0
0 0 Kč

Košík je prázdný

MENU
Šampioni všedních dnů

Zajímavosti Šampioni všedních dnů Vydáno: 20.03.2023

Karel Šedivý Autor článku
Karel Šedivý

V pošmourném ránu před východem slunce se do posilovny vydávají první návštěvníci. Ani déšť s větrem nedokáže zmařit jejich odhodlání. Možná teď za jedním z oken v domě přes ulici někdo stojí a ptá se, zda to mají zapotřebí. Nebylo by lepší zůstat doma a dát si něco dobrého? Vždyť přeci nejde o život. Nebo snad ano?

Každé počínání by mělo mít důvod, každá snaha něco dokázat své opodstatnění. Zkrátka nějaký cíl, pro který podstupujeme namáhavý trénink společně s nezbytnou úpravou stravy. Někdo touží zeštíhlet, jiný nabrat svalovou hmotu, další používá silový trénink jako nezbytný doplněk ke svému hlavnímu sportu, ve kterém exceluje. Určitě mezi námi není mnoho takových, kteří přijdou poprvé cvičit s jasnou vizí toho, že jednou zazáří na vrcholné světové profesionální soutěži. Smyslem proto nemusí být nutně stát se nejlepším sportovcem planety, ale dokázat udělat něco sám pro sebe.

Cvičení se zátěží může být někdy kritizováno. Třeba na základě toho, že je prý samoúčelné a nepřirozené. Či proto, že nadměrným úsilím budovaná svalové hmota je nefunkční. Má vůbec smysl podobné argumenty vyvracet? Lidé zvenku se mnohdy s nepochopením dívají na tréninkové a dietní zvyklosti, zatímco z pohodlí domácího gauče a v zajetí nezdravých životních návyků sledují líbivé reklamní spoty na nejrůznější přístroje určené k údajnému získání dokonalých, zejména břišních partií.

Navzdory původnímu zapálení a chuti proměnit svoje tělo se však může stát, že i vy sami se můžete začít ptát, zda celé to hlídání si stravy a pravidelné cvičení máte vůbec zapotřebí. Říkáte si, zda by nebylo lepší dát si dlouhodobou pauzu, polevit v tréninkovém úsilí, lenošit a jíst cokoliv? Proč si zkrátka nedat od všeho pokoj a přestat si něco odpírat, když výsledky po řadě let tréninku už stejně nejsou tak markantní, jako kdysi na začátku? Podobné uvažování však záhy vezme za své poté, co z nějakého důvodu nemůžete delší dobu trénovat. Kondice je po návratu znatelně horší, svaly jsou ochablé a ani nálada není nejlepší. Nucená pauza nás tedy může v mnohém poučit právě v tom, že nám ukáže, jak nám fyzická nečinnost neprospívá. Když vše pravidelně dodržujeme, bereme svoji vizáž a kondici jako samozřejmost. Jenže ona to taková samozřejmost není. Je to zásluha pevné vůle, díky které vidíme výsledky.

Před dlouhou řadou let si autorovi tohoto článku postěžoval jeden kondiční cvičenec, že se snaží dobře stravovat a intenzivně cvičit, přesto však podle něj nejsou výsledky úměrné vynaložené námaze. Následovala odpověď v podobě toho, proč by to měl vidět jinak. Že to zkrátka za to stojí. Že má význam se s tím prát a zaznamenávat výsledky, i když mohou být z jeho pohledu po mnoha letech již neuspokojivé. Že je dobré mít kondici, formované tělo, neznat bolesti zad a pravidelně zažívat ten silný a povzbuzující příliv energie a endorfinů, který se po cvičení dostavuje. Asi nejvíce se podobné úvahy objevují s přirozeně se zeslabující tréninkovou motivací. Pak je namístě rozdmýchat uhasínající oheň a zažehnout novou touhu a chuť do cvičení. Zkusit na několik dnů vynechat trénink, nedělat si nějakou dobu starosti s dietou, jít se s přáteli věnovat novému, nevyzkoušenému sportu, relaxovat v přírodě na dovolené, koupit si nový doplněk výživy, nové tréninkové rukavice, zacvičit si v jiné posilovně, zamíchat s pořadím cviků, najít si tréninkového partnera či shlédnout inspirující fotografie či video.

Je toho mnoho, co díky dobré fyzické kondici zvládnete. Třeba to, že se můžete bez problémů pustit do takových aktivit, jako je delší výlet na kole nebo fyzická práce například v podobě házení lopatou či kopání krumpáčem. Dobrý pocit fyzický i psychický, zdravá a pevná záda, souměrně vypracované tělo bez nadbytku podkožního tuku, vitalita, sebevědomé, ale přitom slušné vystupování, to všechno jsou atributy, které jistě zúročíte. V posilovně svým přístupem můžete motivovat ostatní. A pokud je vám to málo, tak vězte, že se můžete celkem neplánovaně a nečekaně dostat do situace, kdy vám síla a kondice dokáže pomoci zachránit něčí život. Cvičení není samoúčelné. Ať už se mu věnujete v posilovně či v domácích podmínkách, pomáhá vám vypořádat se s životem a činí jej šťastnějším, živějším a smysluplnějším. Na posilování nikdy nezapomínejte. Nechte ho, ať se stane vaší trvalou součástí. Nezáleží přitom vůbec na tom, zda někdy vstoupíte na soutěžní prkna či nikoliv. Zkrátka jen cvičte a nenechte se zlákat zdánlivým kouzlem pohodlí a nečinnosti.

Ráno už není tak nevlídné, jak se původně zdálo. V posilovně je klid a vy se soustředíte jen na sebe. I do tohoto tréninku, tak jako vždy, dáváte sebe a naději. Každý cvik, série i jednotlivé opakování vás činí silnějším a odolnějším. Kdesi v koutku duše cítíte, že díky tomu dokážete zvládnout cokoliv. Šampionem nejen všedních dnů jste právě vy.

Text: Karel Šedivý

Karel Šedivý

Karel Šedivý
Odborné články, konzultace, poradenství, trenér I. třídy, absolvent Trenérské školy FTVS Univerzity Karlovy v Praze

Trenér I. třídy se specializací kulturistika (absolvent Trenérské školy Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), absolvent Trenérské školy Petra Stacha, autor čtyř publikací, tištěných článků a téměř tisícovky příspěvků a reportáží uveřejněných na internetových stránkách vydavatelství Svět kulturistiky

GOLDFITNESS Prodejna Praha 10

V Olšinách 78/1270, 100 00 - Praha 10 - Strašnice

Pondělí - Pátek: 9 - 19 hod.

+420 274 774 632

GOLDFITNESS Sklad a prodejna Praha 8

Zdibská 2/229 (areál Zdibská), 182 00 - Praha 8 - Kobylisy

Pondělí - Pátek: 9 - 17 hod.

+420 736 631 669