0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Každodenní suplementace

Suplementy Každodenní suplementace Vydáno: 23.09.2021

Michal Dimelis Autor článku
Michal Dimelis

Snad se pomalu vše vrací do normálu, fitka jsou již nějakou tu dobu otevřená a tak věřím, že většina z Vás se již vrátila k pořádnému tréninku. Součástí tohoto fitness života je samozřejmě i suplementace a na tu se dnes zaměříme.

Napíšu Vám proč a jaké doplňky výživy užívám já osobně, každý den a po celý rok. Na konci zmíním také suplementy, které neužívám pravidelně.

PROTEIN

Kdybych si měl vybrat nejdůležitější doplněk, tak by to pro mě byla sakra těžká otázka. Nedávno se mě na tuto otázku někdo zeptal a já upřímně nevěděl co odpovědět. Dlouho poté jsem nad touto otázkou přemýšlel a vím, že většina z Vás by zajisté řekla protein. Vidím to i na prodejnosti a celkového zájmu komunity fitness nadšenců. Já se ovšem nedokážu plně rozhodnout, zda by to byl opravdu protein či vitaminy s minerály, které též řadím naprosto nejvýše. Třeba když jedu na dovolenou, kterou strávím odpočinkem bez cvičení, tak vždy sebou beru vitaminy s minerály, ale protein nikoliv, bílkoviny načerpám pouze ze stravy. Na druhou stranu, kdybych si měl představit fungování bez proteinu, který mi napomáhá doplnit potřebné množství bílkovin, které je při fyzické námaze v mém normálním režimu navýšené, pak nevím, jak bych tolik bílkovin dokázal příjmout ze stravy. Proto považuju protein i vitaminy s minerály za mé nejdůležitější doplňky a nedokáži říci, který z nich řadím výše.

Dávkování

Protein dávám převážně 2x denně po 30g. Jednu dávku směřuju po tréninku a druhou k mému jídlu, kdy si ho rozmíchám do ovesných vloček. Samozřejmě občas využívám proteinový nápoj i např. na cestách, výletech apod. kdy je pro mě obtížnější příjmout pevnou stravu, tak právě protein v tomto ohledu výborně poslouží.

Konkrétní produkt

Nedám dopustit na Diamond Whey Protein, který jsem si na tolik oblíbil, že je pro mě proteinem číslo jedna. Dříve jsem pravidelně střídal různé proteiny od různých výrobců a spíše je zkoušel. Občas jsem měl nějakého favorita, ke kterému jsem se vracel, ale nyní nemám důvod nic měnit, jelikož Diamond Whey Protein považuji za nejlepší protein na trhu a já rád dopřávám mému tělu to nejlepší, tak měnit protein za horší by samozřejmě nebyla ta správná cesta.

Diamond Whey Protein naleznete v našem obchodě po kliknutí na tento odkaz

MULTIVITAMINOVÝ A MINERÁLOVÝ KOMPLEX

O jeho důležitosti jsem se zmiňoval již výše, tak že i tento doplněk pro mě představuje nezbytnou součást mé každodenní suplementace. Aby mé tělo mohlo správně fungovat navíc při fyzické aktivitě, kterou mám je pro mě příjem vitaminů a minerálů naprostou nutností. Mým oblíbeným heslem je, co od svého těla žádáte a očekávate, to mu musíte také vrátit a držet imunitu a své zdraví co nejlépe to jen jde.

Dávkování

Dávám 2 kapsle denně - 1 ráno po snídani a 1 večer po večeři, tedy vždy po jídle, jelikož přípravek obsahuje vitaminy rozpustné v tucích (A, E, D a K). Pokud někdo dává tyto vitaminy na lačno, tak jsou to bohužel vyhozené peníze, jelikož tyto vitaminy se v těle nedokáží využít.

Konkrétní produkt

Ještě nedávno jsem využíval dva druhy multivitaminů. Cardio PLUS, u kterého se mi líbí, že obsahuje ty nejdůležitější vitaminy a minerály ve vysoké míře o proti konkurenčním produktům a Vita Solution, který je komplexnější. Nyní již užívám pouze 1 produkt a tím je Cardio PLUS, který ačkoliv neobsahuje celé vitaminové a minerálové spektrum, tak za mě v něm obsažené vitaminy a minerály jsou zcela pro denodenní použití dostatečné.

Cardio PLUS naleznete v našem obchodě po kliknutí na tento odkaz

HOŘČÍK + ZINEK

Dva pro mě nejdůležitější minerály, kterým patří stejná důležitost v mém suplementačním pomyslném žebříčku, jako u proteinu a komplexu vitaminů s minerály. Hořčík a zinek vždy užívám zvlášť a nekombinuji s ostatními vitaminy a minerály a to z jednoho prostého důvodu. Hořčík se dle několika studií tluče s vápníkem, tudíž by se měl užívat samostatně, ideálně tedy na lačno, jelikož vápník obsahujou nejen doplňky stravy v podobě multivitaminů, ale i např. mléčné produkty (proteinové nápoje). A i proto užívám hořčík v kombinaci se zinkem (jelikož jsou tyto minerály na sebe synergenní) pouze na lačno, jelikož jak jsem uvedl již výše u multivitaminu, který zase užívám po jídle z důvodu obsahu vitaminů rozpustných v tucích. Existují i studie, které deklarují opak, tudíž volba je na každém zvlášť, i proto spousta výrobců vyrábí multivitaminové komplexy, které obsahují i právě hořčík se zinkem, proto říkám volba je na každé osobě, jak s tímto "problémem" naloží. Já osobně se přikláním k užívání těchto minerálů na lačno.

Dávkování

Dávám 3 kapsle denně na lačno před spánkem.

Konkrétní produkt

Používám jedině hořčík a zinek ve formě bisglycinátu, který má za mě nejlepší využitelnost, navíc mi zlepšuje kvalitu spánku díky aminokyselině Glycin, která má zklidňující účinky.

Magnesium Bisglycinate + Zinc naleznete v našem obchodě po kliknutí na tento odkaz

OMEGA 3

Omega 3 mastné kyseliny jsou pro mě dalším z nepostradatelných suplementů. Benefitů, které tento báječný suplement nabízí je opravdu značné množství. Kyselina EPA, kterou tento suplement obsahuje má prokazatelně příznivý vliv na srdeční činnost, optimální krevní tlak, podporuje snížení hladiny špatného cholesterolu (LDL) a pozitivně působí též při kardiovaskulárních onemocnění. Působí na kvalitu cév, jejich pružnost, má protizánětlivý efekt a je důležitá pro správnou činnost buněčných stěn (membrán).

Kyselina DHA, tedy další kyselina, kterou Omega disponuje hraje důležitou roli ve vývoji mozku a nervů a to zejména v těhotenství.Osobně s ní má moje manželka velmi dobré zkušenosti, jelikož užívala Omegu 3 během celého těhotenství a i našemu dítěti dáváme téměř od narození Omegu 3. Díky tomu je naše dítko velmi vyzrálé na svůj věk, uměl rychle chodit, mluvit je velice inteligentní a vše toto přisuzuju právě užíváním Omegy 3 mastných kyselin. DHA je též důležitá pro správnou funkci buněčných stěn, stavu očí, nervů, imunity a kardiovaskulárního systému. Je důležitá také zejména v období dětství pro správný mentální vývoj dítěte – pro lepší koncentraci a paměť, stejně tak ale i pro prevenci stařecké demence a problémů s pamětí u straších jedinců. Omega 3 je též protizánětlivá. Měl by ji užívat v našich končinách téměř každý, jelikož Omegu 3 obsahují zejména čerstvé mořské ryby, které jí v takovém množství, aby pokryla její průměrný denní příjem málokdo. Bohužel je pro nás tím pádem velmi deficitní.

Dávkování

Dávám 6 kapslí denně (3 kapsle ráno po jídle a 3 kapsle večer po večeři). Spolu s Omegou zapíjím též vitaminy rozpustné v tucích, z důvodu vyšší vstřebatelnosti a využitelnosti těchto vitamínů.

Konkrétní produkt

Dlouhou dobu jsem užíval běžnou Omegu, kterých je k dostání na trhu přemíra. Až postupem času, kdy jsem se dozvěděl podrobnější informace, které mi otevřely oči jsem začal užívat kvalitní Omegu z tresčích jater s jasným původem a to z Islandu. Omega je jedna ze suplementů, na kterých by se šetřit nemělo a měla by se vybírat opravdu kvalitní a ověřená.

Omega 3 Cod Liver Oil naleznete v našem obchodě po kliknutí na tento odkaz

VITAMIN C + VITAMIN D3

Kombinace dvou vitaminů, která značně podporuje imunitní systém, to je pro mě dalším nepostradatelným doplňkem, zejména v zimních měsících. Užívám ho celoročně, jelikož poslední dobou je slunečního záření čím dále méně a tolik času na slunci nepobývám (Vitamin D3) no a pokud jde o imunitu, tak ta je v poslední době taktéž velice důležitá, proto suplementuji tyto vitaminy ještě i zvlášť samotné, i když je již mám v multivitaminu.

Dávkování

Dávám 1 kapsli ráno po snídani. Dávám vždy po jídle, jelikož obsahuje Vitamin D, tedy vitamin rozpustný v tucích.


Konkrétní produkt

Používám kombinaci těchto dvou vitaminů v jednom doplňku, který je ještě navíc obohacen Zinkem.

Immunity PRO naleznete v našem obchodě po kliknutí na tento odkaz

PRE-WORKOUT

Suplementace před tréninkem je pro mě velice důležitá. Mám vyzkoušeno, že pokud tělu nedodám potřebné látky před zahájením tréninku, pak trénink nikdy není tak tvrdě odjetý. A je to vyzkoušeno řadou let, tudíž není to pouze v hlavě. Proto považuji pre-workout za pro mě též velice důležitý doplněk a zařazuji ho celoročně.

Dávkování

Dávám jednu dávku 40 minut před zahájením tréninku a postupně cca. 20 minut pozvolna popíjím. I to je má rada a dobrá zkušenost, že pre-workout by se měl popíjet pomalu, aby látky v něm obsaženy začaly správně fungovat.

Konkrétní produkt

Na rozdíl od předešlé suplementace, kde jste viděli, že používám vše od jedné firmy (GF Nutrition), tak zde pravidelně pre-workouty střídám, či si míchám potřebné látky sám. Možná se ptáte proč používám vše pouze od jedné firmy. Je to z toho důvodu, že nerad plácám více věcí najednou od jiných výrobců. Každý výrobce má své určité portfolio výrobků, které mají hlavu a patu (alespoň tedy u kvalitních značek), proto dávám přednost pouze jednomu výrobci a vše užívám od něj, alespoň tedy základní suplementy, které jsem výjmenoval výše. Samozřejmě mojí prioritou je si vyhledat takového výrobce, kterému se dá věřit, zjistíte si o něm všechny potřebné údaje zejména, aby měl jasně daný původ surovin z kterých suplementy vyrábí a vyznačoval se kvalitou a čistotou. Tudíž nekoukat pouze na marketing dané firmy a propagandu placených kulturistů a fitnessek. Takové to firmy ve směs bývají velice pofidérní v mých očích, jelikož sází bohužel především na neznalost konečných spotřebitelů.

Trochu jsem odbočil. Jak jsem psal výše, pre-workouty rád střídám a to ne úplně z důvodu, že po nějaké době přestane jeden a ten samý pre-workout fungovat (on fungovat nepřestane, jen už ho tolik necítíme, ale látky které obsahuje fungují pořád), ale baví mě zkoušet nové a nejvíc se mi zamlouvá míchat si svůj vlastní pre-workout, kdy dávám zejména čistý L-Citrullin, Beta Alanin a kávu. Tato kombinace mi vyhovuje a preferuji jí.

 

Teď budu pokračovat se suplementy, které již nepovažuji za nezbytné a neužívám je po celý rok.

GLUTAMIN

Aminokyselinu L-Glutamine jsem dříve užíval celkem pravidelně. Nyní ji používám už jen pouze v zimních měsících, kdy je dobrá především na imunitu či při střevních potížích, jelikož Glutamin příznivě působí na střevní trakt.

ESENCIÁLNÍ AMINOKYSELINY

Esenciální aminokyseliny využívám pouze v intra nápoji během tréninku, kdy je mám oblíbené v kombinaci s glutaminem, elektrolyty a betainem. EAA neužívám po celý rok, dokážu se uspokojit pouze s čistou vodou, ale v letních měsících rád doplňuju elektrolyty při tréninku, tak většinou sahám již po hotovém nápoji právě společně s EAA.

KREATIN

Kreatin zařazuji zejména v silovém období 1-2x do roka, kdy je jeho opodstatnění největší. Nyní zkouším nový KreAlkalyn v kapslové podobě od GF Nutrition, který je navíc obohacený o AAKG, na který jsou vynikající nejnovější studie, které prokazují jeho funkčnost a vyšší využitelnost o proti klasickému kreatinu monohydrátu. To ale poreferuji v samostatné recenzi.

SACHARIDY

V objemové fázi zařazuji kombinaci Maltodextrinu a Glukózy po tréninkové aktivitě smíchaný spolu s proteinem a cyklický dextrin během tréninku.

SPALOVAČ

V dietní fázi občas podpořím metabolismus kvalitním thermogenním spalovačem.

Čas od času také rád zkouším různé bylinky a extrakty od firmy Viridian a Puhdistamo. Moji oblíbený jsou zejména adaptogeny (Ashwagandha, Cordyceps) ale to se někdy rozepíšu v samostatném článku. Jiné suplementy nepoužívám.

Snad tímto článkem někomu pomohu sestavit jeho vlastní suplementační plán.

Pěkný den Vám všem.

Michal Dimelis

Michal Dimelis
Poradce pro výživu se zaměřením na sportovní suplementaci a zdravý životní styl.

Absolvent Face Fitness Academy se zaměřením na suplementaci, fitness a kondiční kulturistiku. V oblasti fitness a doplňkové výživy se pohybuje od roku 2011. Ve firmě Goldfitness s.r.o. působí na pozici poradce, konzultanta a prodejce od roku 2015. Aktivně se věnuje kondiční kulturistice a zdravému životnímu stylu.

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669