:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Karel Šedivý-Nejlepší volba je ta vaše

Nejlepší volba je ta vaše

Pohled na výběr doplňků výživy z trochu jiného pohledu

Tento článek je určený všem, kdo při volbě nad vhodným doplňkem výživy váhají hned ze začátku - pečlivě vybírají, avšak obtížně určují semifinálové pořadí a nakonec se bezradně rozhodují mezi nejlepšími finalisty. Řada z nich se také potácí v onom mnohdy až urputném vnitřním dilematu volby a zakoupení jakési dokonalé jedničky v oblasti výživových doplňků. Takové jedničky, která by svými účinky v podobě dosažených sportovních výsledků překonala veškerá očekávání, potvrdila správnost výběru a ukončila přítomnost dosavadních vnitřních pochybností. Je však něco takového možné? A pokud ano, byla by tím pádem potvrzena existence absolutně nejlepší volby?

Muka rozhodování
Představme si, že stojíme ve velkém supermarketu u chladicího pultu s nespočtem jogurtů a rozhodujeme se, jaký poputuje do našeho nákupního vozíku. Někdo to lidově označuje jako "muka rozhodování" a raději chodí do menšího obchodu. Popsaný fenomén není ničím neznámým a psychologové dobře vědí, jak složitým úkolem se pro některé jedince v této situaci stává na první pohled snadný výběr jediného kelímku. Zkusme si představit, že namísto jogurtů vybíráme proteinový koktejl. Jaký zvolíme? Budeme také váhat? Ano, protože váhání je logické. Při výběru zohledňujeme nejrůznější pro nás podstatné faktory, jakými jsou například velikost balení, cena, kvalita, chuť či složení výrobku. V případě proteinového nápoje vstupuje navíc do hry zejména kritérium účinnosti a také stravitelnosti.

Jak z toho ven?
Začněme jednoduchým tvrzením, podle kterého se v každém kelímku skrývá jogurt. Nezáleží na tom, jak vypadá obal či jak lákavá je grafika a popisky na obalu. Je pravda, že obal prodává, ale čistě logicky bude obsah uvnitř vždy jen jogurtem. Pak už stačí jen aplikovat osobní preference a díky nim zvolit nejlepší možnost výběru. Pokud mám tedy například chuť na plnotučný jahodový jogurt v nejlepší kvalitě a jsem ochotný zaplatit vyšší cenu, pak si vyberu bio jahodový jogurt. Jestliže bude výrobek vyhovující daným požadavkům nabízen i jiným výrobcem, je dobrým řešením jeho zakoupení při další příležitosti. Bez ohledu na podrobné procentuální složení jednotlivých živin či množství ovocné složky se pro vás ve výsledku do budoucna stane v dané kategorii oblíbeným jen jeden z nich anebo budou mezi favority stejnou měrou patřit oba dva.
Podobně snadno lze postupovat jak u zmíněného proteinového nápoje, tak i u jiných kategorií doplňků výživy. Proteinové nápoje nám poslouží pouze jako modelový příklad, který nám ukáže jednoduchou cestu výběru z často desítek zdánlivě stejných produktů. Pokud si budete chtít dopřát nejlepší kvalitu proteinového nápoje bez ohledu na cenu, pak si pravděpodobně vyberete výrobek s minimálním množstvím laktózy, evropským původem surovin a zohledníte i obsah dalších pro daný případ prospěšných látek, jakými jsou například trávicí enzymy nebo probiotické kultury.

Zapamatujte si....pro snadný základní výběr stačí pouze aplikovat osobní preference. Ty si můžete představit jako síto, na jehož dně uvíznou dva nebo tři výrobky.

Zbývají dva - který je lepší?
V tomto momentě jsme vybrali to nejlepší, co současný trh s proteinovými nápoji nabízí a zúžili tak výběr na pouhé dva nebo tři výrobky. Opět si připomeňme, že se nemusí jednat pouze o zmíněné proteinové nápoje, ale o jakoukoliv jinou kategorii doplňků výživy. Přístup bude vždy stejný – aplikací osobních preferencí nejprve definujeme pomyslné síto, jehož prostřednictvím odfiltrujeme převážnou část nabídky.
Nyní nastává poslední úkol, kterým je určení konečného vítěze. V této chvíli bychom mohli v rámci výběru absolutně nejlepšího výrobku zkusit porovnávat biologickou hodnotu, obsah bílkovin, využitelnost či procentuální zastoupení jednotlivých druhů bílkovin (např. CFM izolát, nativní syrovátkový izolát, ultra filtrovaný koncentrát, micelární kasein). Ačkoliv se v tomto momentě a na tomto příkladu pohybujeme na samotné špičce toho, co je na trhu v oblasti proteinových přípravků k dostání, je zde stále určitý prostor pro určení nejlepšího výrobku na základě vědecky podložených parametrů. Pokud tedy na jejich základě budeme mezi sebou porovnávat několik málo vybraných výrobků, můžeme nakonec skutečně určit konečného vítěze. Bude to však výsledek jednoznačný? Znovu si připomeňme, že odpověď hledáme především z toho důvodu, abychom našli takový výrobek, který nám z hlediska tréninkových pokroků při formování postavy či budování svalů přinese nejlepší výsledek.

Jemné rozdíly
Po skončení detailní analýzy a vyhlášení vítěze tu tedy máme jednoduchou otázku. Bude mít užívání zvoleného přípravku hmatatelnější a citelnější dopad v podobě reálných sportovních výsledků (lepší růst svalstva, lepší výkonnost, regenerace) v porovnání s výrobkem na druhém nebo třetím místem? Pravděpodobně nikoliv. Anebo bude tak bezvýznamný, že ho nebude možné vizuálně registrovat. Nechme prosím v tomto ohledu stranou všechny ty suplementovými společnostmi sponzorované výzkumy, ve kterých fotografie dokumentující fyzickou přeměnu subjektu doprovázejí názorné procentuální grafy. Zatímco například procentuální rozdíl určitých parametrů mezi dvěma nejlepšími výrobky v dané kategorii může na papíře vypadat zajímavě, praktické výsledky budou minimální. Jinými slovy lze říct, že reálné sportovní výsledky budou s použitím papírově nejlepšího proteinového přípravku stejné, jako kdybychom používali výrobek ověnčený stříbrnou nebo dokonce bronzovou medailí.
Stejně bychom se mohli pokusit určit vítěze v kvalitativně nižší kategorii proteinových přípravků, které obsahující převažující nebo dominantní podíl například koncentrátu syrovátkové bílkoviny, mají větší podíl laktózy a nejsou obohaceny například o trávicí enzymy. Pokud potřebujeme uvažovat ekonomicky, je i tato kategorie výrobků vhodná neboť i v rámci méně ušlechtilých parametrů a přes některé nedostatky dokáže splnit nároky na potřebnou dodávku bílkovin do organismu. I zde můžeme nastavit zmíněné síto, vybrat několik nejlepších produktů a následně se pokusit určit absolutně nejlepší výrobek v dané cenové hladině. Z papírového pohledu se nám jej opět podaří najít, nicméně z praktického hlediska bude hledání nejlepšího výrobku ve zvolené cenové relaci opět postrádat větší význam.

Zapamatujte si – je podstatný rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší kategorií doplňků výživy. Hledání jemných nuancí mezi parametrově vyrovnanými výrobky však praktický prospěch nepřináší.

Přirovnání k potravinám
Zkusme si nyní přirovnat nejlepší doplňky výživy stojící na samé špičce ve svojí kategorii k potravinám z obchodu. Nízkotučné sýry, tvaroh, vejce či libové maso mohou díky obsahu hodnotných živočišných bílkovin představovat proteinové nápoje. Celozrnné těstoviny, hnědá rýže, brambory a ovesné vločky budou dobře sedět pro kategorii sacharidových nápojů. A ovoce se zeleninou pak dobře poslouží jako přirovnání k vitamínovým a minerálním doplňkům. Každá ze zmíněných potravin v dané kategorii představuje to nejlepší, co je v obchodu s potravinami pro kulturisty a příznivce posilování k dostání. Najdeme zde pochopitelně rozdíly v obsahu sacharidů, vlákniny či minerálních látek, nikdy však nebude možné říci (pokud to zevšeobecníme), že pro nejlepší výsledky je potřeba konzumovat pouze hnědou rýži, jako zdroj bílkovin vyhledávat výhradně kuřecí nebo krůtí maso a z ovoce konzumovat jen jablka.
Uvedené potraviny jsou jedněmi z těch, které se v jídelníčku atletů objevují nejvíce, avšak žádná z těchto potravin není (a neměla by být) konzumována jako jediný převážný dlouhodobý zdroj bílkovin nebo sacharidů. Všechny tyto potraviny mají jiné složení, odlišný aminokyselinový profil, různě vysoký glykemický index, liší se obsahem vlákniny a dalších látek jakými jsou vitamíny, minerály a ostatní mikronutrienty. Každá je jedinečná a díky tomu přináší organismu něco specifického. Pokud tedy definujeme vícero vhodných potravin, pak můžeme podobně definovat i více špičkových doplňků výživy – v našem případě proteinových nápojů. I když se budou v některých parametrech lišit, nikdy nebude možné určit z hlediska praktických výsledků jednoznačného vítěze, protože každý kandidát na vítěze bude vlastně vítězem sám o sobě.
Zapamatujte si – tak jako v jídelníčku přirozeně kombinujeme více druhů nejlepších potravin, protože každá z nich je důležitá a o žádné se nedá prohlásit, že je absolutně nejlepší, tak je možné se stejným úspěchem využívat pozitivních účinků více druhů doplňků výživy v dané kategorii tím, že určitý produkt po čase nahradíme jiným výrobkem s porovnatelnými parametry.

Co člověk, to originál
Nikdo na světě vám nemůže poradit, jaký je nejlepší výrobek v dané kategorii. Už jsme si řekli, že je to jen obtížně definovatelné a že rozdíl mezi používáním jednoho nebo druhého špičkového výrobku nepřinese z hlediska fyzické proměny porovnatelný rozdíl. Do hry vstupuje i řada dalších aspektů, kvůli kterým nelze stoprocentně paušalizovat a definovat stoprocentně nejlepší výrobek. Každý člověk má jiný metabolismus, jinak reaguje na podání různých látek obsažených v doplňcích výživy či odlišně vnímá chuť podaného doplňku výživy, což ve výsledku ovlivňuje trávení a asimilaci. Pokud je na trhu opravdu dobrý produkt, pak je na něj většinou i velmi dobrý ohlas. To však neznamená, že s takovým produktem bude spokojeno sto procent konzumentů. Vždy se najde část těch, kterým nebude daný špičkový výrobek z určitého specifického důvodu plně vyhovovat a naopak budou mnohem více spokojeni s podobným produktem třeba i od jiného výrobce, byť z hlediska funkčních parametrů může být jeho hodnocení relativně méně příznivé. Nezřídka se také stává, že co je pro někoho spásou, nemusí na jiného téměř vůbec zabírat. Každý jsme zkrátka originál, jehož definici často stěží zvládneme my sami, natož pokud se takového úkolu pokusí zhostit někdo jiný.

Každá volba je dobrá
Neexistuje špatná volba. Každá je totiž dobrá, protože vám dokáže přinést určitý výsledek a obohatí vás o nějakou zkušenost. Existuje spíše několik nejlepších voleb, ale jediná cesta ve smyslu nejlepšího výsledku neexistuje. Když zvolíte špatně, je to sice nepříjemné, ale užitečné, protože se učíte. Svým způsobem je to rovněž výhra, přestože někdy chutná trpce. Získáváním zkušeností se obohacujete a zjišťujete, jaký směr je pro vás nejlepší. Vidíte, co je pro vás užitečné, podstatné a co vám za vaše investované peníze přináší odpovídající výsledek.
Není třeba se sžírat přemítáním o absolutně nejlepší volbě, protože taková neexistuje. Zvolte si s ohledem na svoje potřeby a možnosti to nejlepší a buďte vždy přesvědčení, že jste si vybrali správně. I když se vám podaří vybrat dobrý výrobek, neváhejte jej jednou za čas nahradit jiným podobně kvalitním produktem. V každém případě očekávejte podstatný rozdíl mezi nejlevnější a tudíž jen stěží doporučitelnou formou doplňků výživy a špičkovými přípravky dosahujícími všeobecně uznávaných nejvyšších parametrů. Na druhou stranu však nečekejte, že mezi výrobky s podobnou kvalitou, složením a cenou, které se liší jen slogany a grafickým pojetím obalu, lze nalézt absolutně nejlepší produkt.

Shrnutí na závěr

  • - v závislosti na sportovním cíli se nejprve zaměřte na odpovídající kategorii doplňků výživy, následně pak na základě osobních preferencí vytvořte pomyslné síto výběru
  • - zvolte si jeden až tři produkty, které nejvíce splňující vaše požadavky a představy
  • - v úvahu při základním výběru vezměte i recenze, informace obsažené v odpovědích v poradně či osobní doporučení prodejce
  • - při výběru se nenechte ovlivnit atraktivními obaly a nápisy
  • - s ohledem na co nejlepší výsledky se zaměřujte na vyšší cenovou hladinu doplňků výživy a vyhledávejte především stálé, solidní a důvěryhodné značky s dlouhodobě příznivou odezvou a reputací
  • - nebojte se finálního rozhodnutí o koupi konkrétního výrobku a nepochybujte o tom, zda jste si v dané cenové relaci vybrali správně
  • - nezapomeňte, že nejlepším palivem pro vaše svaly a pěknou postavu je pevná strava složená ze základních, čistých a co nejméně průmyslově zpracovaných přírodních potravin, jejíž další nadstavbou a přechodem na novou úroveň je vhodný výběr kvalitních doplňků výživy

Text: Karel Šedivý
Filozofií společnosti Goldfitness s.r.o. není z dlouhodobého hlediska nabízet podprůměrné, diskutabilní nebo nevyhovující výrobky, takže v tomto ohledu představuje volba výběru na Goldfitness.cz více než dobrý startovací můstek.

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.