:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Počasí navzdory

Jestli něco poznamenalo návštěvnost posiloven v nedávných týdnech, pak to nebyla pouze obligátní prázdninová pauza. Letošní léto bylo totiž jakýmsi testem, zátěžovou zkouškou. Nejen však na plné obrátky pracujících klimatizací, ale také vůle přinutit se navzdory saunovému deliriu odevzdat se tréninku.

Počasí navzdory

Nebude jistě překvapující, že to ve světle zmíněných podmínek někdo občas vzdal. Ani autor těchto řádků není výjimkou. Přesto se nechce chválit, když se po týdnu ke cvičení zase vrátil. Existovala totiž bezpochyby řada těch, kteří byli natolik soustředěni na svůj cíl, že v tréninku nepolevovali. Vedro bylo skutečně až vyčerpávající, takže někdy bylo možné zaslechnout poznámku o tom, že jít cvičit v takových podmínkách je bláznovství. Připomínky v podobném duchu určitě nebyly od věci, vždyť oblečení cvičenců nebylo nasáklé potem až v závěru cvičení, ale často již po několika sériích. O to víc lze zpětně ocenit snahu těch, kteří to nevzdali ani v případě chybějící klimatizace či její ne zrovna dokonalé funkčnosti. Úlevu od teplotní výhně přitom nepřinášely ani noci a výhled na obvyklejší teploty se ztrácel v nedohlednu.

Tělo se ovšem neptá na to, jaký je den v týdnu. Je mu lhostejné, že venku není příjemných dvacet stupňů nad nulou, ale téměř dvakrát tolik. Je jenom jedna věc, a to cíl, kterého se snažíme dosáhnout. Ano, možná není ideální čas vstoupit do arény s činkami a stroji, jenže kolik oněch ideálních chvil vlastně za život máme? Nebude dlouho trvat a venkovní teploty se budou snižovat, až se před číselným údajem objeví minusové znaménko. Ačkoliv v posilovnách bude na tričko, cestu na cvičení mnozí z nás budou muset absolvovat nikoliv pohodlně v autě, ale třeba autobusem včetně nutného čekání na příslušný spoj. Možná bude mrholit, pršet, foukat vítr nebo mrznout. Bude to snad další období, kdy se vzdáme pravidelné dávky naší vášně? Budeme snad čekat na příznivější počasí, nebo dokonce na to, až nastane obleva, na tváři ucítíme závan jarního vzduchu a teprve poté si řekneme, že by bylo možná dobré se opět pustit do tréninku, protože přijde léto a my budeme chtít nějak vypadat? Jenže taková úvaha může být zrádná. Nemusí jít totiž jen o výjimečně vynechaný trénink, ale o celou řadu dlouhých týdnů bez cvičení. A to jen proto, že venku není podle našich představ.

Je přitom škoda promarnit tolik příležitostí změnit prostřednictvím tréninku nejen tělo, ale i zlepšit zdraví a psychiku při současném nedocenitelném efektu v podobě prevence řady civilizačních onemocnění, jakými jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak, onkologická onemocnění, srdečně cévní problémy, snížená imunita či psychické problémy. Cvičení je na naší straně, protože nám pomáhá zvládat celou řadu starostí. Posiluje nás navenek, činí nás odolnějšími fyzicky i psychicky, kráčí s námi životem a je jeho neoddělitelnou součástí. Tak proč se jej vzdát? Proč nejít cvičit ještě dnes? Počasí navzdory.

Text a autor článku: Karel Šedivý

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.