0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Čísla nejsou všechno, dejte na pocity

Zajímavosti Čísla nejsou všechno, dejte na pocity Vydáno: 01.02.2018

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Čísla nejsou všechno, dejte na pocity

Když chceme něco změnit na svojí postavě, často se necháme inspirovat některým tréninkovým plánem. Potřebný manuál ovšem oceníme především ve chvíli, kdy se cvičením začínáme. Je ale řeč čísel všemocná a má svůj význam nebo je lepší spolehnout se s přibývajícím zkušenostmi i na něco jiného? A jak moc přínosné je dodržovat určitý počet opakování, sérií a cviků jen proto, že je to tak stanovené?

 Exaktní posilováníČísla nejsou všechno, dejte na pocity

Při cvičení v posilovně hrají čísla nezastupitelnou roli. Počítat můžeme nejen zmíněná opakování, série a cviky, ale i počty tréninků za určité období, délku trvání série, maximální výkon pro jedno opakování, intenzitu či počet nazvedaných tun. Lidé chtějí jistotu, něco daného, nalinkovaného, tedy zkrátka cokoliv, co jim po předepsaném splnění přinese i očekávaný výsledek. Jednotlivé číslice se sice mohou stát jednoznačným ukazatelem toho, jak moc jsme na sobě pracovali a jakým způsobem, nicméně cvičení s činkami není aritmetika. Zatímco zmíněný obor je v tomto směru akurátní a 4x8 je pokaždé 32, v posilovně tento příklad také platí, ale ne vždy přináší (a ani nemůže přinášet) stejný tréninkový výsledek.

Je dobré říci, že tréninkový plán je užitečný a potřebný, od něčeho se totiž potřebujeme odrazit. Jeho slabina nicméně spočívá v tom, že nikdy nedokáže zohlednit řadu proměnných faktorů, jakými jsou momentální fyzický i psychický stav, ochota naplno zabrat, soustředění se na trénink, míra motivace a další. Někdy se jednoduše můžeme cítit unavení a slabší, pak je namístě zvolnit. Naopak v případě návalu energie je dobré zabrat a odjet třeba i více, než bylo naplánováno. Podobné je to i v případě výběru cviků a četnosti tréninků. Ačkoliv splnění určitého rozpisu může nabízet pocit perfektního tréninku, ve skutečnosti je za dokonalý trénink možné považovat takový, který nabídne něco navíc.

 Pomoci může intuitivní trénink

Princip intuitivního neboli instinktivního tréninku je velmi dobře známý a využívá jej v menší či větší míře každý příznivce posilování. V podstatě platí, že větší míra zkušeností získaná během let cvičení s činkami umožňuje znát stále lépe vlastní tělo a jeho reakci na trénink, výživu a odpočinek. Tréninkový plán si můžeme představit jako mapu, zobrazující určité nové a neprobádané území. Abychom se neztratili, musíme se v novém prostředí nejdříve zorientovat, vyzkoušet různé cesty a přitom zjistit, kde nás co zaujme. Za čas můžeme chodit bez mapy a navštěvovat ta místa, která se nám zalíbila a stala se našimi oblíbenými, přičemž nemusíme vůbec respektovat případná doporučení a tipy na výlety. Ty zase mohou oslovit jiné objevitele. Posilování je v tomto směru podobné, jen je potřeba nezlenivět a nezanedbávat trénink určitých svalových partií či vynechávat tréninky neboť o tom princip intuitivního tréninku není.

Cvičení podle pevného plánu se může vymknout zdánlivé kontrole třeba i ve chvíli, kdy je obsazené stanoviště například pro dřepy. V takovém případě není dobré nechat se rozhodit, ale namísto frustrace raději narychlo poskládat trénink jinak. I když se může zdát, že je cvičení narušené, může být samotný průběh a výsledný pocit ještě lepší. V uvedeném případě si stačí dát například předkopávání, zakopávání, lýtka a navrch provést několik málo sérií dřepů s jednoručními činkami. Poté je možné se již vydat pod činku naloženou těžkými kotouči a odjet naplánované série dřepů. I když jich nebude tolik a ani váha nemusí atakovat naše maximální výkony, stehna dostanou mimořádně zabrat a dostanou bohatý impulz pro další svalový rozvoj.

Intuitivní poskládání tréninku pomůže i ve chvíli, kdy musíme zvládat náročnější životní období. Tedy zkrátka když se nám v něčem dočasně nedaří, máme starosti a před sebou celou řadu věcí čekajících na dořešení. Namísto lenivého nicnedělání či odůvodněné apatie a sklíčenosti je dobré pokusit se za každou cenu vstát a jít cvičit. I když může být trénink tentokrát velmi psychicky náročný a zdaleka se nebude blížit výkonům v naší nejlepší formě, je dobré nechat běžet motor alespoň na volnoběh a udržet tak v chodu nejen tělo, ale i psychiku, kterou i lehký trénink dokáže povzbudit a připomenout jí, že za čas bude v životě i v posilovně lépe.

Tréninkový plán nabitý čísly, výpočty či dokonce grafy není žádný zázračný vzorec ani formulka. Neznamená vůbec nic, pokud do cvičení nedáte svoje srdce. Právě sportovní vášeň a doslovný hlad po výsledku je tím, co dokáže mnohem víc. Je ale potřeba trénovat i hlavou a uvědomit si, že více neznamená více. Důraz je potřeba dát na kvalitu, nikoliv na množství. Bezduché odcvičení přinese průměrný výsledek, zatímco zanícení a ponoření se do tréninku, vymazání myšlenek na cokoliv dalšího a propojení mysli s pracujícími svaly dokáže mnohem víc. Cvičení není o odškrtávání si propiskou, co jsme splnili, ale o poslouchání toho, co nám říká naše tělo.

 Trénink je volnost

Zmínili jsme mapu a její podobnost s tréninkovým plánem. Vhodné boty a jistá chůze mohou představovat dobrou techniku cvičení, pěkná a schůdná cesta se může stát synonymem pro potřebné posilovací nářadí. To platí vždy, zbytek by měl více méně ležet na nás, přičemž platí, že poctivý trénink a dodržování zásad kvalitního stravování nic nenahradí. Jakmile se seznámíme s tréninkovým plánem, lze cvičit více podle pocitů podobně, jako když prozkoumáme určitou oblast a následně v ní chodíme už bez mapy podle vlastních pocitů a potřeb. I tak ale není od věci se nechat jednou za čas inspirovat některými tréninky a znovu díky nim „objevit“ zapomenuté cviky či intenzifikační techniky. Trénink je totiž jako hra. Nemusí mít a ani by neměl mít podobu pevně sešněrované kazajky, ale naopak volného širokého prostranství, na kterém máme konečný výsledek jen ve svojí vlastní pevné režii.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669