:::::: »  Sacharidy, Proteiny, Aminokyseliny, Kreatin, Spalovače tuků, Stimulanty  « ::::::

Doplňky výživy pod lupou : 5 část – Tribulus terrestris

V dnešních Doplňcích pod lupou si tentokrát "posvítíme" na to, jak je to s rostlinou zvanou tribulus terrestris (kotvičník zemní). Je to dnes již velmi populární látka využívaná jak u naturálních, tak i "chemicky podpořených jedinců". Musím říci, že může být velmi důležitou složkou v jakémkoliv suplementačním plánu a to ať už jste v objemu nebo v dietě (teď se samozřejmě bavíme o naturálních cvičencích)

Proč? Protože je to jedna z mála přírodních látek, která umí zvyšovat hladinu VLASTNÍHO testosteronu a to až o 30%. Jistě si tady nemusíme podrobně vysvětlovat jak je důležitý testosteron pro budování svalů. U naturálních jedinců je už tak velmi těžké držet hladinu testosteronu na vyšší úrovni, takže tato látka Vám může velmi pomoci. U jedinců, kteří ke svým výsledkům potřebují chemii je tato látka prospěšná hlavně po ukončení steroidového cyklu, aby se hladina testosteronu znovu co nejrychleji obnovila. Pojďme se ovšem bavit spíše o první skupině naturálních cvičenců, protože věřím, že tato látka je bude mnohem více zajímat nežli skupinu druhou. V první řadě si musíme vysvětlit, jak vůbec Tribulus terrestris funguje a co je u něho důležité. Mohu Vás tady ohromit odbornými termíny a podrobnými studiemi jak přesně Tribulus funguje, ale to není naším cílem. Cílem je Vám srozumitelně a co nejjednodušeji popsat fakta a ne Vás zahltit někdy i zbytečnými informacemi.

Jak tedy Tribulus funguje? Tribulus stimuluje luteinizační hormon (LH) z podvěsku mozkového. Jeho hlavní funkci je regulace hladiny testosteronu. U mužů podporuje spermatogenezi (tvorba mužských pohlavních buněk spermií), u žen normální vývoj vajíčka ve vaječnících. Pojďme si ovšem nyní říci co musí daný produkt splňovat, aby k stimulaci LH vůbec došlo. Jak ukázaly vědecké studie, tak nejdůležitější látkou obsaženou v Tribulu, která má skutečný vliv na stimulaci LH je saponin zvaný PROTODIOSCIN. Je to obdobné jako např. u Citrus Aurantium, kde je hlavní složkou synefrin, nebo u Guarany kofein atd...

Co to pro Vás znamená? Znamená to, že obsah Protodioscinu je tím nejsměrodatnějším údajem o kvalitě produktu, jinými slovy, pokud tento údaj na obalu výrobku nenajdete, bude jeho množství pravděpodobně minimální. Dalším důležitým faktem, je nezaměňovat Protodioscin s celkovým obsahem saponinů, které jsou spíše všeobecným pojmem. Výrobce tak může deklarovat, že daný Tribulus má i 90% saponinů, ale obsah protodioscinu může být pouze 1-3%.
Jednoduše řečeno: nejdůležitějším údajem je obsah protodioscinu a absolutně nepřehledným a nicneříkajícím údajem je uvedení celkových saponinů.

Všimněme si jednoho velmi zajímavého trendu, kdy se jednotlivé značky předhání v takzvané soutěži o to, "kdo má větší kapsli a kdo má více saponinů", ale o obsahu protodioscinu se drtivá většina vůbec nezmiňuje. To pravděpodobně poukazuje na fakt, že většina produktů obsahuje dle všeho pouze minimální množství této jedinečné látky.Jak je dobře známo, největším producentem toho nejlepšího Tribulu jsou bulharské firmy VemoHerb a Sopharma. Vysoký obsah protodioscinu u těchto produktů ovlivňuje jak druh rostliny, tak podnebí a vegetační doba, tak metody extrakce a další faktory. Takže ani zde neplatí pravidlo, že všechen tribulus s Bulharska je tak kvalitní, jako u značek VemoHerb a Sopharma, viz. níže uvedená tabulka

Množství protodioscinu v g na 100 g v rozdílných vzorcích a komerčních produktech

vzorek produktu

původ

obsah protodioscinu (%)

obsah protodioscinu - srovn. s VemoHerb Tribulus

VemoHerb Tribulus

VemoHerb Tribulus

Bulharsko

60 %

ZÁKLAD

jednotlivé produkty

produkt 1

Bulharsko

6,49 %

9x nižší obsah

produkt 2

ostatní země

0,85 %

70x nižší obsah

produkt 3

ostatní země

0,18 %

333x nižší obsah

jednotlivé vzorky - suroviny

vzorek A

Bulharsko

1,34 %

45x nižší obsah

vzorek B

Bulharsko

0,28 %

214x nižší obsah

vzorek C

Bulharsko

0,24 %

250x nižší obsah

vzorek D

Indie

0,02 %

3.000x nižší obsah

vzorek E

Čína

0,06 %

1.000x nižší obsah

vzorek F

Čína

0 %

-

vzorek G

Čína

0,09 %

666x nižší obsah

Z tabulky je patrné, že ne všechen tribulus má vysoký obsah protodioscinu. Dále je patrné, že i v Bulharsku existují výrobci, nabízející tribulus s obsahem pouze 0,24% protodioscinu, což je velmi zanedbatelné množství.

POZOR!!! Důležitým faktem je to, že každý výrobce musí obsah protodioscinu deklarovat na OBALU výrobku. Pak je teprve za daný údaj odpovědný před inspekčními orgány. Tzn., že pokud se setkáte s faktem, že výrobce tuto informaci na obale neuvádí, ale "povídá se" (fórum, poradna atd..), že výrobek obsahuje určité množství, nenese výrobce za daný údaj žádnou zodpovědnost a je "de fakto" velmi těžko postižitelný. Na druhou stranu, je skvělou informací to, že např. bulharská společnost VemoHerb disponuje takovými zařízeními a metodami, která dokážou stanovit přesnou hladinu protodioscinu ve vlastních i konkurenčních produktech! Můžeme se tak těšit na další rozbory s obsahem protodioscinu v jednotlivých produktech i v následujícím období.

Tentokrát si nebudeme dávat příklady jako obvykle, protože je to vlastně velmi jednoduché. Buď daný produkt protodioscin obsahuje nebo nikoliv. Tím se pro nás stává "honba" za kvalitním Tribulem velmi jednoduchá. A protože se snažíme maximálně pomoci Vám, tedy zákazníkům a fundovaně poradit, připravil jsem pro Vás seznam výrobců, kteří dané procento protodioscinu deklarují na etiketě výrobku.

Reflex Nutrition - Bulgarian tribulus – 60% protodioscinu na 250mg kapsli

Vemo Herb – Tribulus Terrestris – 60% protodioscinu na 200mg kapsli

Sopharma -Tribestan – 52-57% protodioscinu a protogracillinu (pozn. škoda, že výrobce neuvádí poměr fungujícího protodioscinu k protogracillinu) na 250mg tabletu.

Nutrex – Vitrix - 20% protodioscinu na 200mg kapsli (Pozor! Nejedná se o čistý tribulus, takže 1 kapsle je počítána na čistý obsah tribulu)

All-stars – Tribudex 250 – 20% protodioscinu na 125mg kapsli

Další produkty na českém trhu s obsahem protodioscinu na etiketě jsem mezi významnými značkami bohužel nenašel.

Pevně doufám, že Vám článek pomohl a tzv. "otevřel oči". Pokud budete kupovat skutečně funkční Tribulus, ukáže se to nejenom na Vašich výsledcích, ale i na "efektivním obsahu Vaší peněženky". A o to přece jde………

Tento článek je publikován ve spolupráci se společností ForActiv.cz s.r.o. (www.foractiv.cz)

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.