0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
7 rychlých tipů jak se cítit okamžitě lépe

Zajímavosti 7 rychlých tipů jak se cítit okamžitě lépe Vydáno: 06.08.2020

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

Každý z nás chce mít dobrou náladu. Pokud tomu tak není, snažíme se naladit tak, aby bylo zase všechno v pořádku. Jedním z nejlepších prostředků, jak dosáhnout stavu spokojenosti, je pravidelný pohyb. I proto je posilování vynikajícím pomocníkem v boji proti nepohodě a stresu. Jenže ani cvičení nám nezaručí, že vůči psychickým problémům budeme vždy zcela imunní. Proto je dobré se o sebe starat i jiným způsobem. Když jsme vyrovnaní a spokojení, pak mnohem lépe dokážeme zvládat starosti, které život přináší.

Pokud si zacvičíme, cítíme se většinou mnohem lépe, aniž by to bylo možná naším prvotním důvodem, pro který jsme se do posilovny vydali. Chtěli jsme větší svaly nebo štíhlejší postavu, případně pak kombinaci obojího. Dobrý pocit je bonus, který automaticky dostáváme v návaznosti za vynaloženou námahu. Endorfinové opojení však nefunguje nonstop. A i když nám cvičení poskytuje další rozměr v podobě určitého řádu, jsou tu jiné aspekty každodenního života, které mohou narušit naše odhodlání a všeobecnou pohodu. Proto se lidé snaží instinktivně vyhledávat věci, které jim pomáhají navracet ztracenou rovnováhu a harmonii. Tak jako téměř vždy, i v tomto případě platí, že k docílené požadovaného efektu není třeba používat kdovíjak složité metody, ale mnohdy naopak jednoduchá základní pravidla.

Stačí zmínit přírodu, s níž byli lidé odjakživa spojeni. Její dary v podobě vody, slunečního světla a vzduchu jsou těmi nejjednoduššími léky pro případ, kdy bolí tělo i duše. Ostatně věci z přírodních materiálů tu byly vždy a provázely lidstvo zejména v dřívějších dobách z důvodu samotného zachování, vylepšení či zpříjemnění vlastní existence. Absence či výrazné omezení doteků s přírodou přitom člověka v dlouhodobém horizontu ničí. Proto odjíždíme na víkend mimo města, trvale bydlíme v obydlí situovaném v přírodě, staráme se o zahradu, pěstujeme si za oknem bylinky, pořizujeme si domácí mazlíčky, kupujeme si dřevěný nábytek, upřednostňujeme produkty s přírodním složením či trávíme chvíle u hřejivého ohně.

Není přitom potřeba zbavovat se za každou cenu radikálně toho, co nabízí velkoměsto. Základem je pouze nezapomínat, že opomíjet naši přirozenou vazbu na přírodu se dříve nebo později projeví třeba prostřednictvím nevyrovnanosti a nespokojenosti. Pak může strádat nejen duše, ale i tělo. Jak tedy podobné pocity kompenzovat? Na to existuje celá řada řešení a přístupů. My se podíváme na možnosti, které jsou jednoduché a přitom účinné. Nejenže s nimi nikdy nic nezkazíme, ale navíc nás nebudou stát v mnoha případech takřka vůbec nic. Není to přitom vůbec žádná věda. Stačí si jen připomenout to, co jsme možná kdysi dělali zcela podvědomě a automaticky, aniž bychom nad tím přemýšleli.

 7 rychlých tipů jak se cítit okamžitě lépe

 

Tip č. 1

Jedním z nejčastějších prostředků využívaných při léčebných procedurách je voda. To nejjednodušší, co lze v domácích podmínkách udělat, je naložit se do vany s teplou vodou, do které jsme přidali kvalitní koupelovou sůl či koupelový olej s relaxačními a zklidňujícími účinky. Při pobytu v koupeli bychom se měli navzdory nahromaděným starostem věnovat pozitivním myšlenkám a vizualizacím. Ideální může být naplánovat si vše tak, abychom po proceduře šli ještě chvíli relaxovat nebo rovnou spát. Jedná se o jednoduchý postup, který však může přinést citelnou úlevu. Jakkoliv je člověk fyzicky silný, potřebuje občas jemný druh péče k tomu, aby znovu dosáhnul plné fyzické i psychické výkonnosti.

Tip č. 2

Domácí práce asi nemá většina z nás v oblibě. Pokud se však do nich pustíme, vystřídá počáteční skepsi pocit uklidnění. Je přitom docela jedno, zda budeme luxovat, žehlit či čistit věci od naneseného prachu. Podobně může naší mysli prospět třeba úklid skříně a vytřídění dávno nepoužívaných či zpřeházených věcí. Tak jako si mozek během spánku třídí myšlenky, můžeme se zbavit stresu tím, že jednoduše uklidíme věci v domácnosti či ji jiným způsobem vylepšíme. Je to jako s dlouho odkládanými úkoly, které se v naší mysli hromadí a zatěžují ji. Když dáme vše do pomyslného pořádku, pomůže nám to k tomu, abychom se cítili vyrovnaněji.

Tip č. 3

 Jakkoliv se to může zdát zbytečné, je dobré jít se každý den projít. Nemusí se přitom vůbec jednat o hodinovou procházku, protože k vytržení z denních povinností může při nedostatku času stačit třeba i jen krátké obkroužení nejbližšího okolí našeho bydliště. I obyčejné podněty dokážou alespoň částečně narušit denní stereotyp a přinést nové nápady, podněty a souvislosti, které zaměstnají náš mozek jinými a osvěžujícími myšlenkami. Nejlepší je samozřejmě v tomhle směru čistá příroda, ze které si můžeme domů přinést třeba šípky, ze kterých si uvaříme čaj, nebo listy kopřiv či pampelišek, které lze přidat do salátu.

 

Tip č. 4

Tento tip v podobě dlouhé a vydatné procházky v lese navazuje na ten předešlý a je jeho dokonalejší variantou. Dvě a více hodin zdánlivě bezcílného bloudění mezi stromy nám ve svém závěru přinese větší pocit nadhledu nad problémy, které nás někdy sužují. Jedním z nejkrásnějších časů pod korunami stromů bývá doba záhy po rozednění, kdy slunce vychází nad obzor a všechno se obnovuje. Cesty mimo asfaltové silnice a hlavní turistické trasy nabízejí řadu zajímavých pohledů a probouzejí nejen orientační smysly, ale i fantazii. Ranní rosa, mlhy, světlo, listy, kmeny stromů a vůně vytvářejí ve vzájemných kombinacích pestrou směs, jejíž sílu lze znásobit ještě více, pokud vezmeme tak jako kdysi do ruky kámen, smrkovou šišku nebo se dlaněmi dotkneme hrubé kůry stromu. Když naše cesta skončí, najednou v klidu domova zjišťujeme, že je vše lepší a o světě pak přemýšlíme jinak a s nadějí.

 

Tip č. 5

 Nic nemarní naši snahu víc, než trvalý nedostatek spánku. Pokud spíme dostatečně, cítíme se nejen odpočatí, ale máme zároveň i mnohem více sil k tomu, abychom zvládli vše s daleko větší lehkostí. Spánek je zdrojem radosti a spokojenosti a přináší větší pocit vnitřního štěstí. Dlouhodobá spánková deprivace se negativně podepisuje jak na psychickém, tak na fyzickém zdraví. Ideální délka odpočinku je silně individuální. Ačkoliv existuje na toto téma řada výzkumů, je zřejmě nejlepší řídit se vlastními pocity. My sami víme nejlépe, kolik hodin nám svědčí a zda nás spánek přes den osvěží či se po něm budeme cítit dezorientovaně a zmateně. Důležité je přiblížit se ideálu naší vlastní potřeby spánku tak často, jak je to jen možné. Pokud to však vzhledem k nejrůznějším povinnostem nejde, je dobré tak učinit alespoň jednou za týden.

 

Tip č. 6

 Pokud se chceme cítit lépe, neměli bychom určitou část dne kontrolovat mobilní telefon. Být takřka neustále online prostřednictvím mobilního telefonu, tabletu či počítače nám sice dává možnost být ve spojení s okolním světem, zároveň však může přinášet určitou míru stresu a znemožnit tak dostatečně a účinně relaxovat, což se obratem podepíše na snížené výkonnosti. Není přitom žádnou novinkou, že se již řadu let mluví o potřebě alespoň částečného oproštění se od těchto technologií, díky čemuž se můžeme stát nezávislejším, spokojenějším a radostnějším člověkem. Méně času stráveného na síti nám může přinést i lepší spánek, nové myšlenky a celkově lepší pocity. Čím delší dobu věnujeme například neustálému sledování mobilního telefonu, tím více jsme atakování rušivými myšlenkami na (většinou) nepodstatné problémy a zbytečnosti, což nás oslabuje. Je dobré ubrat na četnosti používání těchto technologií alespoň o víkendu, který by nás měl naopak dobít energií a osvěžit nás. Stačí tedy vyřídit vše již před jeho začátkem a nejen se více procházet, ale vzít si do rukou i obyčejnou knížku, tedy nikoliv čtečku. Příběh, který nás bude bavit, napínat a rozvíjet představivost, nám může díky své papírové formě nabídnout lákavý rozměr v podobě komplexnějšího vnímání našich pocitů i okolního světa v hloubce a souvislostech. A když už jsme u čtení klasických knížek, pak si můžeme připomenout dobře známou věc, že text na papíře, nejlépe psaný vlastní rukou v podobě poznámek, se lépe pamatuje než informace zobrazené v digitální podobě.

 

Tip č. 7

 Jsme na konci a vracíme se opět k vodě. Posledním tipem je totiž dát si ledovou sprchu, což však asi nebude nejlepší nápad, pokud se pravidelně neotužujeme. Pocitově chladná voda však může občerstvit každého, a to jak po stránce fyzické, tak i psychické. Anebo se můžeme vydat na cestu za poznáním toho, zda se dokážeme celoročně každé ráno po probuzení sprchovat jen studenou vodou, aniž by nám to přivodilo drkotání zubů, lapání po dechu a touhu se co nejrychleji zahřát. Pravidelné otužování prospívá organismu po všech stránkách a je osvědčeným receptem na to, jak bojovat proti nachlazení a stát se celkově odolnějším.

 

Vše se počítá

Možností jak zlepšit svoje pocity je celá řada. Je přitom jedno, jakou metodu, způsob či cestu k tomu využijeme. Ať už půjde o psychoterapii, jógu, relaxační cvičení, meditaci, masáž, saunu, fytoterapii, fototerapii či homeopatii, vždy většinou platí, že k úlevě vede relativně jednoduchá cesta bez hledání složitostí. Záleží jen na tom, jak nás určitá metoda oslovuje a jak se po její aplikaci cítíme. Kromě těchto metod a uvedených rychlých tipů můžeme sami na základě našeho vlastního úsudku a rozhodnutí dělat svépomocí v podstatě téměř cokoliv, co nám může pomoci cítit se lépe za podmínky, že si přitom neničíme vlastní zdraví. V někdy až příliš rychlém toku života je dobré zpomalit a na chvíli vypnout. Uvařit si dobré jídlo s nevšedními a zdravými surovinami, vypít uklidňující bylinkový čaj, udělat si pohodu, číst si, procházet se, provádět dechová cvičení, motivovat se pozitivními myšlenkami a myslet nejen na sebe, ale i na druhé, může prospět naší mysli víc, než se na první pohled může zdát. Lékem může být cokoliv. Drobnosti se skládají v celky, které utvářejí náš den. Nezapomínejme proto na odpočinek a nezapomínejme na přírodu a její dary. Nejlepší věci v životě jsou zadarmo. Využijme je k tomu, abychom se opět cítili jako znovuzrození a s chutí a nadšením se znovu pustili do všeho, co pro nás má smysl a přináší nám potěšení.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669