0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Revize jídelníčku – už žádné výjimky

Strava Revize jídelníčku – už žádné výjimky Vydáno: 15.08.2022

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Revize jídelníčku – už žádné výjimky

Abychom pochopili důvod, kvůli němuž nejsme spokojeni se svojí formou, musíme se zamyslet nad tím, jak se stravujeme. Tentokrát nám ovšem nepůjde o stanovení si toho, zda přijímáme dostatek bílkovin a optimální množství sacharidů a tuků, ale o zjištění, zda až příliš často nezařazujeme do jídelníčku potraviny, které by v něm figurovat vůbec neměly.

Pokud mluvíme o formě, znamená tento výraz pro každého něco jiného. Definujme si tedy pro naše účely formu jako optimální vidění našeho vlastního těla. Pamatujme na to, že i relativně menší, avšak pěkně zpracované objemy působí estetičtěji než svaly postrádající výraznější separaci. Když cvičíme, přizpůsobujeme tomu i náš jídelníček. Zásady jeho sestavení dobře známe, a tak přijímáme jídla odpovídající našim potřebám. Nastavené schéma stravování se občas porušuje. To se může dít například z nutnosti, kdy jednoduše v určité situaci neexistuje možnost volby, nebo záměrně v podobě známého cheat meal. Jestliže se toto porušování děje často, vidíme za čas pokles formy a neuspokojivé výsledky. Náprava je jednoduchá – stačí se opět držet osvědčeného scénáře.

Pokud však máme pocit, že si nevhodné jídlo dopřáváme pouze výjimečně a přesto nejsme spokojeni, je problém potřeba hledat jinde. Jak se ostatně říká, ďábel se skrývá v detailu. Existuje totiž spousta pro sportovce méně vhodných či dokonce vyloženě nevhodných potravin. Ty přitom nemusíme přijímat v nadměrných množstvích, zato je konzumujeme v podstatě nevědomky doslova na denní bázi. Příkladem může být tatarská omáčka, smetana či některé druhy běžně prodávaných potravin se skrytým obsahem cukru. To je jedna strana problému.

Druhou můžou být ony zmíněné výjimky. Pokud vypijeme během dvou měsíců nápoj kolového typu, nijak nám to neublíží. Co když si však dáme více nevhodných potravin, přičemž každou z nich přijmeme během tohoto období skutečně jen jednou? Sice budeme moci tvrdit, že je vše výjimečně a zdánlivě budeme mít pravdu. Ve skutečnosti však budeme mít během oněch dvou měsíců nejen zmíněnou colu, ale také třeba hamburger z fastfoodu, zákusky po nedělním obědu, pozdní večeří s bílým pečivem, sáček chipsů k dobrému filmu, makové koláče ke snídani, buřty na zahradním grilování, smažený sýr s tatarskou omáčkou, tabulku čokolády, pochoutkový majonézový salát, slazený jogurtový nápoj, zmrzlinu, párek v rohlíku, tatranku, palačinky s marmeládou, hranolky, ve strouhance obalované a následně na tuku smažené řízky, chléb s pomazánkovým máslem, sáček bonbonů atd. Seznam podobných jídel by přitom zcela jistě mohl pokračovat. Když si všechna tato opravdu jen jednou za dva měsíce konzumovaná jídla pomyslně vyskládáme na stůl, možná budeme překvapeni, kolik nadbytečných kalorií a celkově nevhodně složených jídel jsme přijali. Když k tomu připočteme mnohdy nadbytečné používání másla, sádla, slaniny a dalších potravinářských produktů, pak i vysloveně ukázkový jídelníček postrádá svůj opravdový smysl.

Skupina potravin, které je všeobecně možné považovat za nevhodnou součást sportovního jídelníčku.

  • Uzeniny (párky, buřty, salámy, klobásy, anglická slanina, paštiky atp.)
  • Limonády a sycené nápoje
  • Sladké pečivo – loupáky, koláčky, zákusky, keksy, sušenky atd.
  • Běžné marmelády a džemy, oříškové pomazánky s přidaným cukrem a tuky
  • Mléčné výrobky slazené cukrem nebo umělými sladidly, rovněž mléčné výrobky s nadměrným obsahem tuku
  • Tatarská omáčka, majonéza, běžně prodávané dipy k zelenině a masu, salátové dresinky
  • Sladkosti všeho druhu jakou jsou bonbóny, většina čokolád, ale třeba i některé druhy musli směsí
  • Častější konzumace alkoholu ve větším množství
  • hranolky, chipsy, slané tyčinky a další podobné pochutiny

Podobný problém se nemusí týkat zdaleka jen nás samotných. Stačí, aby za námi přišel někdo se žádostí o radu. Lidé si až příliš často stěžují, jak všechno dodržují, pravidla porušují jen výjimečně a přitom nemají očekávané výsledky. Pokud je dotyčný dostatečně upřímný, brzy se přijde na to, že jeho představa o ideální skladbě jídelníčku nabrala jen jakési mlhavé obrysy a nikoliv skutečně vyžadovanou podobu.

Ostatně ani my bychom si neměli nalhávat, že všechny ty úlety se dějí pouze mimořádně. Zatímco naše forma volá o pomoc, obelháváme se a hledáme ospravedlnění pro naši slabou vůli postavit se věcem skutečně čelem. Když se veškeré ty kalorie nastřádané v drobných dávkách sečtou, dají dohromady v řádu týdnů poměrně významnou dávku energie navíc. Ta však nepochází z bílkovin či celozrnných zdrojů sacharidů, ale povětšinou z jednoduchých cukrů a nezdravých forem tuků. I když můžeme tvrdit, že cvičíme dostatečně intenzivně, abychom tyto kalorie spálili, nemusí to být tak docela pravda. Kromě toho si položme jednoduchou otázku – proč nezískat díky naší práci v posilovně více?

Ke zmíněným kalorickým drobnostem, jejichž dopad se může zdát zanedbatelný, ačkoliv ve skutečnosti rozhodně není, si zkusme připočíst i cheat days, kdy po celý den můžeme jíst v podstatě cokoliv. Takový den má význam pouze v případě, že se v dlouhodobém horizontu stravujeme skutečně čistě. I tak je ale lepší dát na pocity a nezařazovat jej pouze z toho důvodu, že to máme v plánu. Někdy totiž stačí pouze jedno nebo dvě jídla, aby to povzbudilo naši psychiku a zrychlilo metabolismus. Příliš mnoho kalorií pocházejících z nevhodných potravin se časem může negativně podepsat nejen na naší postavě, ale i zdraví. Zamysleme se tedy nad tím, zda bychom neměli být v tomto ohledu důslednější.

Pokud jsme se sebou spokojeni a nemáme pocit, že potřebujeme zlepšit naši postavu, pak to může být svým způsobem v pořádku. V opačném případě je na místě přehodnotit skladbu jídel a následně se stravovat tak, abychom nejen dosáhli nových cílů, ale celkově se lépe cítili a byli zdravější. A ještě jedna věc. Pokud skutečně pečlivě dodržujeme jídelníček, dostatečně a intenzivně cvičíme a přesto bychom měli rádi lepší výsledky, pak je dobré mít na paměti, že kvůli nim není dobré nutit tělo do dietních či tréninkových excesů, opomíjet regeneraci a celkově překračovat zdravě únosnou míru tréninkového procesu. Naše tělo je totiž to nejlepší, které máme.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669