0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Stop stravovacímu stereotypu - co třeba polévka plná bílkovin?

Zajímavosti Stop stravovacímu stereotypu - co třeba polévka plná bílkovin? Vydáno: 09.02.2019

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Chladné, mrazivé a nevlídné počasí. Ačkoliv se krajina již dávno proměnila a připravila na zcela jiné podmínky, než byly ty letní, cvičení s námi stále zůstává. Tahle stálice nebere ohledy na roční cykly a prostřednictvím mysli sleduje jedinečný cíl ukrytý v každém z nás. K jeho dosažení pro nás příroda vytvořila nenahraditelnou nabídku surovin, jimž se tak rádi obklopujeme, když fyzickou práci v posilovně proměňujeme na konkrétní výsledky. Výsledné kombinace jednotlivých složek, jejich příprava a hlavně složení se odlišují, protože každý máme jiné zkušenosti a představy o tom, co je nejlepší. Podstatné však zůstává. Je to důraz na co největší čerstvost, jednoduchost, používání základních složek, minimum průmyslově zpracovaných potravin a v ideálním případě i absence jakýchkoliv chemických ingrediencí. Jen tak můžeme vytěžit z původního zdroje to nejlepší.Stop stravovacímu stereotypu - co třeba polévka plná bílkovin?

Typickým znakem jídelníčku sportu spojeného s činkami je určitá schematičnost. Ta je na jednu stranu velmi užitečná, protože supluje jakési vodící mantinely. Ty nás směrují správným směrem, zároveň se v jejich vymezeném prostoru nenachází mnoho místa pro tzv. nezdravé věci, protože nás oddalují od snu dosáhnout dané mety. Schematičnost však bývá i zdrojem stereotypu. Ačkoliv je do určité míry nutný, žádoucí, vyhovující a prospěšný, jeho nadmíra může oslabovat nejen zájem o stravování či přípravu jídel, ale i o cvičení v posilovně. Zkoušet různé chuťové kombinace, připravit si třeba jen o víkendu jinou přílohu například v podobě fazolí či cizrny, uvařit si bezmasé jídlo, to jsou jen malé příklady toho, jak vybočit ze zmíněných kolejí a přitom si nejen pochutnat, ale i oživit chuť do cvičení a života, aniž bychom se navzdory mírně odlišné trase odchýlili od správného kurzu.

Polévka plná bílkovin

Dnes si uvedeme dva konkrétní příklady, kterými můžeme obohatit náš jídelníček bez toho, abychom vytvářeli zbytečně komplikovaná a na uvaření složitá jídla. Prvním z nich bude polévka. Nikoliv však ta instantní a dokonce ani ta, na kterou si běžně pochutnáváme třeba u rodičů. Cvičení s činkami si žádá relativně větší příjem bílkovin, takže ani v tomto případě nebudou chybět. Jako základ poslouží libové kuřecí či hovězí maso, a to nejlépe v bio kvalitě, které i s případnými kostmi uvaříme běžným postupem do měkka. Protože známe přibližnou výchozí hmotnost (a tudíž i obsah bílkovin), můžeme si celkovou porci rozdělit na několik menších, které společně s vývarem můžeme nechat zamrazit. Tento základ má výhodu v tom, že určité množství bílkovin je vhodné téměř vždy, zatímco potřeba příjmu sacharidů je u každého jiná. Pokud tuto složku potravy omezujeme, pak stačí jen doplnit zeleninu. V opačném případě můžeme přidat rýži, těstoviny, ale také další ingredience jako je čočka, fazole nebo hrách. Polévku postavenou na luštěninách můžeme pak společně se sojovým masem uvařit v případě, pokud budeme volit vegetariánskou variantu. K navýšení množství bílkovin můžeme zavařit i rozšlehané vejce, zatímco množství sacharidů lze zase snadno navýšit tím, že společně s polévkou podáváme i kvalitní celozrnné pečivo. K ochucení stačí obyčejná sůl, bylinky či přídavek chilli. Výhodou této polévky je jednoduchost, výživnost, dostatek bílkovin, volitelné množství sacharidů, obsah vlákniny a navzdory výsledné hustotě i relativní dostatek tekutin. Jídlo navíc výborně zahřeje, dodá energii, sílu a poskytne v dostatečném množství vše, co tělo potřebuje. Polévka se navíc připravuje vařením, které patří mezi nejzdravější varianty tepelné úpravy jídel.

Nejen kroupy

Jednou z nejčastějších příloh používaných nejen kulturisty, ale i ostatními silovými sportovci, je rýže. Její předností je výborná stravitelnost a výživná hodnota, kterou lze maximalizovat použitím celozrnné varianty této obilniny. Kromě ní existují pochopitelně i některé další výborné zdroje sacharidů, přičemž by bylo zbytečné je vzhledem k všeobecnému povědomí vyjmenovávat. Co ale takové kroupy? Tato celozrnná potravina vyráběná nejen z ječmene má výborné sytící vlastnosti, a to nejen díky komplexním sacharidům, ale i nezanedbatelnému množství vlákniny a bílkovin. Kroupy stačí namočit a uvařit podle návodu, přičemž je možné konzumovat je nejen jako samostatné jídlo, ale možná trochu netradičně i jako přílohu k masu či rybě. Navíc se výborně hodí jako zavářka právě do zmíněné polévky.

A máme to. Dvě jednoduché věci, které mohou zajímavě zpestřit jídelníček a přitom ještě vykouzlit úsměv na tváři díky poznání, že jednotvárné stravování je občas dobré narušit. Nikoliv však nezdravou potravinou, ale naopak něčím, co nám nejenže nenabourá plány na konečné výsledky, ale ještě nás posune dopředu díky větší radosti z jídla a touze opět s nadšením trénovat.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669