:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Kapslové aminokyseliny BCAA

Jen málokdy se na trhu objeví aminokyselinový přípravek, o kterém se dá s hrdostí prohlásit, že svoji úlohu plní nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Snad každý z nás, kdo trochu déle trénuje, mohl o reálném přínosu při užívání aminokyselin pro hmatatelné tréninkové výsledky někdy zapochybovat. Možná to znáte sami. Koupíte si skvěle popsaný aminokyselinový přípravek a čekáte na zázrak, který nepřichází. Jistě, aminokyseliny samy o sobě zejména při špatném tréninku a mizerné stravě zase tolik nezvládnou, ale nezaznamenat téměř nebo vůbec nic? To už je trochu k zamyšlení. Věda v tomhle případě opravdu nelže, když říká, že intenzivním tréninkem dochází k poškození svalových struktur, pro jejichž následnou obnovu jsou tolik důležité zejména tři volné aminokyseliny L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin, které jsou ve svalových bílkovinách zastoupeny až z 33%. Tak v čem je tedy problém?

Odpovědí je jednoznačně kvalita a čistota.
Většina či spíše drtivá většina těchto přípravků se připravuje syntetickou cestou a výsledný produkt v tabletové podobě je tak z velké části jen poslepovanou stavebnicí se zbytečně zatěžujícím a ničemu neprospívajícím obsahem potravinářských pojiv. Pak se nelze divit, že účinnost i při plném dávkování může být žádná nebo zanedbatelná. Aby se účinek projevil v požadované podobě, dávkuje řada sportovců některé výrobky v o něco větším, než doporučovaném množství. Určitě to neznamená, že všechny podobně vyrobené produkty jsou špatné. Rozdíly i na tomto poli rozhodně existují a opět jde jen o zmíněnou kvalitu, čistotu a následnou účinnost.

Výše popsané řádky však určitě nejsou poplatné v případě volných větvených aminokyselin neboli Branched Chain Amino Acids od firmy Reflex Nutrition. Tady jde kvalita skutečně ruku v ruce s tím, co říkají fakta na papíru. Jejich BCAA se v kombinaci s plnohodnotným tréninkem a odpovídající výživou velice příjemnou a jasně zaznamenatelnou formou podepíší na výsledcích vašeho tréninkového úsilí. Tohle není reklamní fráze. To je v praxi ověřený fakt. Ne nadarmo patří tento výrobek k jedněm z neprodávanějších ve své kategorii. Asi nejdůležitější je želatinová kapslová forma, díky které odpadají stranou všechna ta pojidla používaná u klasických stlačovaných tablet. Garantovaný poměr jednotlivých aminokyselin ve vědecky ověřeném poměru 2:1:1 je pak už jen prostou samozřejmostí. Ale to nejlepší přichází na konec. Reflex totiž v tomto případě vsadil na fermentovanou formu aminokyselin, při které byla při výrobě použita přirozená přírodní cesta za pomoci enzymů. Tohle všechno samozřejmě stojí o něco víc, nicméně relativně dražší cena výrobku může někoho odradit jen do té doby, než si spočítá, že se mu tato investice mnohonásobně vyplatí.

Co můžete tedy od větvených aminokyselin BCAA od výrobce Reflex Nutrition očekávat a jak tento přípravek dávkovat? Výrobek jsem začal užívat na základě velmi dobré nestranné osobní zkušenosti a zklamaný jsem rozhodně nebyl. Při cvičení jsem zaznamenal znatelný pocit nárůstu energie, chuti dát si další sérii a celkově tak na tréninku odvést větší množství práce. Po jeho skončení jsem měl zase pocit daleko lepší regenerace. Jinými slovy ani po intenzivnějším tréninkovém zatížení nebyla následná svalová namoženost projevující se obvykle na druhý či třetí den tak veliká, jakou bych normálně očekával. Pokud je vaším cílem právě regenerace, skvělý trénink, podpora nárůstu svalové hmoty a její ochrana nebo se vaše zaměření ubírá redukčním směrem, kdy se kromě úbytku tukové tkáně snažíte právě o zachování maximálního množství svalové hmoty, pak jste na správném místě. Tohle všechno je navíc skvělé v souvislosti s čistotou výrobku a jeho deklarovanou zdravotní nezávadností.

Co se týče dávkování, to je v popisu na obale výrobku stanovené na 6 tablet 30-40 minut před tréninkem, stejný počet tablet se pak užije bezprostředně po jeho skončení. Osobně jsem několik týdnů zkoušel před i po tréninku užívat jen 5 kapslí a výsledky byly vynikající. K potřebnému efektu je skutečně podmínkou užívat přípravek jak před, tak i po tréninku. V případě menší tělesné hmotnosti můžete pro začátek vyzkoušet 4-5 kapslí před a po tréninku, rozložitější a fyzicky těžší jedinci by pak vzhledem k celkové potřebě větvených aminokyselin měli sáhnout k doporučenému dávkování od výrobce či jej umírněným způsobem překročit a zkusit užívat až 8 tablet jak před tak po fyzické námaze.

Za zamyšlení pro ještě lepší výsledky pak stojí užití dávky těchto aminokyselin i druhý den ráno po absolvovaném tréninku v předešlém dni. Kapsle užíváme zásadně na lačno, zapíjíme pouze vodou a jídlo konzumujeme nejdříve za 25-30 minut. Pokud nám jde o redukci tuku, je příjem jídla i za hodinu po tréninku v pořádku. V případě budování svalové hmoty kapsle zapijte ještě v posilovně po skončení poslední série, abyste zbytečně neztráceli čas a mohli si následně co nejdříve dopřát svaly budující koktejl s převahou sacharidové složky. A ještě jedna věc na závěr. I když všichni dobře víme o synergické funkci různých doplňků výživy, zkuste vzhledem k osobnímu ověření účinnosti tohoto výrobku neměnit nic na svém tréninkovém ani stravovacím režimu a jednoduše na několik týdnů zařaďte tyto BCAA do svého suplementačního plánu. Věřím, že při troše objektivity a vnímavosti brzy zjistíte zajímavou změnu, kterou kromě vás už ocenila celá řada spokojených zákazníků.

Text: Karel Šedivý
spisovatel, trenér II. třídy, absolvent Trenérské školy se specializací "kulturistika" na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, odborný poradce a autor mnoha článků časpisu Svět kulturistiky.

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.