0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Objemové období nemůže být nekonečné

Zajímavosti Objemové období nemůže být nekonečné Vydáno: 12.09.2018

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Je dobré mít doma vanu. Můžeme se do ní naložit po náročném tréninku a díky přídavku uvolňující soli do koupele mnohem lépe zregenerovat. Jenže vana je i synonymem pro pivní bříško. Často nenápadně skrytá tuková usazenina se odhalí v celé své kráse třeba při obyčejném převlékání v šatně. Objem je sice fajn, ale když nám přeroste přes hlavu, nebývá snadné přesvědčit právě naši mysl, že by se dalo něco vylepšit. Pokud se nám však podaří změnit vzorec navyknutého chování, můžeme získat mnohem víc, než jen hezčí postavu.

Objemové období nemůže být nekonečné

Nejlepší zkušenost k nezaplacení je ta vlastní
Objem je potřeba si vyzkoušet. Je synonymem neporazitelnosti, odráží se v něm síla, svaly, pocit vítězství. Kdo je objemnější, je i respektovanější. I tahle rovnice nejednomu z nás někdy prolétla myšlenkovými pochody. Aby bylo možné dosáhnout při cvičení v posilovně určitého naplnění, je nutné sáhnout si na pomyslné maximum, tedy vyzkoušet, co se v nás skrývá a jak daleko jsme schopni dojít. Pouhé klouzání po povrchu nikdy nedovolí proniknout do podstaty věci a dojít k plné spokojenosti. Když něco děláme, měli bychom to dělat naplno a objevit vše, co nás na našem objevování láká a má právě pro nás svůj osobitý význam. Právě proto stojí objem za to zažít a něco si z něj odnést. Nejen na fyzické, ale i na myšlenkové úrovni.

Tělo, sycené přívalem kalorií, může sice krásně růst, ale současně by se měl brát i ohled na alespoň rozumné zachování relativně dobře viditelné svalové definice. Dřívější přístupy nedbaly příliš na estetiku, takže z objemového období se stávalo synonymum pro objemného a silného, současně však silně zalitého cvičence. Rozumnější variantou je v objemovém období nasbírat kromě svalové hmoty jen nejnutnější tukový balast, který v řádech několika málo kilogramů jde dobře odstranit bez nadměrně vysilujícího zeštíhlujícího procesu, během něhož se v urputné snaze doladit formu do určitého data mohou kromě tuků pálit i usilovně budované svaly.

Budování svalové hmoty v objemovém období se přitom nemusí vztahovat pouze k soutěžní formě kulturistiky. Většina z nás si do posilovny pravidelně zajde pro splnění vlastní představy o dokonalém těle, jehož proporce zejména v oblasti pasu však dost často vypovídají o tom, že jejich nositel si se skladbou stravy příliš hlavu neláme. Je to ohromná škoda. Stačilo by přitom tak málo – vyladit jídelníček a zapomenout na stereotypní přejídání se bez ohledu na hodinu, věk, celkový energetický výdej, somatotyp a intenzitu práce v posilovně. Když už budujeme svaly, je dobré to dělat naplno, dát do snažení celé srdce, znalosti, vůli, sebezapření a přitom neztratit ze zřetele takovou obyčejnost, jakou je zachování stále přitažlivých tělesných proporcí, které mohou vyniknout nejen za vrstvou látky, ale i ve své odhalené podobě.

Stále stejná šablona? Je čas to změnit
Nabírání svalů se děje v určitých cyklech. Do určitého věku to jde relativně snadno, pak se proces jednoduše zastaví. Setrvačnost, s jakou u určitého vzorce chování zůstáváme, může být zabíjející. Vždy je dobré si uvědomit, že nelze postupovat do nekonečna. Předešlé řádky byly poselstvím toho, že je dobré mít dobrou formu v objemovém období v jakémkoliv věku. Jenže s objemem souvisí i úskalí, kterým je ignorace počtu nasbíraných tréninkových křížků. V takovém momentě je jednoduše dobré přejít na jiný přístup, než jaký jsme uplatňovali před deseti, dvaceti, třiceti nebo dokonce více roky. Můžeme si jen zopakovat, že míra dosažených individuálních výsledků má vždy svoje hranice. Když zůstaneme stále ve stejné koleji, tak najednou zjistíme, že to nikam nevede. Stále stejný přísun kalorií sice dokáže uchovat naši stávající hmotnost (či výrazně bránit jejímu poklesu), ale kvalita jednoduše nebude taková, jako kdysi. Je to takové klamání sama sebe, kdy si říkáme, že si můžeme dopřát stále stejné porce jídel, sem tam hřešit a nalhávat si, že všechno vycvičíme. Ano, můžeme, ale je to opravdu reálné? Ne vždycky se to totiž podaří.

Největší překvapení
Možná je dobré na chvíli se zastavit a říci si, že když už jsme toho po mnoha letech tolik dosáhli, je čas na změnu. Tedy přijímat méně kalorií, večer si více hlídat množství přijatých sacharidů, zvýšit podíl zeleniny a dopoledne i ovoce a především se nebát, že o něco méně kalorií bude znamenat pohromu. Množství energie by se mělo více řídit nikoliv rovnicí více jídla = více svalů, ale spíše pocitem skutečného hladu. Vychutnat si menší, ale nápaditě připravenou stravu namísto mylného dojmu, že jsme na královské hostině a můžeme si dopřát dosyta cokoliv a kdykoliv, protože jsme přeci v objemu. Co se týče tréninku, pak i nadále je pochopitelně nezbytné poctivě a pravidelně trénovat. Občas můžeme zařadit cvičení s lehčími váhami, zkusit jiné cviky a případně přidat kardio a trénink břišní partie v případě, pokud byly poslední dvě jmenované věci doposud relativně zanedbávané, protože to zkrátka nebylo tolik potřeba a dobře vypadající tělo za nás v převážné míře obstarala genetika.

Největším strachem z redukce kalorií může být obava, že nebudeme mít tolik svalů. Jenže když povolíme stisk, sundáme nohu z plynu a budeme dbát více na kvalitu, najednou s překvapením zjistíme, že se toho zase tolik nezměnilo. Méně kilogramů naší postavě jednoznačně prospěje, což potvrdí i radostný úsměv při pohledu do zrcadla. Vystoupit ze zaběhnutého stravovacího stereotypu může být osvobozující, inspirující a povznášející. Je to jako objevit dávno zapomenutou radost ze cvičení, pramenící opět v hojném množství. Trénink a význam chození do posilovny najednou může mít docela nový smysl a přinést impuls a oživení, které se promítne i do běžného života.

  • Pokud je cílem budování svalové hmoty a cvičení vás baví, pak vás vnitřní motivace sama přivede až na hranici vašich osobních možností.
  • Oddejte se této motivaci, zároveň však nezapomínejte, že kulturistika je nejen o objemech, ale také o estetice.
  • Doprovodné rozumné zvýšení množství podkožního tuku je většinou nevyhnutelné, přirozené a nutné kvůli tomu, abyste skutečně dosáhli na maximum.
  • Jakákoliv ztráta formy nad rozumnou míru, tedy výrazně tukem zalité a neforemné tělo především v oblasti pasu, je však nežádoucí. V takovém případě je na místě přijímat méně kalorií a postupovat pomaleji. Vyplatí se to.
  • Pokud naopak nenabíráte, je většinou dobrým řešením příjem kalorií navýšit.
  • Pokud z nějakého důvodu už jen stěží výrazněji nabíráte svalovou hmotu, což může být dáno například věkem, pak je dobré intuitivně redukovat příjem kalorií a najít si novou motivaci v podobě o něco méně objemného, ale esteticky velmi pěkného těla ve slušné formě.
  • Méně celkové hmoty není prohrou, zvláště pak v případě, že jste si svoje už tzv. odcvičili. Když zredukujete tělesnou váhu tím, že rozumně snížíte kalorický příjem a zároveň zachováte stávající energetický výdej (či jej dokonce ještě podpoříte například aerobní složkou), pak se díky lepší formě můžete dočkat nové motivace a nalézt ztracenou chuť k pravidelným tréninkům.

Je lepší vážit o něco méně, ale přitom vypadat mnohem lépe, než při pouhém slepém lpění na již dávno splněném snu, který tělo jednoduše odmítá plnit do nekonečna. Nebojte se menší tělesné hmotnosti, protože budete vypadat a cítit se mnohem lépe. Menší hmotnost je dobrá nejen z estetického hlediska. Kromě zmíněné motivace a nové radosti a chuti do cvičení i života získáte také celkově dobrý pocit, budete méně zatěžovat klouby, srdce a rovněž vaši peněženku.

Nebát se změny
Přehánět to za jakýchkoliv okolností s objemovým obdobím ve smyslu výrazně zhoršené formy je z dlouhodobého hlediska neproduktivní a neprospěšné. Je to jako mít před sebou nehotovou sochu atleta, jejíž kontury budou zastřeny vrstvou vše zahalujícího nánosu sochařské hlíny. Je proto potřeba se chopit patřičných nástrojů a sochu dokončit. Tedy odstranit nechtěné a nechat vyniknout skrytým a doposud jen tušeným detailům. Být v lepší formě může být skutečně fascinující, jakkoliv je to na první pohled pro psychiku, která velí ládovat se jídly za účelem dosažení co největších objemů, náročné. Když si však v hlavě všechno srovnáme a obšírněji se zamyslíme nad vlastní situací, pak můžeme docela snadno dospět k názoru, že nedat šanci drobné, ale o to výraznější změně, by bylo možná promarněním příležitosti odhalit v sobě skrytý potenciál. Možná i pro vás nastal ten pravý čas pustit se do práce.

Text a autor článku: Karel Šedivý 

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669