je protein od anglického výrobce PHD. Tento protein prošel nově inovací a to bohužel spíše zápornou. Jak je vidět, tak právě firma PHD je jedna z těch, která neuvádí procentuální podíl mezi koncentrátem a izolátem. Koncentrát je na prvním místě ve složení, tudíž jeho podíl musí být nejvyšší, ovšem už si můžeme domyslet zda tam třeba náhodou není 99% koncentrátu a pouze 1% izolátu, že? Opět jako tomu bylo i u Nutrendu zase spousta zbytečně přidaných aditiv (éček) a jediným sladidlem je sukralóza, tedy ani žádná snaha o přidání oblíbenějšího a modernějšího steviolu-glykosidy. O původu bílkoviny nemůže být vůbec řeč.

VS. OPTIMUM NUTRITION - Whey Gold Standard

1. Syrovátkový izolát, syrovátkový koncetrát, syrovátkový hydrolyzát

2. Emulgátor sójový lecithin, barviva, aroma, xanthanová guma

3. Sladidlo sukralóza a Acesulfam-K

Posledním porovnávaným proteinem je protein od amerického výrobce Optimum Nutrition. Další výrobce, který neuvádí procentuální podíl mezi izolátem, koncentrátem a hydrolyzátem. Izolát zde tedy figuruje na prvním místě, ale kolik tam je jaké složky uvedeno není, na posledním místě je hydrolyzát tedy složka s nejmenším zastoupením. I zde jsou aditiva o trochu méně než v předešlých dvou případech. Použitá sladidla také neodpovídají čistotě, který by tento protein mohl mít.

Možná se ptáte, kde je třeba protein od Prom-inu, Myotecu a dalších výrobců. Nebojte, na ně také řada příjde v dalším díle, zde jsem ovšem porovnával směs syrovátkových proteinů, tedy izolátu s koncentrátem, které já osobně považuji za nejkvalitnější a nejvíce přínosný. Ale jak vidíte v rozdílech, které jsem Vám shrnul, tak dosti záleží jaký protein ve finále vyberete.Diamond Whey Protein od GF Nutrition jasně obstál a vidím ho jako naprostou jedničku (i proto ho užívám :) ). Vždy je důležité umět číst ve složení a dostat od samotného výrobce co nejvíce informací o daném produktu a ne kupovat něco, co má největší reklamu. Takoví výrobci většinou právě na marketing sází, ovšem na úkor kvality.

1. Diamond má procentuální podíl 70:30 izolátu a koncentrátu, jako jediný poukazuje na původ bílkoviny (VOLAC Velká Británie), jako jediný poukazuje na způsob výroby nativní technologií (při nízkých teplotách, čímž je docíleno nedegradování konečné bílkoviny)

2. Diamond jako jediný neobsahuje absolutně žádná aditiva, pouze přírodní aromata a barviva, bez zahuštovadel apod. (jediné co obsahuje je sladidlo Sukralóza - tedy umělé sladidlo nejšetrnější bez škodlivosti) 

V příštím díle se zaměříme na vícesložkové proteiny.

Hezký den Vám všem

 

 

Michal Dimelis

Michal Dimelis
Poradce pro výživu se zaměřením na sportovní suplementaci a zdravý životní styl.

Absolvent Face Fitness Academy se zaměřením na suplementaci, fitness a kondiční kulturistiku. V oblasti fitness a doplňkové výživy se pohybuje od roku 2011. Ve firmě Goldfitness s.r.o. působí na pozici poradce, konzultanta a prodejce od roku 2015. Aktivně se věnuje kondiční kulturistice a zdravému životnímu stylu.

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669