:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Svaly, hmota a síla - nejlepším a roky prověřeným řešením je kvalitní gainer

Svaly, hmota a síla představují skutečně magickou kombinaci slov. Pro uskutečnění tohoto cíle neváhá řada z nás absolvovat pravidelné tréninky, hlídat si stravu a číst příslušnou literaturu. Někteří však bohužel nedisponují tolik dobrou odezvou na silový trénink ve smyslu zvyšování tělesné hmotnosti jako ostatní a tak se vidina nabíraných kilogramů často ztrácí kdesi v nekonečnu. Na vině bývá neadekvátní strava, nadměrný trénink v posilovně, nesprávný výběr vhodných doplňků výživy, nesprávné používání vhodně vybraného doplňku výživy či vzájemná kombinace těchto proměnných. Podstatnou roli hraje v tomto směru somatotyp. Ektomorfní typy cvičenců totiž mohou mít i přes veliké úsilí skutečně problém, jak docílit výraznějšího nárůstu tělesné hmotnosti.
Dnes se zaměříme na jeden z nejúčinnějších a nejprověřenějších doplňků výživy právě pro ty sportovce, kterým se jen s obtížemi daří nabrat na hmotnosti a získat tolik vytoužené svaly. Jedná se o výrobek s převahou sacharidové složky, tzv. gainer. I když se o jeho správném dávkování dočtete na etiketě příslušného výrobku, provází jeho zařazení do jídelníčku často celá řada zbytečných chyb. Právě na ně se především v tomto článku blíže podíváme a vysvětlíme si, co udělat pro to, abychom ze svého genetického potenciálu dostali skutečné maximum.

- Chyba číslo jedna – nekvalitní výběr
Známé úsloví říká: "Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci." To platí nejen o spotřebních věcech, ale i o doplňcích výživy. Když už se jednou rozhodnete, že do nich investujete mnohdy nemalou částku, utraťte ji za něco, co je doopravdy kvalitní. Nesrovnatelně levnější produkty mohou sice vypadat stejně slibně jako jejich dražší konkurenti, nicméně počítejte potom s tím, že si můžete pořídit něco, co vám namísto užitku přinese trávicí problémy, podřadnější zdroje vstupních surovin, menší záruku čistoty při výrobním procesu a jako bonus na závěr celkové zklamání.

- Chyba číslo dvě – nedostatečné množství
Když už jste se jednou vydali na cestu zvyšování tělesné hmotnosti, mějte na paměti, že denní dávka gaineru bude stát něco víc než celozrnné pečivo, které si kupujete k snídani. Je to právě cena, kvůli které můžete začít podvědomě šetřit na denních dávkách, abyste s přípravkem vystačili na co nejdelší dobu. To je však velká chyba. Pokud vám jde skutečně o přibrání, naplánujte si denní příjem gaineru v množství 200 – 300 gramů. Související finanční výdaje s tímto na první pohled velkým množstvím se vám však po čase vrátí. Budete svalnatější, silnější a konečně přinutíte ručičku váhy, aby se hnula z místa.

- Chyba číslo tři – s jedním balením nečekejte zázraky
Tahle chyba souvisí tak trochu i s předchozím bodem. Ačkoliv je jedno šesti nebo sedmikilové balení gaineru na první pohled dostatečně veliké, vystačí vám při správném dávkování pro reálné a efektivní přírůstky zhruba na jeden měsíc. V tomhle momentě je dobré zamyslet se nad jednou věcí. Je sice krásné přibrat za čtyři týdny dva či tři kilogramy svalové hmoty, ale proč zastavovat vlak, který je dobře rozjetý? Již na začátku objemové fáze si proto dejte jasný cíl pokračovat ve vašem úsilí i nadále. Jakmile doberete jedno balení, mějte po ruce připravené další. Nezastavujte se. Délka ideálního objemového období může být v tomto případě klidně tři až čtyři měsíce. Zjednodušeně řečeno – pokud stále nabíráte relativně čistou svalovou hmotu, pak v nasazeném tempu setrvejte až do doby, než se pokroky skutečně zastaví. V takovém okamžiku ještě zhruba dva nebo tři týdny v daném režimu pokračujte. To proto, aby si vaše tělo „zvyklo“ na vaši dosaženou hmotnost, bralo jí jako samozřejmost a nemělo tendenci k návratu na výchozí hodnoty.

- Chyba číslo čtyři – přílišný spěch
Když nabíráte, není kam spěchat. Nic vám neuteče. Postupujte pomalu a pozvolna, protože to má mnoho výhod. Jednou z nich je, že budete přibírat v podstatě jen svalovou hmotu a nikoliv nadbytečné množství podkožního tuku. Druhá a taktéž podstatná věc je to, že vaše tělo se musí na zvyšující se množství nové svalové hmoty adaptovat. Až doteď fungovalo v určitém metabolickém režimu a nová svalová hmota pro něj představuje určitou změnu. A protože se tělo téměř vždycky brání nějakým změnám, je dobré a výhodné přistupovat ke zvyšování hmotnosti s rozvahou a dopřát mu potřebný čas k tomu, aby se novým podmínkám přirozeně přizpůsobilo.
Rychlé nabrání hmotnosti většinou znamená nejenom přírůstek svalové hmoty, ale i ukládání relativně většího množství podkožního tuku. Když rychle naberete nové kilogramy, bude mít pravděpodobně tělo tendenci se jich zase zbavit, což je přesně to, o co vůbec nestojíte. Je to něco jako obrácený jo-jo efekt. Pro redukci hmotnosti musíte hubnout pomalu, jinak se tělo brání a po skončení režimu se dietou shozené kilogramy rychle vrátí zpátky. I když nabírání hmotnosti funguje na jiném principu než redukční dieta, vyplatí se i zde postupovat pomalu. Zkuste si představit, že nabíráním hmotnosti získáváte určitou dovednost a dosahujete něčeho nového. Je to jako když dlouhodobě trénujete tanec, lyžování, gymnastiku či bojová umění. Ani zde se z vás nestává mistr přes noc a překotným tréninkem a snahou toho většinou moc neuspíšíte. Všechno má svůj čas. Proto se vám vyplatí postupovat pomalu a užívat si pak výsledků vzniklých dlouhodobým a vytrvalým přístupem k řešení vašeho problému s nabíráním váhy.

- Chyba číslo pět – náhrada stravy
Většina gainerů obsahuje ve 100g prášku přibližně 20g bílkovin a 75g sacharidů. Takovou dávku je možné považovat za jedno menší plnohodnotné jídlo, pokud jde o dostatečný příjem kvalitních bílkovin a dalších svaly budujících látek. Chyba některých cvičenců spočívá v tom, že namísto obvyklých svačin začnou využívat možnosti umíchat si a vypít právě gainer. Je to sice pohodlné a jednoduché, ale neefektivní. Proč? Protože namísto toho, aby svůj jídelníček obohatili extra kaloriemi, nahrazují hodnotné jídlo pocházející z přirozené stravy koktejlem.
Existují výjimky? V případě, že se jedná o mimořádnou situaci, kdy z jakéhokoliv důvodu nemůžete sníst běžné jídlo, je podobná náhrada stravy gainerem možná a vše je v pořádku. Taková věc se však nesmí stát pravidlem. Vždy musíte mít zabezpečenou kvalitní klasickou svačinu a koktejl použít skutečně jen mezi jídly. Jedině tak si zabezpečíte navýšení celkového denního energetického příjmu a dopřejete svému tělu dostatečné množství potřebných bílkovin a sacharidů. Další věcí je první jídlo dne. Základem a prioritou je bohatá snídaně (pečivo, sýr, ovesné vločky, jogurt, míchaná vejce apod.). Zvláště ve dnech volna, tedy většinou o víkendu, dávejte takové snídani přednost. Buďme však realisti, protože většina z nás nemá většinou v ostatní dny na dlouhé snídaně příliš času. Ráno prostě spěcháme. A zkracovat spánek, který je tolik důležitý jak pro kvalitní regeneraci fyzickou i psychickou, také nemusí vyhovovat všem. V takovém případě můžete skutečně brzy po probuzení vypít 80-100g gaineru smíchaného s vodou a klasicky snídat až o hodinu později. Abyste nezanedbali dostatečný příjem živin, měla by před obědem následovat ještě jedna menší svačina.

- Chyba číslo šest – přílišné spoléhání se na kreatin
Zlaté pravidlo zní – naučte se nejdříve nabírat bez doplňků výživy. Pokud jste úplný začátečník, dejte svému tělu minimálně tři až čtyři měsíce a zjistěte, jak reaguje na určitý stravovací režim a trénink. Během této doby nejenže naberete nějaké svaly, ale naučíte se i správnou techniku provádění jednotlivých cviků. Teprve poté sáhněte po kvalitním gaineru. Extra přísunem kvalitních živin napomůžete urychlit a zabezpečit další zisk svalové hmoty a na tomto poznatku a zkušenostech můžete dále stavět.
Zpočátku používejte takový gainer, který neobsahuje kreatin. Důvod je jednoduchý a ryze praktický. I kdybyste prováděli špatný trénink a nesprávně se stravovali, kreatin vám zabezpečí nárůst hmotnosti o několik kilogramů a to zejména při zcela prvním používání. Kreatin je totiž velice účinný a prokazatelně vám zvýší svalovou sílu i objem svalové hmoty. Jakmile však se suplementací přestanete, dojde k postupnému vyloučení intracelulární tekutiny a vy se můžete s vaší hmotností ocitnout na stejných hodnotách jako před zahájením kreatinové suplementace. Prakticky to může vypadat třeba tak, že jakmile díky kreatinu přiberete na váze, můžete začít podvědomě šidit svačiny, vynechávat jídla a nejíst kvalitní stravu. Přes to přese všechno sice přiberete, ale jakmile skončíte s příjmem kreatinu, váha vám zase spadne na původní úroveň. Právě proto je důležité, abyste se nejprve naučili přibírat bez kreatinu a zafixovali si tak důležité stravovací a tréninkové návyky. Teprve potom se vyplatí sáhnout po dalších doplňcích výživy a vyzkoušet, jak vám dále mohou pomoci v uskutečňování vašich sportovních cílů.

Pár slov na závěr

Gainer a jeho používání je absolutně nejserióznějším a nejefektivnějším způsobem, jak trvale přibrat vytoužené kilogramy svalové hmoty v případě, že se vám to nedaří. Pochopitelně ani tady nelze nikdy pokračovat do nekonečna, protože všechno má svoje hranice a limity. Osobní výsledky, kterých můžete dosáhnout, však mohou být skutečně uspokojivé a ohromující. Gainer je totiž něco jako super potravina s pečlivě koncipovaným složením, díky kterému je možné dosahovat specifických požadavků v podobě nabírání svalové hmoty. Na druhou stranu by bylo naivní myslet si, že gainer vyřeší všechno sám a že jeho koupí budeme vlastnit jakýsi tajný klíč, kterým konečně otevřeme pomyslné dveře k úspěchu. Všechno souvisí se vším. Právě z tohoto důvodu je tolik důležitá kvalitní základní strava pocházející z přirozených potravin. I proto si můžeme tento přípravek představit jako pomyslného kapitána fotbalového mužstva, který pro vás bude skvěle pracovat. Bez podpory zbytku týmu (ostatní jídla, trénink, odpočinek, regenerace) ale bude jeho účinnost nulová. Síla je v týmu a s touto informací je potřeba pracovat.
Jaký konkrétní výrobek si nakonec vyberete je jedině na vás, návodů jak zvolit mezi těmi nejlepšími máte k dispozici na těchto internetových stránkách dostatek. A pokud přeci jen váháte, můžete vyzkoušet například složením jedinečný Royal Mass od firmy Myotec či Super Mega Mass 2000 od společnosti Weider.

Text: Karel Šedivý

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.