0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Nečekejte na ideální příležitost

Zajímavosti Nečekejte na ideální příležitost Vydáno: 22.01.2022

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Nečekejte na ideální příležitost

V životě nemusí být všechno podle vašich očekávání, abyste docílili skvělého výsledku. Stačí začít třeba tím, že navzdory únavě budete mít chuť zajít do posilovny s tím, že si dáte něco lehčího, přesto si nakonec zacvičíte jako už dlouho ne. Zkuste se proto spolehnout na svou intuici a dělejte, co vám říká, i když se to na první pohled může zdát nelogické. Třeba právě na zmíněném tréninku, kde potkáte dobře naladěného sparingpartnera a vzájemnou motivací se inspirujete a posunete dál.

Když jsme zmínili posilování, tak podobných příkladů se najde určitě víc. Lidé neustále na něco čekají namísto toho, aby konečně udělali ono klíčové rozhodnutí a začali. Všechny ty výmluvy, proč to nejde zrovna nyní, vás přitom jen brzdí od reálných výsledků. Až si najdu méně náročnou práci, až se přestěhuji, až budu mít peníze na doplňky výživy, až začne nový rok… Poselství je přitom jediné – nevyhlížejte na nějaké lepší časy, protože je to právě současné období, kdy se věci, po kterých toužíte, mohou začít uskutečňovat. Nebo snad je lepší počkat? Jenže na co?

Existuje jedna veličina, se kterou bychom měli všichni počítat. Je to čas, neúprosný a tichý společník měřící každému bez rozdílu. Čas utíká a nevrací se. Příležitosti se znovu nenabízí a neopakují. Je sice přirozené, že každý chceme uskutečňovat plány pokud možno v co nejlepších podmínkách. Jenže neustálé váhání a přešlapování na místě nás mezitím může paradoxně připravit o skvělý výsledek navzdory tomu, že podmínky k jeho vzniku nejsou dokonalé. Představte si vaši současnou situaci jako obal dárku. I když balení nemusí být dokonalé, může se uvnitř obyčejné kartonové krabice skrývat přepychový dar.

Jste unaveni po celodenním dni a nechce se vám jít cvičit? Jděte. Nemáte příležitost navštěvovat posilovnu? Trénujte doma, v garáži, ve sklepě, kdekoliv. Nemůžete se momentálně přihlásit na jazykový kurz, přesto byste se však rádi naučili cizí jazyk? Začněte se sami učit jeho základy. Toužíte pořizovat snímky s profesionálním fotoaparátem, ale musíte se prozatím spokojit s docela obyčejným? Běžte a zaznamenávejte svět okolo vás, zatímco se budete zdokonalovat v kompozici a dalších náležitostech, byť prozatím v pro vás nedokonalé technické kvalitě. Chcete se seznámit s vytouženým protějškem, a když ho potkáte, nemáte na sobě zrovna nejlepší oblečení, takže se stydíte jej oslovit? A co když se ta příležitost nebude už nikdy opakovat? Kdo čeká na ideál, nemá často vůbec nic.

Existuje snad jediná výjimka, kdy se čekat vyplatí. Třeba tehdy, když byste měli pilotovat letadlo navzdory silné bouřce. Někdy je tedy nejlepší akce žádná akce, zvlášť pokud by mělo jít o život. V ostatních případech však jděte štěstí naproti tím, že začnete. Je zavřené posilovna? Dělejte kliky a dřepy bez zátěže, jděte se proběhnout, protáhněte se. Nemáte dostatek financí na lepší stravu? Tak zkrátka jen cvičte a uvidíte, že to za čas bude lepší. Je to totiž rozhodně lepší volba, než se utápět v negativních myšlenkách a nechat tělo chátrat. Nastartujte vaši mysl pozitivními představami, které za čas nepředvídatelně a překvapivě dostanou skutečnou podobu. Opravdoví šampioni často nezačínali v ideálních podmínkách, přesto se díky lásce k posilování dostali až na samotný vrchol. Touha, motivace, vizualizace a sny vám společně s intuicí vždy ukážou správnou cestu, jakkoliv složité a nepřekonatelné se vše může zdát.

Když máte znemožněno něco dělat, zvolte náhradní řešení. Je to jako hrát karty. Když se rozdá, také je přece nepoložíte na stůl s tím, že to nemá cenu. Hrajeme s tím, co máme, protože ve výsledku něco málo určitě získáme. A v další hře si vše vynahradíme. Ono se to samozřejmě řekne jednoduše, protože někdy to může být skutečně složité. Proto respekt před všemi, kdo se nevzdali a nevzdávají. Chcete-li zhubnout, nabrat svaly, dostat se do kondice či dosáhnout čehokoliv v životě, zapomeňte na vše okolo a jděte za svým cílem. Přestaňte se zdánlivě odůvodnitelnými výmluvami, proč nemůžete začít hned. Nečekejte na další den, lepší podmínky, výhodnější příležitost, lepší náladu či větší motivaci. Šance je právě teď. Stačí jen vstát a jednat. Tak to udělejte. Budete odměněni.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669