:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Hledáte kvalitní gainer ?? - Výběr kvalitního gaineru II.

Hledáte kvalitní gainer? Sledujte obsah laktózy, ušetříte spoustu peněz!

Možná Vás to překvapí, ale některé gainery mohou obsahovat až 60% těžce stravitelné laktózy, která jak známo do sportovní výživy rozhodně nepatří.

Co je to laktóza?

Laktóza je cukr (disacharid), který je obsažen v kravském mléce. Z řady studií vyplývá, že většina dospělé populace má jen nízkou laktázovou aktivitu (na rozdíl od dětí), takže vysoké procento lidí po celém světě nemá dostatek laktázy, aby rozdělili laktózu a tak trpí intolerancí laktózy, často aniž by o tom vůbec věděli. Bez laktázy zůstává disacharid laktóza nerozštěpený a nemůže být absorbován skrz střevní stěnu do krevního řečiště. Toto se všeobecně nazývá intolerancí laktózy.

Co to znamená pro naše tělo?
Odpověď je jednoduchá: prakticky nulový kalorický efekt pro růst svalové hmoty+ vyhozené peníze + zažívací problémy.

Proč je v některých produktech tak vysoké množství laktózy?

Laktóza je obsažena v základních, levných surovinách jako je sušené mléko(36% bílkovin, zbytek laktóza), sušená syrovátka (12,5% bílkovin, zbytek laktóza), nebo WPC s nízkým obsahem bílkovin (30-50% bílkovin, zbytek laktóza), atd. Důvodem použití těchto nekvalitních surovin je samozřejmě nízká pořizovací cena a navíc – laktóza skvěle chutná a na to už se málo znalý zákazník snadno chytá.

Jak poznám obsah laktózy v daném výrobku?

Postupujte následujícím způsobem:
1/ Nutriční hodnoty: Seriózní produkty uvádějí přesný obsah laktózy v nutričních hodnotách v kategorii sacharidů. To znamená, že je uveden celkový obsah sacharidů, z toho obsah jednoduchých cukrů a laktózy. V případě, že není uveden obsah laktózy, zkontrolujte obsah jednoduchých cukrů, které Vám mohou napovědět o množství laktózy v produktu, v případě, že není uveden ani obsah jednoduchých cukrů, investujte své peníze raději do jiného produktu.

2/ Složení produktu (anglicky ingredients): určitě se dá říci, že složení je ta nejužitečnější informace. Zde totiž musí být jednotlivé složky produktu uvedeny za sebou v pořadí podle zastoupeného množství, tedy složka, které je nejvyšší množství je na prvním místě, za ní další, které je méně atd. Pokud hledáte kvalitní gainer, je logické, že musí být ve složení na prvních místech zdroje kvalitních sacharidů, jako je např.: maltodextrin, dextróza, palatinóza atd., následovány kvalitními zdroji bílkovin jako je WPI, micelární kasein a další. Pro příklad si uvedeme ideální příklad složení, a následně "laktózové" příklady. Před tím ještě jeden důležitý fakt: NUTRIČNÍ HODNOTY A SLOŽENÍ, SLEDUJTE VŽDY PŘÍMO NA VÝROBKU, KDE JSOU ÚDAJE ZÁVAZNÉ!!

Ideální příklad složení gaineru:

Složení: Maltodextrin, dextróza, mikrofiltrovaný a ultrafiltrovaný syrovátkový proteinový izolát, Vitargo, odtučněný kakaový prášek (6,0 %), aroma, kyselina L-askorbová, DL-tokoferyl acetát, nicotinamid, D-pantothenan vápenatý, pyridoxin hydrochlorid, vitamín B2 (riboflavin), thiamin mononitrát, kyselina pteroylmonoglutamová, D-biotin, kyanocobalamin.

Komentář: kvalitní gainer, jehož hlavní složkou je maltodextrin, doplněný o dextrózu a WPI (izolát syrovátkové bílkoviny – minimální obsah laktózy, WPI izoláty obsahují 90% bílkovin a více). Další složkou je sacharid Vitargo, protože je Vitargo uvedeno v pořadí až za WPI, lze odvodid, že jeho množství je nižší než množství bílkoviny v rámci WPI. Gainer neobsahuje umělá barviva ani sladidla, výhodou bude perfektní stravitelnost a funkčnost, nevýhodou může být pro někoho méně výrazná chuť. Odhad obsahu laktózy: do 1%

Laktózový příklad složení gaineru:

Složení: Maltodextrin, dextróza, CFM syrovátkový proteinový koncentrát, fruktóza, sušené mléko, kakao, fruktóza, inulín, L-glutamin, emulgátor sójový lecitin, protispékavé přísady fosforečnan vápenatý a oxid křemičitý, multivitamínový premix, sladidla acesulfam K a sukralóza

Komentář: Prvním zaznamenatelným rozdílem je použití WPC (koncentrát syrovátkové bílkoviny) místo WPI, jsou zde přidána umělá sladidla, produkt je také nastaven základními surovinami s vysokým obsahem laktózy (sušené mléko). Kde tedy všude hledat laktózu? Hlavní laktózové kouzlo je právě ve WPC, protože WPC koncentráty se vyrábějí již od obsahu 25% bílkovin s tím, že zbytek tvoří těžce stravitelná laktóza. To samozřejmě většina zákazníků neví a předpokládá, že se jedná např. o 80% koncentrát. Takže v konečném důsledku může tento gainer obsahovat až 25% laktózy.

Ultra laktózový příklad složení:

Složení:syrovátkový proteinový koncentrát, syrovátkový izolát, vaječný bílek, syrovátka, palatinóza, dextróza, syrovátka sušené mléko odtučněné, kakao odtučněné, bromelain a papain (trávicí enzymy), přídatné látky: aroma, guarová guma (zahušťovadlo, stabilizátor), sukralóza a acesulfam K (sladidla)

Komentář: Jak může být v gaineru na prvním místě ve složení WPC, místo sacharidů???!!!!!! Navíc za ním následují ještě další zdroje bílkovin a teprve potom sacharidy!! Odpověď je jednoduchá, jedná se o levný 25% WPC, který obsahuje 60% laktózy.. Gainer tak obsahuje až 60% laktózy!!!!!! = vyhozené peníze!!

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.