Rozvoz po Praze naší dopravou JEŠTĚ DNES!
  >>> více info

Diamond Mass - pro radost z tréninku

...v pořadí padesátý článek našeho odborníka a člověka, který zasvětil svůj dosavadní život právě fitness a dění okolo sportu. Spisovatel, autor mnoha publikací nyní hodnotí novinku na trhu DIAMOND MASS

 

Diamond Mass - pro radost z tréninku

Pro všechny sportovce snažící se zvýšit tělesnou hmotnost v podobě svalů je tady dobrá zpráva. Na trh s doplňky výživy před časem dorazil nový produkt od firmy GF Nutrition s názvem Diamond Mass. Jaký je a co může nabídnout?

 

Získat větší svaly nebývá jednoduché

Budování svalové hmoty byl odjakživa pro většinu cvičenců nesnadný úkol. Na úplném začátku chybí správná technika, cit pro propojení pracujících svalů s myslí a z toho pramenící neschopnost identifikovat, zda v tréninku ještě pokračovat nebo jej ukončit. Je to přirozené a poučné období. Když se naučíme jednotlivé signály těla od sebe rozeznávat a využívat je v náš prospěch, můžeme postupně dosáhnout velmi zajímavých výsledků.

Ani když se nám daří, nebývá vyhráno. Růst svalové hmoty se totiž občas na nějaký čas někdy až z nepochopitelných důvodů zastaví. V takovou chvíli může být nejlepším řešením nikoliv zvýšené úsilí, ale setrvání v daném režimu či dokonce snížení tempa bez větší snahy chtít se posunout vpřed. Nepodlehnout tlaku na výkon sice může být náročné, ale vyplatí se. Najednou cítíme, jako kdyby ona neviditelná bariéra povolila, takže z ničemnic máme více síly, energie a chuti, díky čemuž můžeme postoupit opět o kousek dál.

 

Klíč je v dostatku kalorií

Pokud máme růst, potřebuje naše tělo dostatek energie z kvalitních zdrojů. Makroživiny v podobě bílkovin, sacharidů i tuků se při vhodném poměru chovají jako nepostradatelný spouštěč nárůstu svalové hmoty poté, co tělo díky odpovídajícímu tréninku dostalo potřebný impuls. Kromě základní (a nenahraditelné) stravy je v tomto ohledu jedním z nejlepších doplňků výživy sacharidový nápoj neboli gainer. Většina těchto výrobků, včetně těch kvalitních, obsahuje poměrně velká množství jednoduchých sacharidů. Jakkoliv by se to mohlo zdát jako chyba, mohou se stát jednoduché sacharidy důležitou strategií při zvyšování tělesné hmotnosti zejména u velmi štíhlých jedinců.

Pokud jde o Diamond Mass, vydává se tento výrobek trochu jinou cestou, když jednoduché sacharidy redukuje a přidává jejich komplexnější formu. Složitá forma sacharidů se tráví pomaleji, díky čemuž nedochází k tak prudkému nárůstu hladiny glukózy v krvi a následně k velkému vyplavení inzulínu. Tento hormon slinivky břišní kromě jiného napomáhá s přenosem glukózy do svalových buněk, část se pak uloží jak ve formě svalového, tak i jaterního glykogenu. Pokud je ale glukózy nadbytek, dojde k jeho přeměně na mastné kyseliny a jejich uložení v podobě podkožního tuku. Tvorba podkožního tuku je sice při budování svalové hmoty do určité míry běžná, avšak ve větším množství nežádoucí. Všeobecná doporučení pro příjem jednoduchých a komplexních sacharidů ve formě gaineru s cílem zvýšit tělesnou hmotnost mohou být následující.

Komplexní sacharidy – hodí se pro všechny cvičence, zejména pak pokud nemají zásadní problémy při získávání svalové hmoty a současně si striktně hlídají svou formu. Rovněž jsou vhodné pro všechny, kteří z nejrůznějších důvodů necvičí s plnou možnou intenzitou, přesto však po tréninku potřebují dodat tělu dostatek kvalitních látek pro výživu pracujících svalů a jejich regeneraci. Uplatnění najdou i u starších cvičenců, jejichž metabolismus už nepracuje tak rychle a tudíž je zde větší pravděpodobnost, že bude docházet k ukládání nechtěného množství podkožního tuku.

Jednoduché sacharidy -  použití je rovněž možné pro výše jmenované skupiny cvičenců, avšak spíše v menším množství. Nicméně čím štíhlejší cvičenec je a čím hůře reaguje adekvátními svalovými přírůstky, tím více bude pravděpodobně potřebovat získávat energii i ve formě jednoduchých sacharidů. Mladší cvičenec má rovněž rychlejší metabolismus, je většinou zdravý a díky silné vnitřní motivaci neváhá podstupovat i velmi náročné a tvrdé tréninky. I proto tolik nehrozí, že při příjmu jednoduchých sacharidů nabere i nežádoucí tuk. Naopak může při zařazení většího podílu jednoduchých sacharidů překonat určitou zdánlivě nepřekonatelnou hranici a posunout se dále.

 

Existuje ideální gainer?

Zřejmě ideální gainer by byl takový, který bychom si mohli připravit přesně na míru nejen našim osobním, ale zejména aktuálním potřebám. Každý nápoj by se tak mohl lišit druhem a množstvím použitých sacharidů i bílkovin s ohledem na věk, intenzitu cvičení, tréninkový cíl či denní dobu. Ani tak by ale tento nápoj nemusel být dokonalý, protože bychom si jej připravovali sami podle pocitů, které by nemusely přesně vystihovat skutečné potřeby našeho organismu. Říká se, že dokonalost neexistuje a je možné se k ní pouze přiblížit. Diamond Mass se pomyslnému ideálu blíží opravdu hodně, protože nabízí převážně komplexní formu sacharidů a současně se záměrně nebrání ani sacharidům jednoduchým, byť použitým v menší míře. Právě to jej činí univerzálnějším pro všechny cvičence s různými tréninkovými cíli.

Jaký je tedy Diamond Mass v praxi? Autor tohoto článku testoval pouze jednu variantu, a to čokoládu bez sladidel. V tomto případě byla chuť prvního umíchaného koktejlu méně obvyklá, nikoliv však nedobrá. Právě naopak, což potvrdily následující týdny s každodenním těšením se na příjemnou přírodní chuť podtrženou poctivou porcí kvalitní kakaové složky. Stravitelnost byla vždy naprosto bezproblémová. Co se týče samotného složení, je těžké zde něco vytýkat. Vynikající pro spotřebitele je deklarace původu použitých surovin. Ostatně detailní přehled lze snadno nalézt u samotného produktu a udělat si tak vlastní názor. O sacharidech jsme se již zmínili. Bílkoviny jsou rovněž důležité a výrobce opět nesází pouze na jeden jejich druh, ale záměrně kombinuje nativní syrovátkový izolát, koncentrát a micelární kasein. Přínosná je určitě absence kreatinu, a to z toho důvodu, že se každý může sám rozhodnout, zda jej chce do svého suplementačního plánu zařadit či nikoliv. Ve výrobku nechybí přídavek BCAA, glutaminu či vitamínů. Určitě nebude nadnesené napsat, že Diamond Mass si svým složením zákazníky doslova hýčká.

 

Ono to půjde

Když cvičíme, nelze počítat s tím, že budeme neustále zaznamenávat jen výkonnostní růst. Receptem na úspěch je neustálé opakování jednoduchého schématu složeného z tréninku, výživy a odpočinku. Chce to trpělivost, soustavnost, hlad po výsledcích a hlavně se nevzdávat. Na druhou stranu je potřeba zhodnotit, zda není dlouhodobě vynakládané úsilí korunováno jen velmi malou či dokonce žádnou změnou. V tomto ohledu lze v sekci „Články a recenze“ při listování staršími příspěvky najít hned několik témat zabývajících se jak používáním gainerů, tak i tím, na co se zaměřit v posilovně. Pokud jde o sacharidové nápoje, je jejich přínos při budování svalů jednoznačný. Kvalitní gainer totiž dokáže nejen zkrátit čas potřebný k získání větší tělesné hmotnosti, ale dokonce i překonat stagnaci a dostat se kousek dál za hranici, za kterou by se bez něj dostávalo o poznání složitěji. Je radost jít na trénink, když víme, že si po něm dopřejeme výživný koktejl. A také, že máme dopředu zajištěné hlavní jídlo připravené ze základních surovin. Již během cvičení tak budeme vědět, že můžeme zabrat skutečně naplno, protože trénink nebude promarněný. Přibírat je přitom dobré s kvalitními a zdravými potravinami. A také s kvalitními doplňky výživy. Diamond Mass mezi ně určitě patří.

Text: Karel Šedivý

Autor článku

Karel Šedivý Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

Společnost Goldfitness s.r.o. je výhradním distributorem značky WEIDER pro Českou republiku!
Možnosti platby - zajišťuje: PayU
Dobírka Hotově Převodem Kartou Česká spořitelna Raifka Komerční banka FIO mBank GE Money Sberbank Mobito
Přepnout na plnou verzi webu.